Nie daj dziecku bawić się swoją torebką. Ratowniczka medyczna wylicza, ile jest w niej zagrożeń

2023-03-08 14:52

Wielu rodziców tak robi. Gdy dziecko jest niespokojne, marudne, znudzone np. podczas zakupów, czy spaceru, dajemy im coś z dorosłych rzeczy, by je zająć i zyskać chwilę spokoju. To niebezpieczny nawyk - alarmują ratownicy. Dziecko przyzwyczaja się do kontaktu z nieprzeznaczonymi dla niego rzeczami, wzmaga swoją ciekawość, a później może na własną rękę "przeszukiwać" torbę mamy.

torebka mamy
Autor: Getty Images Torebka mamy może stanowić dla malucha spore niebezpieczeństwo.

Dzieci od zawsze kochały bawić się rzeczami, które w gruncie rzeczy zabawkami nie są. Pudła po przesyłkach, garnki kuchenne, czy pilot od telewizora, to dla nich wyjątkowo fascynujące gadżety. Podobnie jest z zawartością torebki mamy, czy gości, którzy odwiedzają wasz dom. Pozornie może się wydawać, że obserwujesz dziecko i masz je pod kontrolą.

Nikt nigdy nie wie jednak, kiedy zdarzy się krótki moment, w którym stracimy czujność, a dziecko z utrwalonymi nawykami sięgnie po coś niebezpiecznego. Oto rzeczy, które większość z nas ma w torebkach, nie zdając sobie sprawy, że są niebezpieczne dla malucha. Mogą spowodować zranienia, zakrztuszenia czy zatrucia.

Zobacz: 4 nieoczywiste rzeczy, które musisz zrobić w domu, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wiedziałaś o tym?

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Dowiedz się: Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

Co niebezpiecznego dla malucha może być w damskiej torebce?

Niezależnie od tego, czy to torebka mamy, babci, czy cioci, dorośli muszą sobie zdawać sprawę z tego, co niebezpiecznego mają przy sobie. Torebka to rzecz należąca do dorosłego i mieszczą się w niej różne rzeczy, które grożą dziecku zranieniem, zatruciem czy zakrztuszeniem. Zdając sobie z tego sprawę, będziemy dbać o to, by torebka nie dostała się w ręce malucha. 

  • Płyn do dezynfekcji - po pandemii wiele osób przyzwyczaiło się do używania ich, a z uwagi na bezpieczeństwo dziecka wiele mam nosi je w torebkach. Gdy jednak płyn dostanie się do oczka dziecka, może wywołać spore podrażnienie.
  • Pastylki na gardło, gumy do żucia, czy cukierki miętowe - dla dziecka są kolorowe i mają ciekawe kształty. Bardzo prawdopodobne, że włoży je do buzi, a to już bezpośrednie ryzyko zakrztuszenia.
  • Kluczyki od samochodu - piloty od samochodu zazwyczaj zawierają małe, okrągłe baterie. O tym, jak ciężkim zagrożeniem dla życia dziecka jest ich połknięcie pisałyśmy już niejednokrotnie. 
  • Leki - wiadomo, że jeśli ktoś je zażywa, zazwyczaj nosi je przy sobie. 
  • Ostre przedmioty - jak chociażby pilniczek do paznokci - mogą skaleczyć dziecko, lub doprowadzić do poważniejszych urazów, np. oczu. 

Sprawdź: Ryzyko i niebezpieczne zabawy są dzieciom potrzebne do rozwoju. Dlaczego warto się na nie zgodzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza