Moja babcia dodawała 1 łyżeczkę do każdego prania. Ubrania nie tracą koloru i są olśniewająco czyste

2024-02-20 14:47

Mogłoby się wydawać, że to niedorzeczne, ale to naprawdę działa. 1 łyżeczka dodana do prania i ubrania nie tracą koloru. Co więcej, są wyjątkowo czyste i pachnące. Żaden ocet i żadna soda oczyszczona. Nie uwierzycie, co do prania dodawała moja babcia.

Babciny sposób sprawdza, że ubrania nie tracą koloru i są olśniewająco czyste
Autor: Getty Images Babciny sposób sprawdza, że ubrania nie tracą koloru i są olśniewająco czyste

Patentów na czyste pranie jest wiele. Najpopularniejsze to dodanie do prania sody oczyszczonej, aby białe ręczniki i skarpetki odzyskały biel. Z większą mocą wybielającą działa też cytryna. Innym trikiem na plamy jest dodanie do proszku octu kuchennego. Ocet może dodatkowo usunąć nieprzyjemny zapach z pralki i zmiękczyć ubrania.

Mało kto słyszał jednak, aby do prania dodać to. Wystarczy tylko jedna łyżeczka, aby ubrania zachowały swój kolor.

Zobacz także: Japońska metoda suszenia prania. Wyschnie błyskawicznie

Spis treści

  1. O czym pamiętać robiąc pranie?
  2. Czyste pranie bez chemii
  3. Babciny trik na pranie
W pralni chemicznej, jak w serialu kryminalnym. Zamiast prania - plantacja/ Śląsk

O czym pamiętać robiąc pranie?

Wstawiając pranie, warto jednak pamiętać, nie tylko o środkach czystości, które zastosujemy. Istotne jest również to, jak pierzemy nasze ubrania.

Robiąc pranie pamiętajmy o:

  • wybraniu odpowiedniej temperatury – wysoka temperatura może szkodzić niektórym materiałom,
  • nieprzeładowywaniu bębna – tu im więcej wcale nie oznacza lepiej,
  • wyjęciu prania po skończonym cyklu,
  • segregowaniu ubrań kolorami.

Pamiętajmy, że zapełnienie pralki po sam czubek nie sprawi, że wypierzemy wszystko lepiej i szybciej. Wręcz przeciwnie. Woda nie będzie miała dostępu do wszystkich tkanin, tak samo jak środki piorące. Pranie w tym przypadku będzie nie doprane, pogniecione i źle wypłukane.

Czyste pranie bez chemii

Różnorodne środki pielęgnacyjne i czyszczące do prania dostępne w sklepach, zawierają często dużo chemii. Mając dzieci i chcąc zadbać o zdrowie, próbujemy ograniczyć korzystanie z tego typu środków. Co więcej, ich cena też przyprawia o zawrót głowy.

Zastanawiając się jednak nad innymi sposobami na czyste pranie, wyszukujemy patenty, które nie mieszczą się w głowie. Już sam pomysł na płyn do prania z kasztanów brzmi kosmicznie, a tymczasem wiele osób z zachwytem z niego korzysta.

Innym razem sięgamy po sprawdzony ocen i sodę oczyszczoną, które działają prawdziwe cuda dla naszych ubrań. Warto pamiętać, że także zwykłe kulki z folii aluminiowej korzystnie wpływają na tkaniny. Nie potrzeba żadnej chemii, aby zapewnić ubraniom miękkość.

O tym patencie naszych babć mało kto słyszał. Dzięki niemu ubrania są jednak olśniewająco czyste i nie tracą koloru.

Babciny trik na pranie

W czasach PRL-u kobiety nie wyobrażały sobie prania bez dodania tego składnika. To niewiarygodne, ale ta rzecz, która jest we wszystkich kuchniach, znakomicie sprawdza się do czyszczenia tkanin. Dzięki niemu zachowają również swój kolor.

Mowa tu o cukrze.

Okazuje się, że cukier to nie tylko słodki dodatek do deserów i ciast. Ma również silne działanie chroniące ubrania przed blaknięciem. Co więcej, możemy go używać zarówno do jasnych, jak i ciemnych tkanin. Doskonale się również sprawdza jako płyn do płukania.

Wystarczy dodać 1 łyżeczkę cukru do przegródki, gdzie zwykle wlewamy płyn do prania. Mając jednak więcej czasu i chcąc pozbyć się uciążliwych plam, możemy namoczyć brudne ubrania w wodzie z cukrem.

Czytaj także: Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

Jak prać pierwsze ubranka dla noworodka? Sprawdź to, zanim wrzucisz je do pralki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza