CRL: co oznacza odległość ciemieniowo-siedzeniowa w USG?

2019-08-14 13:16 Magdalena Hul
CRL
Autor: Getty Images

CRL (ang. Crown Rump Length) czyli długość siedzeniowo-ciemieniowa to długość płodu mierzona od czubka jego głowy do pośladków. Jest to jeden z pomiarów biometrycznych płodu wykonywanych podczas badania USG.

CRL to wartość podawana w trakcie USG w 1 trymestrze ciąży. Oznacza długość siedzeniowo-ciemieniową płodu, która pozwala określić wiek ciąży.

W jakim celu mierzy się CRL?

Na podstawie długości siedzeniowo-ciemieniowej w I trymestrze ciąży ocenia się wiek ciążowy. Jest to niezbędne do określenia przewidywanego terminu porodu, jeśli nie jest znana data ostatniej miesiączki (OM).

Jeśli data OM jest znana i na jej podstawie wg algorytmu matematycznego zwanego regułą Neagellego (lub wg „kółka ginekologicznego” opierającego się na tej regule) został obliczony przewidywany termin porodu, na podstawie długości CRL weryfikuje się go.

Przy dużej rozbieżności (> 7 dni) pomiędzy terminem porodu obliczonym na podstawie OM i terminem określonym na podstawie długości CRL w I trymestrze ciąży, za bardziej wiarygodny uważa się termin obliczony na podstawie pomiaru CRL (tzw. termin z USG).

Dobrze wiedzieć

Ważne! Obliczanie wieku ciążowego na podstawie parametrów biometrycznych płodu w USG w II i III trymestrze jest obarczone większym ryzykiem błędu (margines błędu rośnie wraz z wiekiem ciążowym). Dlatego weryfikacji terminu porodu dokonujemy na podstawie pomiaru CRL płodu w I trymestrze ciąży.

USG między 11. a 13. tygodniem ciąży

Długość CRL jest też istotna przy wykonywaniu przesiewowego badania USG pomiędzy 11. tygodniem a 14. tygodniem ciąży (tzw. USG genetyczne), mającego na celu określenie czy dana kobieta znajduje się w grupie ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

CRL - normy

Warunkiem prawidłowego wykonania pomiarów wchodzących w skład przesiewowego badania USG w I trymestrze ciąży jest długość siedzeniowo-ciemieniowa płodu pomiędzy 45 a 84 mm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE