Jak wspierać symetryczne pełzanie u niemowlaka? 5 praktycznych porad od fizjoterapeutki

2022-12-22 14:10

Zanim dziecko zacznie raczkować, pełza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe czołganie się dla rozwoju dziecka. Istotna tu jest symetryczność i dynamizm przemieszczania się. Fizjoterapeutka zdradza 5 sposobów na wspieranie niemowlaka podczas prawidłowego przemieszczania się po podłodze.

Pełzające niemowlę
Autor: Getti Images Jak wspierać symetryczne pełzanie u niemowlaka? Fizjoterapeutka podpowiada, jak możesz mu pomóc

Pełzanie ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci. To aktywność fizyczna dziecka, która nie tylko wzmacnia mięśnie brzucha i całego ciała, ale także ma wpływ na intelektualny rozwój. Każdy ruch stymuluje bowiem komórki nerwowe i sprzyja tworzeniu się większej ilości połączeń nerwowych.

Nieprawidłowe pełzanie może przyczynić się do licznych problemów w nauce w późniejszym okresie życia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby niemowlę pełzało symetrycznie i dynamicznie.

Ola Ropelewska prowadzi swój profil na Instagramie @naturalny.rozwoj, na którym podzieliła się, jak rodzice mogą wspierać symetryczne pełzanie dziecka.

Zobacz także: "Na rannego", "fokę", na pupie. Czy raczkowanie twojego dziecka wymaga kontroli u specjalisty?

Spis treści

  1. Czym jest pełzanie i dlaczego jest takie ważne?
  2. Kiedy mówimy o prawidłowym pełzaniu?
  3. Kiedy mówimy o niesymetrycznym pełzaniu?
  4. 5 sposobów na wspieranie symetrycznego pełzania
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Czym jest pełzanie i dlaczego jest takie ważne?

Podczas pełzania, czyli tak naprawdę czołgania się, dziecko leży na brzuchu. Przemieszcza się, poruszając naprzemienne rękami i nogami.

Prawidłowe pełzanie sprzyja rozwojowi dwóch z siedmiu poziomów funkcjonalnych w mózgu. Ich rozwój jest niezwykle przydatny w późniejszej nauce raczkowania, chodzenia, biegania, ale również czytania, pisania i wyrażania myśli.

Mózg uczy się podczas czołgania ruchów naprzemiennych. Dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że może zmienić swoją pozycję i wpływać na własne ciało i np. sięgnąć po coś, co jest od niego oddalone.

Kiedy mówimy o prawidłowym pełzaniu?

Przede wszystkim pełzanie powinno być dynamiczne. Ruch rąk i nóg musi odbywać się w sposób naprzemienny. Oznacza to, że ruszając lewą ręką, dziecko jednocześnie przesuwa prawą nogę. Następnie prawa ręka, porusza się z lewą nogą.

O dynamicznym pełzaniu mówimy wówczas, gdy niemowlę jest w stanie przebyć każdego dnia odległość 50 metrów.

Kiedy mówimy o niesymetrycznym pełzaniu?

O niesymetrycznym pełzaniu mówimy wtedy, gdy dziecko:

  • odpycha się dwiema nogami jednocześnie,
  • przenosi ciężar tylko na jedną stronę,
  • używa tylko jednej ręki lub jednej nogi.

W przypadku pełzania nie można powiedzieć, że zostało wykonane częściowo dobrze. Dziecko porusza się prawidłowo, czyli dynamicznie i symetrycznie, albo ruch jest nieprawidłowy i trzeba nad nim popracować.

5 sposobów na wspieranie symetrycznego pełzania

Fizjoterapeutka podaje 5 sposobów, dzięki którym możemy wesprzeć prawidłowe pełzanie naszego niemowlaka, są nimi:

  1. Położenie płasko ręki na pupie dziecka i przechylanie jej raz na jedną, raz na drugą stronę – dzięki temu pomagamy mu w przemieszczaniu na stronę, którą właśnie zgina.
  2. Zachęcanie do pivotowania, czyli skręcania ciała w obie strony.
  3. Zachęcanie do zabawy jedną i drugą ręką.
  4. Zginanie dziecku nogi, której nie używa podczas pełzania. Pomocne może okazać się podparcie stopy, aby mogło się nią odepchnąć.
  5. Noszenie dziecka na obydwu bokach. Zmieniaj strony i aktywuj zginanie jednej i drugiej strony jego ciała.

Specjalistka podkreśla, że bardzo istotne jest zachęcanie dziecka do ruchu ręką lub nogą, której nie używa podczas pełzania. Pokazuje również, jak powinno wyglądać prawidłowe aktywowanie zginania jego boków podczas noszenia.

Warto dodać, że podczas wspierania dziecka w pełzaniu, nie należy robić nic na siłę. Zachęcajmy malucha do zgięcia nogi w kolanie, a nie róbmy tego za wszelką cenę. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub z naszej obserwacji wynika, że niemowlę ma duży problem w przemieszczaniu się podczas czołgania, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Czytaj także: Raczkowanie nie boli. Wyjaśniamy, czy warto kupować ochraniacze na kolana do nauki czworakowania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza