16-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:20

Kalendarz rozwoju dziecka: 16 miesiąc życia dziecka. 16-miesięczne dziecko chętnie odkrywa świat. Koordynacja jego ruchów jest coraz lepsza. Bardzo ważne w tym okresie jest czytanie niemowlakowi książeczek. Powinniście dużo do niego mówić i wydawać krótkie polecenia. Jeżeli chcesz, aby dziecko mówiło poprawną polszczyzną, nie używaj nadmiernie zdrobnień i zmiękczeń.

16 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 16 miesiąc życia dziecka.

16-miesięczne dziecko: co potrafi?

To miesiąc zabawy.

 • Coraz lepsze poczucie równowagi i sprawniejsze chodzenie sprawiają, że 16-miesięczne dziecko próbuje podskoków, uginania kolan i kołysania się na boki – jednym słowem - nauki tańca.
 • Fajnie jest maszerować, pchając przed sobą lub ciągnąc za sobą zabawkę.
 • Dużo radości daje też piłka. Można ją kopnąć albo rzucić. I nie jest tak naprawdę ważne, w którą stronę poleci, ważne, że się udaje wprawić ją w ruch.
 • Koordynacja 16-miesięcznego dziecka ruchów jest coraz lepsza.
 • Klocki trafiają dużo szybciej do właściwych otworów, woda sprawnie jest przelewana z kubeczka do kubeczka, łyżeczka trafia do buzi...

Przeczytaj, jak karmić dziecko po 12 miesiącu życia >>

Co jeszcze potrafi 16-miesięczne dziecko? Zobacz WIDEO

Co potrafi 2-letnie dziecko?

16-miesięczne dziecko: zabawy

 • Czytajcie, czytajcie, czytajcie – i oglądajcie obrazki.
 • Polecenia wydawaj dziecku prostym językiem, używając krótkich zdań. Jeśli zależy ci, by dziecko mówiło ładną polszczyzną, pamiętaj, by używać w komunikacji z 16-miesięcznym dzieckiem „dorosłego” języka, nie zdrabniać nadmiernie i nie zmiękczać.
 • Oprócz kredek, zaproponuj dziecku farbki, najlepiej takie, którymi można malować rękoma, bezpieczne dla maluchów.

Jak interpretować dziecięce rysunki >>

Dobrze wiedzieć

16-miesięczne dziecko a samodzielność

 • W 16 miesiącu życia rośnie samodzielność dziecka.
 • Potrafi zdecydowanie wyrażać zadowolenie lub niechęć czy to gestem (np. kiwając głową) czy to słowami.
 • 16-miesięczne dziecko ma już swoje ulubione zabawki, książeczki, potrawy i piosenki, ale nadal ma trudności ze skupieniem się na dłużej niż kilkadziesiąt sekund na danej czynności.

16-miesięczne dziecko: czego je nauczyć?

 • Nadal unikajcie obrusów, łatwo je ściągnąć ze wszystkim, co na nich leży lub stoi, a szklanki i inne naczynia stawiajcie poza zasięgiem małych rąk.
 • 16 miesiąc życia to najwyższa pora, by zacząć uczyć malca zasad BHP. Tłumaczyć, jak poznać np. że w kubeczku jest gorący płyn (bo unosi się para), że gdy w piekarniku zapalona jest lampka, to też trzeba omijać go z daleka, bo może poparzyć.

Przeczytaj także: jak pobudzić zmysły niemowlaka >>

Polecamy wideo: jak podawać leki dzieciom?

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza