Dziecko szybko wyrasta z butów? Wyjaśniamy, w jakim wieku stopa dziecka rośnie najszybciej

2022-04-27 12:15

Dobre obuwie dziecięce jest drogie, a stopa dziecka rośnie czasem tak szybko, że nowe sandałki po miesiącu są do wyrzucenia. Kiedy stopy dziecka rosną najszybciej i jak kupować buty, żeby nie zbankrutować?

Dziecko szybko wyrasta z butów
Autor: Getty Images

Nowe buciki, starannie dobrane i wymierzone, które miały służyć maluchowi cały sezon, po miesiącu są za małe. Pomyliłaś rozmiar w sklepie? Może skarpetka jest za gruba? A może dziecku przestały się podobać buciki i tylko udaje, że uwierają je w palce?

Prawdopodobnie żadna z tych opcji nie jest prawdziwa, oprócz tej, że dziecku urosła stopa. To normalne. Dowiedz się, dlaczego dziecko tak szybko wyrasta z butów i w jakim wieku stopa rośnie najintensywniej.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecku tak szybko rośnie stopa?
  2. Kiedy stopa rośnie najszybciej?
  3. Jak kupować buty dla dziecka w okresie intensywnego wzrostu?
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Dlaczego dziecku tak szybko rośnie stopa?

Chociaż dla twojego portfela nie jest zbyt komfortowa sytuacja, to jednak musisz pogodzić się z tym, że w pewnym wieku będziesz musiała wymienić buty dziecka nawet co miesiąc czy dwa. Tak jak rośnie całe ciało malucha, tak rosną również jego stopy.

Oczywiście, trzeba tu wspomnieć powtarzane przez wszystkich i bardzo prawdziwe zdanie, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, co oznacza, że niektóre maluchy będą rosły szybciej i bardziej dynamicznie, inne wolniej. Mimo że istnieją normy rozwoju dziecka, wiele zależy od genów. Dotyczy to również wielkości stopy i tempa jej wzrostu.

Na szczęście to, że dziecku rośnie stopa jest dobrym objawem - świadczy o jego prawidłowym rozwoju i zapowiada wysoki wzrost (zazwyczaj te dwie wartości są do siebie proporcjonalne).

Czytaj również: Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Wzrost dziecka: do jakiego wieku się rośnie?

Kiedy stopa rośnie najszybciej?

Najbardziej dynamiczny okres wzrostu przypada na okres pierwszych 12 miesięcy życia, ale wówczas dzieci raczej nie noszą butów, więc problem z ich kupowaniem odpada. Kolejny gwałtowny okres wzrostu przypada na wiek przedszkolny – lata 4-6 to moment, kiedy szybko rośnie ciało dziecka, mniej natomiast zwiększa się jego waga. Dlatego większość przedszkolaków to długie i chude istotki.

W tym czasie może się zdarzyć, że konieczna będzie wymiana ubrań i obuwia co miesiąc, a także – co ciekawsze – kupno butów nie o jeden, a o dwa rozmiary większych!

Kolejny moment, kiedy nie nadążysz z kupnem butów to okres dojrzewania, który u dziewczynek przypada na ok. 11 rok życia, a u chłopców – na 12. Dojrzewania to długi proces, nawet 4-latni, w czasie którego skoki rozwojowe, w tym skoki wzrostu, będą częste i duże.

Szukasz pocieszenia, że to w końcu się skończy? Niestety, specjaliści twierdzą, że ostatecznie stopa człowieka przestaje rosnąc dopiero w wieku 20-21 lat, ale wtedy już może twój syn czy córka będą kupowali sobie buty za własne pieniądze...

Jak kupować buty dla dziecka w okresie intensywnego wzrostu?

Jeśli masz nieograniczone możliwości finansowe, możesz kupować swojemu dziecku tyle butów, ile chcesz, ale przeciętny rodzic woli uzupełniać garderobę dziecka z rozsądkiem.

Kiedy zauważysz, że twoje dziecko zaczęło dynamicznie rosnąć, a jego stopa robi się ciągle dłuższa i dłuższa, zastosuj kilka tricków, które pozwolą ci oszczędzić rodzinny budżet.

  • Staraj się, aby dziecko miało 2 pary butów na dany sezon – to przedłużyć żywotność obu par, bo jak wiadomo buciki maluchów szybko się niszczą w piaskownicy, w czasie potknięć o krawężnik itd.
  • Nie kupuj dziecku butów wymyślnych i tak naprawdę niepotrzebnych na co dzień – kolorowych lakierków, które założy raz do cioci na imieniny czy białych trampek, które za godzinę będą szare i brzydkie.
  • Za każdym razem przed zakupami, zmierz dobrze stopę dziecka. Kupuj buty z centymetrowym zapasem, ale nie przesadź – w czasie przymiarki, sprawdź, czy malec chodzi naturalnie i czy buciki nie spadają mu z nóg. Są sklepy, w których znajdują się specjalne urządzenia do mierzenia stóp dziecka, które ułatwiają kupno butów.
  • Nie kupuj butów markowych, w których płacisz tylko za metkę. Oczywiście, ważna jest jakość obuwia dziecięcego, to, jak są wyprofilowane, z jakiego są materiału, ale prawda jest taka, że dobre buty nie muszą mieć naszywki Vans czy New Balans.
  • Dopasuj cenę do rodzaju butów. Droższe i lepsze buty dla dziecka przydadzą mu się do przedszkola czy na długie spacery, tańsze – mogą służyć do zabawy w piaskownicy czy do szaleństw na rowerze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza