Zapinaj pasy w ciąży! Trwa kampania społeczna na temat bezpiecznej jazdy

2021-05-26 15:03

Polskie prawo drogowe dopuszcza, aby przyszłe mamy nie zapinały pasów w czasie jazdy samochodem. To jednak niebezpieczny przepis, który grozi poważnymi konsekwencjami. O tym ma przekonać polskie ciężarne kampania "Ciąża i pasy", którą zainaugurowano w Dni Matki.

ciąża i pasy
Autor: materiały prasowe Fotelik.info

Niezapinanie pasów grozi olbrzymim ryzykiem. Dotyczy to również kobiet w ciąży, mimo że zgodnie z przepisami, nie muszą one zapinać pasów w czasie jazdy samochodem. 

- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. - Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.

Włącz się do akcji i zapnij pasy

26 maja 2021 w Dzień Matki wystartowała kampania, która ma a celu zachęcanie przyszłych mam do zapinania pasów w czasie podróżowania autem. Dziś prawie każda kobieta albo ma prawo jazdy, albo regularnie jeździ autem jako pasażer. Zapinanie pasów w ciąży chroni nie tylko jej życie i zdrowie, ale i zdrowie jej nienarodzonego dziecka. 

- Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać - podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.

Co oznacza prawidłowe zapięcie pasa? Chodzi o to, aby pas biodrowy przechodził poniżej kolców biodrowych przednich górnych, a pas barkowy - pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.  

Czytaj również: Jazda samochodem w ciąży: 15 zasad bezpiecznej jazdy samochodem w ciąży

Uciskanie brzucha w ciąży - bądź ostrożna, uważaj na swój brzuszek!

Oto najprzydatniejsze gadżety ciążowe. Masz je?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza