Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?

2021-07-15 14:17

Baseny z piłeczkami można znaleźć w każdej sali zabaw dla dzieci i zawsze są one wypełnione po brzegi - nie tylko piłeczkami, ale i maluchami, które uwielbiają się tam bawić. Taki basen z piłeczkami możesz też mieć we własnym domu. Oto przegląd suchych basenów z kulkami dla dzieci.

Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?
Autor: Getty images Suchy basen z piłeczkami - czy warto kupić go dziecku?

Baseny z piłeczkami to świetna zabawa dla dzieci. Pozwalają dziecku na bezpieczną aktywność można w nich skakać, nurzać się i rzucać kolorowymi kulkami. Miękkie piłeczki amortyzują upadek w basenie, dlatego nawet najbardziej szalona zabawa nie jest ryzykowna.

Baseny z kulkami przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale w domowym basenie z piłeczkami, pod okiem rodziców, mogą bawić się nawet młodsze dzieci, które skończyły dopiero 12 miesięcy. Baseny z piłeczkami, które można kupić w sklepach i w internecie są bowiem mniejsze, płytsze, a przez to bezpieczniejsze dla maluchów. Jaki basen z piłeczkami do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Spis treści

  1. Rozmiary i materiał basenów na piłeczki
  2. Piłeczki do basenu
  3. Baseny z piłeczkami dla dzieci - nie tylko do zabawy
  4. Przegląd basenów z piłeczkami dla dzieci

Rozmiary i materiał basenów na piłeczki

Suche baseny z piłeczkami dla dzieci są zazwyczaj okrągłe i mają ok. 1 metra średnicy oraz ok. 30-40 cm wysokości. To dla malucha w wieku roku optymalna wielkość i głębokość. Alę są też większe i głębsze baseny.

Baseniki zrobione są zazwyczaj z elastycznej, miękkiej gąbki. Dzięki temu dziecko może bezpiecznie oprzeć się o ścianę basenu w czasie zabawy. Niestety, niektóre gąbki są zbyt miękkie i nadmiernie wyginają się pod ciężarem ciała dziecka - maluch może wówczas wypaść z basenu.

Dlatego warto zwrócić uwagę na ściany basenu, aby były elastyczne, ale nie zbyt miękkie. Dno basenu na piłeczki również powinno być miękkie i izolować od zimne podłogi.

Kolejnym ważnym elementem basenu jest materiał powlekający konstrukcję - dobrze, aby był nie tylko ładny i wytrzymały, ale i zdejmowany do prania.

Czytaj również: Zabawki sensoryczne – czym kierować się przy ich wyborze?

Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?

Zaburzenia integracji sensorycznej: objawy i rodzaje zaburzeń sensorycznych

Piłeczki do basenu

Powinny być kolorowe, miękkie i wykonane z dobrego materiału. Wtedy nie będą pękać, gdy np. maluch rzuci nimi o podłogę. Dobrze jest kupować piłeczki produkowane przez zaufane firmy - na rynku jest wiele "chińszczyzny"o niezbyt bezpiecznym składzie plastiku.

Ważne jest oczywiście to, ile piłek wrzucimy do basenu - kulki kupowane są zwykle oddzielnie w paczkach po 50, 100 czy nawet 1000 sztuk. Im dziecko młodsze, tym mniej piłeczek powinno być w basenie. Chodzi o to, żeby dziecko nie zanurzyło się w nich zbyt głęboko i aby samodzielnie dało radę się poruszać między nimi.

Baseny z piłeczkami dla dzieci - nie tylko do zabawy

Chociaż aktywność w basenie z piłeczkami dla większości dzieci jest tylko zabawą, to jednak warto wiedzieć, że może ona mieć również walor rehabilitacyjny. Suche baseny z kulkami wykorzystywane są przez specjalistów w terapii zaburzeń integracji sensorycznej, ale również w terapii niepełnosprawności ruchowej czy osłanianie mięśni.

Zabawa w basenie jest odpowiednikiem aktywności w prawdziwym basenie z wodą: rozwija zmysły, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzmacnia mięśnie i układ kostny. Jest też rodzajem masażu dla ciała, dlatego ćwiczenia w basenie z piłeczkami często stosowane są u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

Przegląd basenów z piłeczkami dla dzieci