Antybiotykoterapia – kiedy stosować kurację i jak uniknąć biegunki poantybiotykowej

2020-01-02 7:40

Antybiotykoterapia to często jedyna broń w walce z chorobą bakteryjną. Antybiotyk eliminuje z organizmu chorobotwórcze bakterie, ale narusza także florę bakteryjną. Efektem ubocznym antybiotykoterapii jest często biegunka poantybiotykowa. Sprawdź, jak działa antybiotyk i jak zapobiegać wystąpieniu biegunki.

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?
Autor: Photos.com Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Jesienią zaczynają nas dopadać choroby wywołane przez wirusy i bakterie, które rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka. Z chorobami wirusowymi, np. przeziębieniem, możemy walczyć domowymi sposobami. Niestety zakażenia bakteryjne są znacznie trudniejsze do pokonania i najczęściej wymagają podania antybiotyku, a ten osłabia naturalną mikroflorę jelitową. Już w trakcie przyjmowania leku lub nawet dwa miesiące po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej może wystąpić ostra biegunka, przed którą warto zabezpieczyć się wcześniej.

Czytaj: Antybiotyki – na co działają i kiedy je stosować u dzieci?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Spis treści:

  1. Kiedy konieczny jest antybiotyk?
  2. Jak przyjmować antybiotyki?
  3. Skutki uboczne antybiotykoterapii
  4. Biegunka poantybiotykowa
  5. Leczenie biegunki poantybiotykowej

Kiedy konieczny jest antybiotyk?

Antybiotyki są lekami, które mają za zadanie zwalczyć bakterie (działanie bakteriobójcze) lub ograniczyć ich rozmnażanie (działanie bakteriostatyczne). Wbrew krążącej opinii, antybiotyki nie działają na wirusy. Dlatego przyjmowanie ich w przypadku przeziębienia lub grypy, które są wywołane przez wirusy, nie przyspiesza leczenia, ale wyrządza organizmowi szkodę. Do jesiennych chorób, które zazwyczaj wymagają antybiotykoterapii należą m.in. angina i zapalenie płuc.

Jak przyjmować antybiotyki?

Antybiotykoterapia jest najbardziej skuteczna, gdy pacjenci przestrzegają kilku zasad:

  • Przyjęcie antybiotyku do końca. Nie można przerywać antybiotykoterapii, gdy tylko nastąpi poprawa. Lepsze samopoczucie wcale nie oznacza pozbycia się bakterii z organizmu. Jeśli lekarz zalecił antybiotyk np. na 8 dni, tyle powinna trwać kuracja. W przeciwnym razie część bakterii może ponownie zacząć się rozmnażać i choroba powróci.
  • Stałe godziny przyjmowania leku. Antybiotyków nie można przyjmować, gdy sobie o nich przypomnimy. Ich stężenie w organizmie powinno być stałe. Jeśli wydłużymy przerwę między dawkami antybiotyku, stężenie leku we krwi spadnie, a bakterie zaczną się rozmnażać.
  • Zero alkoholu. Podczas przyjmowania antybiotyku należy kategorycznie odstawić alkohol, ponieważ osłabia on działanie leku, może też nasilić objawy choroby.
  • Produkty mleczne w odpowiednim odstępie czasowym. Produkty mleczne zalecane są podczas antybiotykoterapii, ponieważ wspomagają odbudowę mikroflory jelitowej. Należy jednak pamiętać, że nie można zapijać antybiotyku mlekiem, ponieważ może zaburzyć wchłanianie leku. Jogurt, kefir, mleko są wskazane, ale powinno się je spożywać dwie godziny po lub dwie godziny przed przyjęciem leku.
  • Ochrona flory bakteryjnej. Antybiotyki niszczą bakterie, a w naszym układzie pokarmowym bytuje też wiele pożytecznych bakterii. Antybiotyk nie rozpoznaje, która z nich jest dobra, a która nie. Dlatego podczas kuracji antybiotykowej oraz po jej zakończeniu musimy stosować probiotyki, które pomogą odbudować florę bakteryjną. W ten sposób możemy zapobiec wystąpieniu biegunki poantybiotkowej.

Skutki uboczne antybiotykoterapii

Najczęściej występującym oraz najbardziej niebezpiecznym skutkiem ubocznym antybiotykoterapii jest biegunka poantybiotykowa, która może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niestety, osłabiony antybiotykami organizm nie jest w stanie bronić się przed  infekcjami, w szczególności grzybiczymi. Do częstych skutków ubocznych zaliczamy, oprócz biegunki: grzybicę pochwy, stan zapalny jelit oraz afty i pleśniawki. 

Czytaj: Zapalenie jamy ustnej u niemowlaka: afty, pleśniawki, zajady [jak sobie radzić?]

5 oznak, że niemowlakowi potrzebne są probiotyki

Biegunka poantybiotykowa

Antybiotyk niszczy wszystkie bakterie, które spotka na swojej drodze, osłabiając jednocześnie naturalną mikroflorę jelitową. W wyjałowionych jelitach, zostają jedynie bakterie, które były odporne na dany szczep antybiotyku. Zazwyczaj są to bakterie Clostridium difficile, których toksyczne działanie może doprowadzić do stanu zapalnego jelit.

Do biegunki poantybiotykowej dochodzi zarówno u dzieci jak i dorosłych, którzy są w trakcie kuracji, a nawet zakończyli ją kilka tygodni temu. Dlatego podczas przyjmowania antybiotyków należy odpowiednio zabezpieczyć się przed wystąpieniem biegunki.

Leczenie biegunki poantybiotykowej

Biegunka poantybiotykowa może w bardzo szybkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego z leczeniem nie można zwlekać. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i lekkostrawna dieta. Należy także stosować elektrolity oraz zażywać probiotyki, zawierające odpowiedni szczep drożdży Saccharomyces boulardii CNCM I-745.

Czytaj: Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę

Biegunka u niemowlaka: zupa z marchewki i inne domowe sposoby na biegunkę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza