Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?

2021-07-15 14:17

Baseny z piłeczkami można znaleźć w każdej sali zabaw dla dzieci i zawsze są one wypełnione po brzegi - nie tylko piłeczkami, ale i maluchami, które uwielbiają się tam bawić. Taki basen z piłeczkami możesz też mieć we własnym domu. Oto przegląd suchych basenów z kulkami dla dzieci.

Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?
Autor: Getty images Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?

Baseny z piłeczkami to świetna zabawa dla dzieci. Pozwalają dziecku na bezpieczną aktywność można w nich skakać, nurzać się i rzucać kolorowymi kulkami. Miękkie piłeczki amortyzują upadek w basenie, dlatego nawet najbardziej szalona zabawa nie jest ryzykowna.

Baseny z kulkami przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale w domowym basenie z piłeczkami, pod okiem rodziców, mogą bawić się nawet młodsze dzieci, które skończyły dopiero 12 miesięcy. Baseny z piłeczkami, które można kupić w sklepach i w internecie są bowiem mniejsze, płytsze, a przez to bezpieczniejsze dla maluchów. Jaki basen z piłeczkami do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Spis treści

  1. Rozmiary i materiał basenów na piłeczki
  2. Piłeczki do basenu
  3. Baseny z piłeczkami dla dzieci - nie tylko do zabawy
  4. Przegląd basenów z piłeczkami dla dzieci

Rozmiary i materiał basenów na piłeczki

Suche baseny z piłeczkami dla dzieci są zazwyczaj okrągłe i mają ok. 1 metra średnicy oraz ok. 30-40 cm wysokości. To dla malucha w wieku roku optymalna wielkość i głębokość. Alę są też większe i głębsze baseny.

Baseniki zrobione są zazwyczaj z elastycznej, miękkiej gąbki. Dzięki temu dziecko może bezpiecznie oprzeć się o ścianę basenu w czasie zabawy. Niestety, niektóre gąbki są zbyt miękkie i nadmiernie wyginają się pod ciężarem ciała dziecka - maluch może wówczas wypaść z basenu.

Dlatego warto zwrócić uwagę na ściany basenu, aby były elastyczne, ale nie zbyt miękkie. Dno basenu na piłeczki również powinno być miękkie i izolować od zimne podłogi.

Kolejnym ważnym elementem basenu jest materiał powlekający konstrukcję - dobrze, aby był nie tylko ładny i wytrzymały, ale i zdejmowany do prania.

Czytaj również: Zabawki sensoryczne – czym kierować się przy ich wyborze?

Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?

Zaburzenia integracji sensorycznej: objawy i rodzaje zaburzeń sensorycznych

Piłeczki do basenu

Powinny być kolorowe, miękkie i wykonane z dobrego materiału. Wtedy nie będą pękać, gdy np. maluch rzuci nimi o podłogę. Dobrze jest kupować piłeczki produkowane przez zaufane firmy - na rynku jest wiele "chińszczyzny"o niezbyt bezpiecznym składzie plastiku.

Ważne jest oczywiście to, ile piłek wrzucimy do basenu - kulki kupowane są zwykle oddzielnie w paczkach po 50, 100 czy nawet 1000 sztuk. Im dziecko młodsze, tym mniej piłeczek powinno być w basenie. Chodzi o to, żeby dziecko nie zanurzyło się w nich zbyt głęboko i aby samodzielnie dało radę się poruszać między nimi.

Baseny z piłeczkami dla dzieci - nie tylko do zabawy

Chociaż aktywność w basenie z piłeczkami dla większości dzieci jest tylko zabawą, to jednak warto wiedzieć, że może ona mieć również walor rehabilitacyjny. Suche baseny z kulkami wykorzystywane są przez specjalistów w terapii zaburzeń integracji sensorycznej, ale również w terapii niepełnosprawności ruchowej czy osłanianie mięśni.

Zabawa w basenie jest odpowiednikiem aktywności w prawdziwym basenie z wodą: rozwija zmysły, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzmacnia mięśnie i układ kostny. Jest też rodzajem masażu dla ciała, dlatego ćwiczenia w basenie z piłeczkami często stosowane są u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

Przegląd basenów z piłeczkami dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza