Raczkowanie nie boli. Wyjaśniamy, czy warto kupować ochraniacze na kolana do nauki czworakowania

2022-11-17 14:03

Jeśli boisz się, że malec będzie miał obolałe kolanka po całodniowym raczkowaniu po pokoju, to uspokajamy - nie musisz się tym martwić. A co ze ślizganiem się po gładkiej podłodze? Wyjaśniamy, czy dziecko potrzebuje antypoślizgowych i miękkich ochraniaczy na kolana do nauki raczkowania.

niemowlę raczkujące w stronę rodziców
Autor: Getty images Czy dziecko potrzebuje ochraniaczy na kolana do nauki raczkowania?

Czy dziecko potrzebuje nakolanników, gdy zaczyna raczkować? Specjaliści uspokajają, że nie ma takiej konieczności. Jeśli wydaje ci się, że kolana malca będą obolałe i pełne siniaków, to się myślisz. Czy raczkowanie boli i czy malec potrzebuje nakolanników do nauki czworakowania? 

Spis treści

  1. Czy raczkowanie powoduje ból kolan?
  2. Jak chronić czworakujące dziecko przed zimnem?
  3. Czy trzeba zapobiegać ślizganiu się?
  4. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie raczkowania? 

Czy raczkowanie powoduje ból kolan?

Może ci się wydawać, że kilka godzin spędzonych na kolanach musi zaowocować ich bólem, ale w przypadku dzieci, tak nie jest. Rzepka kolanowa u niemowlęcia zbudowana jest z miękkiej i elastycznej chrząstki dlatego jej ucisk w czasie czworakowania jest dla malca bezbolesny. Może się zdarzyć, że dziecko unosi kolanka w czasie raczkowania, ale nie jest to raczej spowodowane nieprzyjemnymi doznaniami, a raczej wrażliwością na fakturę np. dywanu. 

Między 3. a 6. rokiem życia rzepka dziecka zmienia się z chrząstki w kość, dlatego już kilkulatek, a także dorosły człowiek, może odczuwać dyskomfort w czasie długotrwałego klęczenia. 

Oczywiście, pozwalając dziecku na raczkowanie po podłodze, warto sprawdzić, czy nie wystają z niej gwoździe lub drzazgi, które mogą być powodem zranienia skóry i bólu. Jeśli jednak podłoże jest bezpieczne, nie musisz nakładać dziecku ochraniaczy na kolanka. 

Czytaj również: Jak zachęcić dziecko do raczkowania i czy warto?

"Na rannego", "fokę", na pupie. Czy raczkowanie twojego dziecka wymaga kontroli u specjalisty?

Jak chronić czworakujące dziecko przed zimnem?

Wielu rodziców kupuje nakolanniki dla raczkujących dzieci nie ze względu na ochronę kolan, ale ze względu na temperaturę w pokoju, zwłaszcza jeśli mają na ziemi terakotę. Jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego przy podłodze jest zawsze chłodniej i raczkujący malec może marznąć. Dobrze o tym pamiętać i ubierać czworakujacego malca cieplej, w grube dresiki i skarpety, które przy okazji ochronią kolanka.  

Czy trzeba zapobiegać ślizganiu się?

Dostępne w sklepach ochraniacze na kolanka dla raczkujących dzieci mają zwykle antypoślizgowe aplikacje, które ułatwiają niedoświadczonemu w raczkowaniu malcowi poruszanie się po śliskiej podłodze -dając opór, ułatwiają posuwanie się do przodu. Zapobiegają również "rozjechaniu" się rączek i nóżek dziecka na boki i upadkowi.

Specjaliści jednak podkreślają, że to oczywiście rozwiązuje kwestię bezpieczeństwa w danym momencie, ale nie uczy dziecka instynktownych zachowań samoobronnych. Malec, który ślizga się w czasie raczkowania, trenuje mięśnie ucząc się, jak je napinać, aby przemieścić się jednak do przodu, a nie opaść na podłogę w pozycji "żaby".

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie raczkowania? 

nauka raczkowania musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Jak zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo w czasie raczkowania

  • Zamykaj drzwi od łazienki, toalety, bramki przy schodach, aby malec nie dostał się tam, gdzie nie powinien. 
  • Usuń kable elektryczne, ostre przedmioty, lekarstwa z zasięgu rączek dziecka. Jeśli nie jesteś pewna czy pamiętałaś o wszystkim uklęknij na podłodze i spojrzyj na mieszkanie z poziomu dziecka.
  • Nie pozwól dziecku czołgać się po betonie, żwirze lub innych szorstkich i twardych powierzchniach. Upewnij się, że na drewnianej podłodze nie ma gwoździ i drzazg.
  • Często odkurzaj podłogę, bo w czasie raczkowania dziecko będzie zbierało kurz, śmieci i drobiazgi, które spadły wam na ziemię. 
  • Raczkujące dziecko ubieraj w wygodne, elastyczne i nie uciskające urania, aby zapewnić mu swobodę ruchów w czasie nauki. 
Rozwój dziecka w 1. roku życia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza