Mamy wciąż polecają sobie metodę Ramziego. Czy położenie łożyska faktycznie wskazuje na płeć dziecka?

2022-11-21 16:44

Informacje o metodzie Ramziego nadal pojawiają się w internecie, chociaż została ona opublikowana już ponad 10 lat temu. Wszystko dlatego, że przez długi czas brakowało naukowych dowodów, które by ją potwierdzały lub wykluczały. Czy z położenia łożyska można odczytać płeć dziecka, jak twierdzi dr Saad Ramzi Ismail?

kobieta ze zdjęciem USG ciąży w telefonie

i

Autor: Getty images O metodzie Ramziego nadal jest głośno w internecie. Czy położenie łożyska wskazuje na płeć dziecka?

Płeć dziecka ujawnia się najczęściej podczas badania ultrasonograficznego około 20. tygodnia ciąży. Ale każda mama wolałaby wiedzieć wcześniej, czy urodzi synka, czy córeczkę. Można zrobić nieinwazyjne badania z krwi, ale to kosztuje, może więc poszukać innej, tańszej metody? 

Taki cel przyświecał dr. Saamowi Ramzi Ismaliowi, który w 2011 roku opublikował swoją słynną teorię, dzięki której mógł określić płeć dziecka już na początku ciąży, na podstawie położenia łożyska. Czy metoda Ramziego jest udowodniona medycznie i czy można jej zaufać?

Spis treści

  1. O czym mówi teoria Ramziego?
  2. Czy teoria Ramziego jest prawdziwa?
  3. Jak określić płeć dziecka na wczesnym etapie ciąży?
Jak zaplanować płeć dziecka?

O czym mówi teoria Ramziego?

Saam Ramzi Ismali na łamach stronie internetowej ObGyn.net twierdził, że opracował teorię, pozwalającą określić płeć płodu już w 6. tygodniu ciąży. Wszystko na podstawie lokalizacji łożyska lub trofoblastu, widocznych na rutynowym badaniu USG. Zdaniem lekarza (choć niektórzy wątpią w jego wykształcenie), jeśli łożysko rozwija się po lewej stronie macicy, urodzi się dziewczynka, jeśli po prawej - chłopiec.

Swój artykuł autor oparł na badaniu ultrasonograficznym 5376 kobiet w ciąży, które miały wykonane USG w 6. lub 18.-22. tygodniu ciąży (tylko 1200 uczestników miało badania w obu terminach). Lekarze byli w stanie zobaczyć zewnętrzne narządy płciowe u 99% płodów męskich i 98% płodów żeńskich podczas USG wykonanym drugim trymestrze. Ich zdaniem 97,2% płodów płci męskiej miało łożysko po prawej stronie macicy podczas wczesnego USG w 6. tygodniu ciąży.

Opierając się na tych danych, doszli do wniosku, że łożysko po prawej stronie zwykle wskazuje na płód męski, podczas gdy łożysko po lewej stronie jest oznaką, że płód jest żeński (chodzi o zdjęcie USG tzw. widoku poprzecznego macicy, pokazującego ją "od góry" - wówczas obraz na ekranie jest odwrócony, czyli lewa strona jest prawa i odwrotnie). 

Czytaj również: Kalendarz badań USG w ciąży: genetyczne, pierwsze, połówkowe i trzecie USG

Jakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?

Czy teoria Ramziego jest prawdziwa?

Chociaż publikacja opierała się na wynikach badań przeprowadzonych przez autora, środowisko medyczne nie poparło tej teorii. Argumentów "przeciw" było aż nadto, a pierwszym i podstawowym był fakt, że Ramzi nie jest wykwalifikowanym lekarzem - nie ma go w bazie lekarzy, nie można znaleźć uczelni, na której otrzymałby dyplom. Sama strona internetowa również nie jest pismem medycznym.

Niestety metoda Ramziego nie została potwierdzona żadnymi badaniami. Dlaczego? Okazuje się, że w 6. tygodniu ciąży trudno jest zobaczyć dokładnie, gdzie tworzy się łożysko. 

Znaleźli się jednak zapaleńcy, którzy postanowili powtórzyć badania w późniejszych etapach ciąży, aby wykluczyć lub potwierdzić teorię. Australijskie badanie opublikowane w czasopiśmie Ultrasound in Obstetrics & Gynecology nie wykazało związku między lokalizacją łożyska a płcią dziecka. 

Naukowcy stwierdzili, że nie ma powodu sądzić, że płeć wpływa w jakikolwiek sposób na położenie łożyska, nie ma też dowodów na to, że hormony związane z płcią mogą "przesuwać" je lub wpływać na jego rozwój lub lokalizację. Zauważyli za to, że zarówno płody żeńskie jak i męskie miały różną lokalizację łożyska. 

Jak określić płeć dziecka na wczesnym etapie ciąży?

Świat medyczny jest zgodny, że jedynym sposobem na określenie płci dziecka w pierwszych tygodniach ciąży są testy DNA. 

  • Nieinwazyjne badanie prenatalne: może wykryć zespół Downa i inne zaburzenia chromosomalne, ale przy okazji określa również płeć dziecka w ok. 10. tygodniu ciąży. 
  • Biopsja kosmówki: zwykle wykonywana między 10. a 13. tygodniem, jest inwazyjnym badaniem wykrywającym wady genetyczne. 
  • Amniopunkcja: test polega na pobraniu próbki płynu otaczającego dziecko w macicy, znanego jako płyn owodniowy. Może określić płeć dziecka między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Można oceniać również płeć dziecka na podstawie wyglądu ich narządów ok. 15 tygodnia ciąży. Naukowcy w pewnym badaniu zabawili się w określanie płci na tej podstawie genitaliów. Prawidłowo przewidzieli płeć 103 ze 108 płodów (95%). Był to dokładniejszy wyniki niż metoda Ramziego.

Pewniejszym, choć wymagającym cierpliwości, sposobem jest poczekanie na tzw. połówkowe badanie USG, które wykonuje się w momencie, gdy genitalia dziecka są na tyle ukształtowane, że jest możliwe określenie płci na ich podstawie (między 18. a 22. tygodniem ciąży). 

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko
Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie: