Leki na astmę w ciąży – jak wygląda leczenie astmy oskrzelowej w ciąży?

2020-08-04 10:07

Astma w ciąży to najpowszechniejsza przewlekła choroba układu oddechowego występująca u ciężarnych: choruje na nią do 8 proc. przyszłych mam. Astmę oskrzelową w ciąży należy koniecznie leczyć. Jakie leki na astmę w ciąży są stosowane i jak wygląda leczenie astmy w ciąży?

Leki na astmę w ciąży – jak wygląda leczenie astmy oskrzelowej w ciąży?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Leki na astmę w ciąży - jakie są stosowane?
  2. Czy leki na astmę są bezpieczne w ciąży?

Leczenie astmy w ciąży uzależnione jest przede wszystkim od stopnia nasilenia choroby i częstotliwości ataków. Nie jest powiedziane, że każda kobieta chora na astmę, będzie zmuszona przyjmować leki na astmę w ciąży.

Czasem astma w ciąży ustępuje na skutek dobroczynnych dla niej hormonów i ich wpływu na płuca. Bywa i tak, że astma w ciąży się nasila (szczególnie jeśli przed ciążą miała ona ciężką postać). Jeśli dochodzi do pogorszenia stanu chorej, najczęściej ma to miejsce w okresie od 24. do 36. tygodnia ciąży. Ostatnie 4 tygodnie bywają łagodne, sam poród też nie zaostrza choroby.

Astma może być groźna dla dziecka – jej ataki mogą grozić niedotlenieniem płodu. Dlatego ważną kwestią podczas leczenia astmy w ciąży jest profilaktyka i kontrola swojego stanu zdrowia. Zaleca się, by każda chora regularnie poddawała się pomiarom PEF, uważnie kontrolowała ruchy dziecka i unikała czynników alergizujących, które mogą nasilać ataki astmy (dym papierosowy, silne zapachy, substancje chemiczne).

Czytaj: Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i w jakim celu lekarz każe liczyć ruchy płodu?

Astma czyli dychawica oskrzelowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Leki na astmę w ciąży - jakie są stosowane?

W zależności od stopnia choroby, leczy się ją objawowo (doraźnie) lub przewlekle. Pierwsza forma zwykle jest zarezerwowana dla astmy sporadycznej, w której ataki duszności występują rzadko. Wówczas leki podaje się tylko przy ataku. W przypadku astmy przewlekłej, przyjmowanie leków powinno być ciągłe.Podstawowym lekiem przeciwastmatycznym są preparaty wziewne na bazie glikokortykosteroidów. Nie ma informacji o szkodliwości tych leków na płód, ale ponieważ do tej pory najwięcej badań na temat bezpieczeństwa stosowania w ciąży przeprowadzono na preparatach zawierających budezonid, ten właśnie zwykle przepisywany jest ciężarnym.

Mimo braku jednoznacznych badań dotyczących wpływu przeciwastmatycznych leków wziewnych na ciążę, uważa się większym zagrożeniem jest odstawienie leków i spowodowanie zaostrzenia choroby w czasie ciąży.Drugą grupą leków na astmę są lekarstwa rozkurczające oskrzela inaczej beta2-mimetyki. Stosuje się je razem z lekami steroidowymi wziewnymi - w leczeniu doraźnym (krótko działające) tylko przy atakach duszności lub w leczeniu długotrwałym w celu kontrolowania choroby.

Beta2-mimetyki to kolejne leki, gdzie nie udokumentowano pełnego bezpieczeństwa w trakcie ciąży, ale nie ma też dowodu na ich szkodliwe działanie na płód i dlatego przepisuje się je ciężarnym.Kolejną grupą leków przeciwastmatycznych są preparaty przeciwleukotrienowe o słabszym działaniu od leków steroidowych wziewnych. Ich zadaniem jest kontrolowanie astmy. To zadanie również teofiliny, która ma jednak zbyt małą skuteczność i rzadko się ją dziś stosuje w leczeniu. Na dodatek, zbyt duże stężenie teofiliny niesie za sobą ryzyko niepożądanych i niebezpiecznych działań.

Czy leki na astmę są bezpieczne w ciąży?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy leki na astmę są w 100 proc. bezpieczne dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Nie przeprowadzono bowiem badań na kobietach ciężarnych, które by to potwierdzały. Prowadzi się jednak od wielu lat badania na kobietach, które stosują lekarstwa przeciwastmatyczne i jak do tej pory leki nie wykazały szkodliwości działania na płód. Najważniejsze jest to, by w przypadku ciąży, nie decydować samodzielnie o leczeniu – nawet jeśli od kilku lat wciąż jest takie samo. Nie można również drastycznie odstawiać nagle leków, bo nasilony odstawieniem leczenia atak może skutkować nawet śmiertelnym niedotlenieniem płodu i poronieniem.

Każda astma w ciąży to przypadek indywidualny i tak też powinien być traktowany. W przypadku nagłego zaostrzenia choroby, należy niezwłocznie udać się do szpitala po pomoc.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza