Niektóre kobiety powinny go unikać. Czy chlor z basenu jest bezpieczny dla ciąży?

2023-07-26 14:53

Chcesz wiedzieć, czy w czasie ciąży można bezpiecznie pływać w basenach z chlorem? Badania na ten temat mówią różne rzeczy, dlatego warto wiedzieć, jakie środki ostrożności należy podjąć, jeśli oczekujesz dziecka i wybierasz się latem na basen z chlorowaną wodą.

Kobieta w ciąży leżąca na wodzie w basenie
Autor: Getty images Niektore kobiety powinny go unikać. Czy chlor z basenu jest bezpieczny dla ciazy?

Pływanie to jedna z najbardziej korzystnych aktywności dla kobiety oczekującej dziecka. Chodzenie na basen  w ciąży wpływa pozytywnie na zdrowie, wagę i samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego nie warto z niego rezygnować z obawy o chlor, który znajduje się w basenowej wodzie. Czy ta substancja jest groźna dla ciąży i nienarodzonego dziecka? 

Spis treści

  1. Pływanie idealne dla zdrowia w ciąży
  2. Sprzeczne doniesienia na temat chloru
  3. Chlor wpływa na wyglad dziecka?
  4. Możesz pływać na basenie bez obaw 
  5. Uwaga na uczulenie  
  6. Jak bezpiecznie korzystać z basenu?
Joga w ciąży

Pływanie idealne dla zdrowia w ciąży

Pływanie jest uważane za najbezpieczniejsze i najlepsze ćwiczenie w czasie ciąży. Pomaga złagodzić typowe bóle pleców i mięśni, łagodzą obrzęki, a nawet mdłości. Pływanie redukuje wagę i odciąża kręgosłup, pozwala więc na jego regenerację. Jest doskonałą ochłodą latem, gdy dokucza upał. Nic dziwnego, że przyszłe mamy chętnie korzystają z zalet pływania. Ale czy basen jest dla kobiet w ciąży dobrym wyborem?

Sprzeczne doniesienia na temat chloru

„Chlor „prawie podwaja ryzyko wad wrodzonych” - takie ostrzeżenie pojawiło się kilka lat temu po tym jak eksperci z Imperial College w Londynie opublikowali wyniki swoich badań. Ich zdaniem kobiety, które piją wodę „silnie zdezynfekowaną chlorem”, mają prawie dwukrotnie większe ryzyko rodzenia dzieci z „problemami z sercem, rozszczepem podniebienia lub poważnymi wadami mózgu”. To wywołało lawinę pytań także o to, co z chlorem, z którym stykamy się na basenie, gdzie stężenie tej substancji jest dużo wyższe niż w kranówce. 

Dziś na szczęście wiadomo, że badania te nie były wiarygodne, a nawet zostały nieco przekłamane. Badacze opierali się na liczbie wad wrodzonych zdiagnozowanych wśród ciężarnych kobiet z Tajwanu oraz na jakości wody produkowanej w tym kraju. Nie obserwowali kobiet w ciąży i nie oceniali wody, którą piły, a jedynie ryzyko narażenia kobiet na chemiczne produkty uboczne procesu chlorowania wody.

Chlor wpływa na wyglad dziecka?

Dużo bardziej wiarygodne, ale mniej przerażające są inne badania. Według nich korzystanie z chlorowanych basenów przez kobiety w ciąży wpływa na... obwód głowy płodu. Kobiety, które od czasu do czasu pływały w chlorowanych basenach, rodziły dzieci z większym obwodem głowy. Z kolei te, które regularnie pływały - z mniejszym obwodem głowy. Badanie wykazało, że chlorowana woda może mieć wpływ na obwód główki urodzeniowej, ale że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy ma to jakikolwiek wpływ na kondycje dzieci. 

Możesz pływać na basenie bez obaw 

Czy to oznacza, że woda w basenie jest bezpieczna dla nienarodzonego dziecka? Według American Chemical Society woda w basenach zawiera wiele chemikaliów, w tym kwas solny, dwutlenek węgla, kwas siarkowy i węglan sodu oraz chlor, który jest potencjalnie najgroźniejsza z tych substancji. Nie udowodniono, aby kontakt z chlorem w czasie pływania w basenie był szkodliwy dla przyszłych mam czy ich dzieci.

Większość basenów stosuje dozwolone normy zawartości chloru, które nie wywołują żadnych skutków ubocznych, niezależnie od tego, czy mówimy o kobiecie w ciąży, niemowlęciu, kilkulatku czy dorosłym mężczyźnie. 

Czytaj również: Współczesne przesądy o ciąży, czyli fakty i mity o tym, co szkodzi dziecku!

Aqua aerobik w ciąży: dlaczego warto go uprawiać w czasie ciąży?

Uwaga na uczulenie  

Trzeba jednak pamiętać, że chlor jest substancją toksyczna i żrącą. Specjaliści ostrzegają, że pływanie w zbiornikach wodnych o wysokim stężeniu chloru może powodować swędzenie i suchość skóry, wysypkę, podrażnienie płuc, nosa, oczu i gardła. Zazwyczaj objawy te pojawiają się, gdy mamy do czynienia z wyższymi stężeniami chloru, ale nie wolno zapominać, że skora ciężarnej kobiety jest wrażliwsza i bardziej skłonna do podrażnień. 

Choć często lekarze mówią o uczuleniu na chlor w ciąży, tak naprawdę jest to zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez chlor.

Jak bezpiecznie korzystać z basenu?

Jeśli chcesz spędzić miły i bezpieczny czas na basenie, [pamiętaj o kilku rzeczach: 

  • zapytaj pracownika o jakość wody w basenie i wysokość stężenia chloru (coraz więcej basenów nie korzysta z chloru lecz ozonuje wodę)
  • noś bezpieczne obuwie wokół basenu, aby uniknąć poślizgnięcia.
  • na otwartych basenach stosuj kremy ​​​​przeciwsłoneczne i unikaj przegrzania 
  • nie jedz bezpośrednio przed wejściem do wody
  • nie skacz ani nie nurkuj w basenie
  • jeśli czujesz się zmęczona, wyjdź z wody.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza