Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 3. roku życia

2019-12-27 14:39
Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 3. roku życia
Autor: Getty Images

Martwisz się, że twoje trzyletnie dziecko jest za małe lub za duże na swój wiek, wygląda zbyt chudziutko lub nieco zbyt pulchnie? Sprawdź, jakie są normy wzrostu i wagi dla trzylatka oraz jakie umiejętności powinno posiadać dziecko w tym wieku.

Ile powinien ważyć i mierzyć trzylatek?

Idealny wzrost dla trzyletniej dziewczynki to 96 cm, a dla chłopczyka – 97 cm. Jeśli jednak wasze maluchy mają o siedem centymetrów więcej lub mniej, nie ma się czym martwić. Wciąż znajdują się we wzrostowej normie! Innymi słowy, chłopczyk może mierzyć od 90 do 104 cm, a dziewczynka – od 89 aż do 103 cm.

Podobnie jest z wagą. Idealna waga trzyletniej córeczki to 14,3 kg, a dla synka – 14,7 kg. Jednak 2,5 kilograma mniej lub więcej to wcale nie tragedia. Chłopczyk może ważyć w tym wieku pomiędzy 12,2 kg a 17,2 kg, a dziewczynka - pomiędzy 11,8 kg a 16,8 kg, i wciąż będą mieścić się w wyznaczonej normie.

Co jeszcze warto wiedzieć o trzylatku?

Trzylatek ma już wzbogacone słownictwo, może używać nawet do tysiąca słów! Mówi dość wyraźnie i zrozumiale, choć ma jeszcze problemy z niektórymi głoskami i prawidłową odmianą wyrazów. Zaczyna mówić o sobie w pierwszej osobie, używa przyimków, zaimków i spójników. Powtarza za rodzicem proste wierszyki i piosenki. Uwielbia się bawić, przestaje się wstydzić i staje się niezwykle towarzyski.

Zobacz: Pomysły na edukacyjne zabawy z trzylatkiem

Warto wspomnieć też o mierzeniu temperatury. Dziecku w wieku od 3 do 5 lat temperaturę mierzymy już nie w pupie, a w uchu. Jej prawidłowy zakres to od 35,8 do 38 stopni Celsjusza (podczas, gdy w odbycie było to od 36,6 do 38 stopni).

Trzylatki uwielbiają się same ubierać. Choć wciąż mają problem z określeniem, która strona jest która i często zakładają prawy bucik na lewą nogę, są bardzo samodzielne. Same myją rączki, buzię, a nawet – nieco mniej dokładnie – ząbki.

Przeczytaj także: Bunt trzylatka - czy istnieje coś takiego?

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE