Gumki recepturki i szczypce kuchenne. Najdziwniejsze triki, dzięki którym przetrwasz ciążę

2023-03-22 12:49

Dziewięć miesięcy ciąży to trudny czas dla każdej kobiety. Większość przyszłych mam czuje się nie najlepiej, a jeśli tak nie jest, to narzekają na zmiany w swoim ciele, które utrudniają im wykonywanie najprostszych czynności. Ale od czego jest pomysłowość? Oto kilka sprawdzonych w praktyce tricków, które ułatwią ci przetrwanie ciąży.

Kobieta w ciąży odpoczywa
Autor: GettyImages Po co ciężarnej gumki recepturki czy szczypce kuchenne?

Wiadomo, że każda z nas ma własne sposoby na mdłości w miejscu publicznym czy na szybkie zakładanie skarpetek mimo dużego brzucha. Takimi trikami warto się dzielić i czerpać z metod wypracowanych przez inne ciężarne. Dzięki temu nasze życie w ciąży będzie łatwiejsze, a nieprzyjemne objawy - mniej uciążliwe. 

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc na mdłości
  2. Mała szczoteczka do zębów
  3. Gumka recepturka na większy brzuch
  4. Swobodny biust dzięki przedłużce
  5. Notatki kontra "baby brain"
  6. Szczypce kuchenne zawsze pod ręką
  7. Wsuwane buty i lusterko
  8. Wkładki z lodówki
  9. Kawa na obrzęki
  10. Taśmy na ból pleców 
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Pierwsza pomoc na mdłości

Początek ciąży przebiega zwykle pod znakiem mdłości. Dopadają nie tylko rano, ale i w ciągu dnia, gdy jesteśmy w pracy w sklepie lub jedziemy po starsze dziecko do szkoły. Wiele mam ma metody radzenia sobie z mdłościami, wypracowane na podstawie własnych doświadczeń: nie na każdą z nas działa to samo. Ale ważne, aby te metody można było wykorzystać w każdej chwili, dlatego zanim przygotujesz sobie torbę do porodu, zacznij od przygotowania torby pod nazwą: "pierwsza pomoc na mdłości", którą będziesz nosić ze sobą do pracy, trzymać w samochodzie itd. 

Powinny znaleźć się w niej cukierki imbirowe, herbatniki, guma do żucia, czyli to, co ci pomaga złagodzić nudności ciążowe, woda, mokre chusteczki do obmycia się i torebka foliowa na wypadek, gdy nie znajdziesz na czas toalety. 

Mała szczoteczka do zębów

Jeśli mycie zębów przyprawia cię o odruch wymiotny, uniemożliwiając dbanie o higienę jamy ustnej, zamień zwykłą szczoteczkę na dziecięcą. Jest znacznie mniejsza, co ułatwia szczotkowanie i zmniejsza ryzyko sprowokowania wymiotów. Zmień też smak pasty - czasem kobiety nie mogą znieść zapachu mięty, innym razem mogą myć zęby tylko pasta mentolową. 

Gumka recepturka na większy brzuch

Gdy zaczyna rosnąć brzuch, pojawia się problem z dopięciem dżinsów. Jeszcze za wcześnie na kupno typowych spodni ciążowych, ale za późno na noszenie starych ubrań. Aby poradzić sobie w pierwszych tygodniach ciąży wykorzystaj gumki recepturki lub gumki do włosów.

Przewlecz gumkę przez dziurkę i zaczep drugi koniec o właściwy guzik - to doda ci paru centymetrów, a pod bluzką wypuszczoną na wierzch będzie zupełnie niewidoczne.  

Czytaj również: 10 rad, jak przeżyć ostatnie tygodnie ciąży bez stresu i na luzie

Ciąża zimą. Przewodnik jak przeżyć ciążę w zimowej aurze

Swobodny biust dzięki przedłużce

Kolejny przydatny trick ubraniowy związany jest z biustonoszem. Wiele kobiet zaczyna odczuwać wzrost piersi i ich tkliwość już w pierwszych tygodniach oczekiwania na dziecko. I znów - pora kupna nowego biustonosza, o numer większego, z szerokimi ramiączkami i odpinanymi miseczkami (warto od razu zainwestować w stanik do karmienia) jeszcze nie nadeszła.

Aby rozluźnić biustonosz kup w internecie przedłużki montowane na zapięcia, a aby zmniejszyć ból sutków, zainwestuj we wkładki laktacyjne lub silikonowe nakładki chroniące brodawki przez materiałem czy koronką. 

Notatki kontra "baby brain"

W pewnym momencie zaczynasz sobie zdawać sprawę z tego, że "baby brain" to nie tylko suche pojęcie o którym czytałaś. W okresie ciąży mózg kobiety zmienia się: zaczyna przestawiać się na opcję "będę mamą", co sprawia, że zaczynasz skupiać się na swoim stanie, zapominając o innych ważnych rzeczach.

Kup notes, tablice magnetyczna na lodówkę lub zainstaluj sobie dobry kalendarz w telefonie, dzięki któremu będziesz kontrolować zadania i obowiązki, które musisz wykonać: od zakupów, przez polecenia szefa, po wizyty u lekarza.  

Szczypce kuchenne zawsze pod ręką

Trzeci trymestru to czas, w którym coraz trudniej jest ci się schylić. Masz trudności nie tylko w założeniu butów czy skarpetek, ale i podnoszeniu rzeczy, które spadły na podłogę czy obcinaniu paznokci. Wiele mam korzysta ze szczypców kuchennych, stworzonych z myślą np. o przekładaniu gorącego mięsa w brytfance.

Doskonale nadają się do bycia przedłużeniem ręki, czyli do sięgania po rzeczy leżące na podłodze. Możesz też kupić w internecie specjalny chwytak dla osób starszych - to już koszt ok. 40 zł z wysyłką.

Czytaj również: Puchną ci nogi w ciąży? Stosuj tych kilka zasad, a problem zniknie

Wsuwane buty i lusterko

Ciążowy brzuch uniemożliwia wiązanie butów - to dobry moment na zamianę adidasów lub trzewików na sznurówki na wsuwane buty. Znajdziesz teraz takie nawet w wersji sportowej, najwygodniejszej dla kobiety w ciąży. 

Chcesz ogolić sobie miejsca intymne? Wykorzystaj lusterko, które pomoże ci poradzić sobie z włoskami niewidocznymi pod ciążowym brzuchem. 

Wkładki z lodówki

W końcówce ciąży często dokuczają nam hemoroidy. Pomysłowe ciężarne odkryły, że ulgę przynoszą chłodne okłady okolic intymnych. Włóż kilka wkładek higienicznych do lodówki, a następnie gdy się schłodzą - przyklej je do bielizny. 

Kawa na obrzęki

Sposób na obrzęki? Mała czarna. Okazuje się, że kofeina, która działa moczopędnie i przeciwzapalnie może  pomóc w bólach głowy i obrzękach stóp. Nie przesad z ilością kawy, ale pamiętaj, że filiżanka kawy jest aprobowana przez lekarzy.

Taśmy na ból pleców 

Taśma do kinesiotapingu to skuteczny sposób na ból pleców i podtrzymywanie ciążowego brzucha. Wspomaga również krążenie krwi, a więc zmniejsza obrzęki. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu dyskomfortu i bólu, które występują w czasie ciąży. Pamiętaj, że pierwszy raz taśmę musi założyć rehabilitant - potem, po jego szkoleniu, możesz robić to samodzielnie.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza