Nie daj dziecku bawić się swoją torebką. Ratowniczka medyczna wylicza, ile jest w niej zagrożeń

2023-03-08 14:52

Wielu rodziców tak robi. Gdy dziecko jest niespokojne, marudne, znudzone np. podczas zakupów, czy spaceru, dajemy im coś z dorosłych rzeczy, by je zająć i zyskać chwilę spokoju. To niebezpieczny nawyk - alarmują ratownicy. Dziecko przyzwyczaja się do kontaktu z nieprzeznaczonymi dla niego rzeczami, wzmaga swoją ciekawość, a później może na własną rękę "przeszukiwać" torbę mamy.

torebka mamy
Autor: Getty Images Torebka mamy może stanowić dla malucha spore niebezpieczeństwo.

Dzieci od zawsze kochały bawić się rzeczami, które w gruncie rzeczy zabawkami nie są. Pudła po przesyłkach, garnki kuchenne, czy pilot od telewizora, to dla nich wyjątkowo fascynujące gadżety. Podobnie jest z zawartością torebki mamy, czy gości, którzy odwiedzają wasz dom. Pozornie może się wydawać, że obserwujesz dziecko i masz je pod kontrolą.

Nikt nigdy nie wie jednak, kiedy zdarzy się krótki moment, w którym stracimy czujność, a dziecko z utrwalonymi nawykami sięgnie po coś niebezpiecznego. Oto rzeczy, które większość z nas ma w torebkach, nie zdając sobie sprawy, że są niebezpieczne dla malucha. Mogą spowodować zranienia, zakrztuszenia czy zatrucia.

Zobacz: 4 nieoczywiste rzeczy, które musisz zrobić w domu, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wiedziałaś o tym?

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Dowiedz się: Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

Co niebezpiecznego dla malucha może być w damskiej torebce?

Niezależnie od tego, czy to torebka mamy, babci, czy cioci, dorośli muszą sobie zdawać sprawę z tego, co niebezpiecznego mają przy sobie. Torebka to rzecz należąca do dorosłego i mieszczą się w niej różne rzeczy, które grożą dziecku zranieniem, zatruciem czy zakrztuszeniem. Zdając sobie z tego sprawę, będziemy dbać o to, by torebka nie dostała się w ręce malucha. 

  • Płyn do dezynfekcji - po pandemii wiele osób przyzwyczaiło się do używania ich, a z uwagi na bezpieczeństwo dziecka wiele mam nosi je w torebkach. Gdy jednak płyn dostanie się do oczka dziecka, może wywołać spore podrażnienie.
  • Pastylki na gardło, gumy do żucia, czy cukierki miętowe - dla dziecka są kolorowe i mają ciekawe kształty. Bardzo prawdopodobne, że włoży je do buzi, a to już bezpośrednie ryzyko zakrztuszenia.
  • Kluczyki od samochodu - piloty od samochodu zazwyczaj zawierają małe, okrągłe baterie. O tym, jak ciężkim zagrożeniem dla życia dziecka jest ich połknięcie pisałyśmy już niejednokrotnie. 
  • Leki - wiadomo, że jeśli ktoś je zażywa, zazwyczaj nosi je przy sobie. 
  • Ostre przedmioty - jak chociażby pilniczek do paznokci - mogą skaleczyć dziecko, lub doprowadzić do poważniejszych urazów, np. oczu. 

Sprawdź: Ryzyko i niebezpieczne zabawy są dzieciom potrzebne do rozwoju. Dlaczego warto się na nie zgodzić?