Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?

2021-11-12 13:59

Mimo zaabsorbowania niemowlakiem, mama nie powinna zapominać o wizycie u ginekologa po porodzie. Wizyta u ginekologa jest niezbędna, by sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Wyjaśniamy, jak wygląda kontrolna wizyta u ginekologa po porodzie i kiedy powinna się odbyć.

Wizyta u ginekologa
Autor: thinkstockphotos.com Wizyta u ginekologa po porodzie powinna się odbyć po zakończeniu połogu.

Spis treści

  1. Wizyta u ginekologa po porodzie czy tylko kontrola położnej?
  2. Wizyta u ginekologa po porodzie: czego się spodziewać?

Na pierwszą wizytę u ginekologa po porodzie należy się wybrać po zakończeniu połogu, czyli w 6-8 tygodni po porodzie (niezależnie od tego, czy poród odbył się drogami natury, czy przez cesarskie cięcie). Rana po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu powinna być już zagojona. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie i kiedy się na nią zgłosić?

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Wizyta u ginekologa po porodzie czy tylko kontrola położnej?

Wizyta u ginekologa po porodzie jest obowiązkowa - powinna się odbyć po zakończeniu połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. 

Przedtem, jeśli połóg przebiega prawidłowo, wystarczy kontrola położnej środowiskowej, która sprawdzi, jak goi się rana krocza, jak przebiega obkurczanie macicy, czy krwawienie połogowe jest w normie.

W razie wątpliwości dotyczących krwawienia możesz pokazać jej podpaskę lub nie podmywać się tuż przed wizytą. Położna usunie także szwy z krocza lub rany po cesarskim cięciu, jeśli jest to potrzebne.

To jednak nie eliminuje potrzeby zapisania się na wizytę u ginekologa po porodzie, nawet jeśli nic ci nie dolega. Poporodowe uszkodzenia mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego do ich wykrycia lub wykluczenia niezbędne jest badanie lekarza.

Czytaj również: Badania okresowe kobiet - te badania musisz wykonywać regularnie!

10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Zobacz, jak zmniejszyć bliznę po CC? GALERIA

Wizyta u ginekologa po porodzie: czego się spodziewać?

  • Wizyta u ginekologa po porodzie rozpocznie się od wywiadu – lekarz zapyta o przebieg porodu, połóg, karmienie piersią, ewentualne dolegliwości. Porozmawia o twoim samopoczuciu i możliwych metodach antykoncepcji. Spytaj o kwestie, które cię nurtują, np. kiedy możesz rozpocząć współżycie po porodzie czy wrócić do aktywności fizycznej.
  • Następnie lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, podczas którego sprawdzi, czy nie ma stanu zapalnego lub innych niepokojących objawów w drogach rodnych. Oceni też bliznę po nacięciu krocza lub bliznę po cesarce, sprawdzi, czy nie powstał bliznowiec. Dotykając dłońmi brzuch skontroluje, czy macica obkurczyła się prawidłowo. Powinien też zbadać piersi, aby upewnić się, że nie powstały w nich żadne zgrubienia. Zmierzy też ciśnienie i wagę.
  • Jeśli jest potrzeba, lekarz zleci zrobienie dodatkowych badań, np. morfologii, poziomu hormonów tarczycy, analizy moczu.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa po porodzie nie wykonuje się natomiast cytologii (chyba że nie była ona wykonywana podczas ciąży). Najlepszy czas na to badanie to około pół roku po porodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza