Najwyższy czas na porządki świąteczne! Oto 10 trików, które ułatwią ci życie

2024-03-20 16:07

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami - a wraz z nią porządki przedświąteczne. To już najwyższy czas, żeby zdążyć przed wielkanocnymi spotkaniami z rodziną. Nawet jeśli nie jesteś perfekcyjną panią domu, to przed świętami możesz ułatwić sobie życie. Przedstawiamy triki, dzięki którym sprzątanie przebiegnie szybko i sprawnie!

Najwyższy czas na porządki świąteczne! Oto 10 trików, które ułatwią ci życie

i

Autor: Getty Images

Sprzątanie to czynność, którą zwykle wykonujemy bez specjalnego zapału. Tymczasem istnieją sposoby, dzięki którym da się szybko posprzątać pokój, kuchnię czy łazienkę.

Zwłaszcza, że z badań przeprowadzonych jakiś czas temu przez agencję ARC Rynek i Opinie wynika, że lubimy mieć w domu czysto, choć sprzątamy niechętnie. Tylko co piąta badana osoba twierdzi, że ta czynność sprawia jej przyjemność – pozostałym jest ona albo obojętna albo zwyczajnie ich nudzi.

Są jednak i tacy, którzy sprzątania wręcz nie znoszą i chętnie cedują ją na innych. Ale gdy już sprzątamy – to zazwyczaj dokładnie, i kompleksowo, od razu całe mieszkanie.

Siłą rzeczy takie porządki zajmują sporo cennego przed świętami czasu - nierzadko cały dzień, który - przy odpowiedniej organizacji - można byłoby przeznaczyć na przedświąteczne zakupy lub inne przyjemności. Choćby dlatego warto poznać sposoby ułatwiające sprzątanie przed świętami.

Spis treści

  1. Opracuj harmonogram sprzątania
  2. Odkurzaj i czyść metodycznie
  3. Stosuj zasadę trzech P...
  4. ... albo zasadę trzech pudełek
  5. Nie rób wszystkiego sama
  6. Wykorzystuj pudełka do segregowania rzeczy
  7. Używaj sprytnych trików
  8. Dopasuj sposób mycia okien do pogody
  9. Sprzątaj przy okazji, ogarniając mieszkanie na bieżąco
  10. Tuż przed świętami ogarnij tylko te miejsca, które widać
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Opracuj harmonogram sprzątania

Zanim wpadniesz w wir przedświątecznych porządków, opracuj sobie szczegółowy plan: co kiedy będziesz sprzątać i przez ile czasu. Zadania rozłóż na co najmniej dwa-trzy tygodnie przed świętami.

Zacznij od miejsc, których sprzątnięcie zajmie ci najwięcej czasu lub są trudno dostępne, ale które tak szybko znów się nie pobrudzą: np. od porządków w szafach, umycia okien, drzwi czy ścian (jeśli jest to konieczne), oczyszczenia mebli tapicerowanych i bibelotów.

Następnie wytrzep dywany, wypierz zasłony, firanki i narzuty, a przed świętami dokładnie odkurz każdy kąt. Na tydzień przed świętami gruntownie wyczyść podłogi (potem wystarczy je tylko umyć).

Jeśli do świąt zostało już niewiele czasu, sprzątanie rozłóż sobie na dni tygodnia: w poniedziałek sprzątnij łazienkę, we wtorek kuchnię, we środę sypialnię itp - sprzątnięcie każdego miejsca osobno nie zajmie ci aż tyle czasu, co generalne porządki jednego dnia.

Czytaj: Boże Narodzenie: tradycje. Jak przekazać dziecku istotę świąt?

Skrzynie na zabawki: 5 pomysłów na przechowywanie zabawek

Odkurzaj i czyść metodycznie

Czyli wedle pewnej kolejności po to, by już umyte miejsca nie zabrudziły się ponownie w trakcie dalszych porządków. Nie sprzątaj, jak leci.

Przedświąteczne odkurzanie zawsze zaczynaj od góry pomieszczenia: najpierw zdejmij zasłony i firanki, następnie odkurz sufit i ściany (jeśli nie sięga tam rura odkurzacza, możesz to zrobić szczotką na kiju lub mopem owiniętym lekko wilgotną, czystą ściereczką.

W dalszej kolejności umyj żyrandol, usuń kurz spomiędzy żeberek kaloryferów, umyj żaluzje (jeśli je masz) i dopiero wtedy umyj okna. Myjąc łazienkę, w pierwszej kolejności umyj glazurę i wyczyść fugi, dopiero później umyj wannę, umywalkę i baterie, muszlę klozetową i podłogę.

Czyszcząc kuchnię najlepiej jest zacząć od zrobienia remanentu w szafkach, następnie dokładnie je wymyć, a dopiero później zabrać się za okna, drzwi i podłogę.

Stosuj zasadę trzech P...

Robiąc porządki z pewnością natkniesz się na mnóstwo rzeczy, które "kiedyś się może przydadzą", i których "szkoda wyrzucać". Warto wtedy kierować się zasadą trzech P: zatrzymać tylko te rzeczy, które są pożyteczne, pamiątkowe lub po prostu piękne - a resztę wyrzucić lub oddać.

... albo zasadę trzech pudełek

Innym sposobem na segregację rzeczy - przede wszystkim ubrań, ale nie tylko - jest zasada trzech pudełek. Sprzątając szafę lub dziecięcy pokój przygotuj sobie trzy duże pudła, każde z nich opisz: "do wyrzucenia", "do oddania", "zdecydujemy później".

W pierwszym pudle niech znajdą się te rzeczy, które nie nadają się już do niczego: są zniszczone, połamane, dziurawe, do drugiego mogą trafiać przedmioty, z których ktoś jeszcze może skorzystać, a do trzeciego to wszystko, co nie spełnia powyższych kryteriów, ale z czym trudno wam się rozstać.

Nie rób wszystkiego sama

Im większa rodzina, tym więcej rąk do sprzątania. Najlepiej rozdzielić obowiązki między wszystkich domowników, tak by każdy sprzątał pomieszczenie, w którym najczęściej przebywa.

Wbrew pozorom dzieci, nawet małe, również mogą pomóc: zaangażuj je w drobne prace typu układanie zabawek czy przecieranie wilgotną ściereczką łatwo dostępnych powierzchni: nawet jeśli nie zrobią zbyt dużo, to przynajmniej nie będą przeszkadzać.

Wykorzystuj pudełka do segregowania rzeczy

Tam, gdzie są małe dzieci, mało który przedmiot leży na swoim miejscu. Sprzątając przed świętami warto mieć pod ręką kilka pudełek - najlepiej tyle, ile macie pomieszczeń. Każde z nich podpisz - np. kuchnia, łazienka, sypialnia, pokój dziecięcy - i robiąc porządki, wrzucaj te przedmioty, które powinny znajdować się w tych pomieszczeniach. Dzięki temu później łatwiej ci będzie je posegregować.

Używaj sprytnych trików

Istnieje sporo trików, które warto znać, gdyż mogą ci bardzo ułatwić przedświąteczne sprzątanie.

  • Jeśli dywan nie wymaga prania, a jedynie odświeżenia, posyp go dokładnie sodą oczyszczoną i odkurz po 30 minutach - będzie wyraźnie jaśniejszy. Jeśli na dywanie są tłuste plamy, nasyp na nie sodę lub mąkę i odkurz po kilku godzinach (w tym czasie proszek wchłonie zabrudzenia).
  • Zanim zaczniesz usuwać z mebli naklejki z mebli, przez dwie minuty nagrzewaj je strumieniem ciepłego powietrza z suszarki - podgrzany klej łatwiej puści. Jeśli po tym zabiegu zostały ślady, zetrzesz je za pomocą szorstkiej strony kuchennej gąbki, nasączonej płynem do płukania tkanin.
  • Dzień przed myciem lodówki włóż do niej kilka wacików nasączonych sokiem z cytryny - w ten sposób usuniesz z niej nieprzyjemne zapachy.
  • Tłustawe ślady dziecięcych paluszków z mebli najłatwiej usunąć, przecierając je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem.
  • Dziecięce rysunki ze ścian można spróbować usunąć za pomocą pasty do zębów nałożonej na wilgotną ściereczkę (wcześniej sprawdź jednak na niewidocznym kawałku ściany, czy razem z rysunkami nie schodzi farba) albo "magicznej gąbki", którą można kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.
  • Do wypolerowania ciemnych blatów i szafek możesz użyć mocnego naparu z herbaty - w ostudzonym mocz ścierkę i wcieraj go w meble.
  • Żaluzje najłatwiej oczyścić ręką ubraną w wilgotną skarpetkę, przecierając nią każdy panel po kolei. Z kolei kurz spomiędzy żeberek kaloryfera świetnie zbiera szczotka do mycia butelek.
  • Piekarnik przed myciem nagrzej do temperatury około 120 stopni C, a następnie wstaw do niego garnek z wodą i plasterkami jednej cytryny - kwaśna para, jaka osiądzie w środku urządzenia sprawi, że tłusty osad łatwiej ci będzie usunąć. Jeśli musisz wyczyścić mikrofalówkę, wstaw do niej szklankę z octem i włącz na dwie minuty, a gdy się wyłączy, umyj za pomocą wilgotnej ściereczki.
  • Płytę kuchenki gazowej można wyczyścić z pomocą fusów po kawie - wystarczy nałożyć je na wilgotną ściereczkę i polerować płytę.
  • Lustro w łazience warto wypolerować niewielką ilością pianki do golenia, dzięki czemu nie będzie na nim osiadała para wodna i nie trzeba go będzie ponownie myć po kąpieli.
  • Drewniane powierzchnie – takie jak półki czy blaty mebli – przecieraj chusteczkami nasączonymi płynem czyszczącym, który pielęgnuje drewno, a jednocześnie zabija roztocza, dzięki czemu kurzu jest mniej.

Czytaj również: Jak usunąć roztocza z pościeli? Czyszczenie pościeli małego alergika

Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Dopasuj sposób mycia okien do pogody

Trudno myć okna, gdy na dworze panuje siarczysty mróz - wtedy lepiej po prostu odłożyć tę czynność aż poprawi się pogoda. Jeśli jednak musisz to zrobić, umyj tylko szyby bez ram. Możesz do tego celu użyć samochodowego zimowego płynu do spryskiwaczy, a jeśli do ich mycia używasz wody, dodaj do niej trochę denaturatu, bo dzięki temu nie będzie zamarzać.

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?
Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?

Sprzątaj przy okazji, ogarniając mieszkanie na bieżąco

Tydzień, dwa przed świętami staraj się na bieżąco usuwać drobne zabrudzenia: okruchy, sierść zwierząt, niewielkie ilości kurzu - możesz to robić nawet wykonując inne czynności, np. rozmawiając przez telefon.

Najłatwiej to robić przy pomocy podręcznego odkurzacza zasilanego akumulatorem albo wałka czyszczącego. Rób to zawsze gdy zauważysz, że jest taka potrzeba, bo wtedy tuż przed świętami nie będziesz już musiała zabierać się za generalne sprzątanie.

Tuż przed świętami ogarnij tylko te miejsca, które widać

To sposób na to, by szybko doprowadzić do porządku te miejsca, na które goście na pewno zwrócą uwagę. Jeśli nie masz już czasu na sprzątanie, nie zawracaj sobie głowy czyszczeniem wnętrza szafek, porządkowaniem garderoby czy układaniem rzeczy w pokoju, do którego i tak nikt nie zajrzy: lepiej doprowadź do porządku łazienkę, kuchnię, salon i inne pomieszczenia, w których bałagan od razu rzuca się w oczy.