Czym zająć na chwilę 6-miesięczne niemowlę? Oto proste sposob na przykucie jego uwagi na dłuższy czas

2022-12-20 11:04

6-miesięczne dziecko zazwyczaj zaczyna stabilnie siadać i stawia pierwsze próby w raczkowaniu. Zaczyna być też bardzo ciekawe otaczającego je świata. Jest to zatem dobry moment, aby zachęcić go do większej aktywności. Ta mama pokazała, jak możemy zaangażować pół rocznego malucha do samodzielnej zabawy.

Niemowlę bawiące się garnkami
Autor: Getty images Czym zająć na chwilę 6-miesięczne niemowlę? Oto proste aktywności, które przykują jego uwagę na dłuższy czas

Jeżeli zastanawiasz się, co kupić 6-miesięcznemu dziecku, które zaczyna chwytać po przedmioty, rozglądać się na boki i powoli ucząc się raczkować, nawet nie myśl o wymyślnych zabawkach, które dostaniesz w sklepie. Zapewne wszystko, co jest ci potrzebne, masz już w domu.

Lili jest mamą obecnie 2-letniej dziewczynki i prowadzi swój profil na YouTube @lilybcoco, na którym dzieli się z innymi rodzicami prostymi aktywnościami dla najmłodszych. Na jednym ze swoich nagrań pokazała, jak możemy zaangażować 6-miesięcznego niemowlaka, aby wesprzeć jego rozwój.

Nie, nic bardzo skomplikowanego nie będzie ci potrzebne.

Zobacz także: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Spis treści

  1. Parasolka i zawieszki
  2. Hula hop i kolorowe wstążki
  3. Zabawa z lustrem
  4. Zabawa wodą
  5. Mata sensoryczna
  6. Pudełeczko z niespodzianką
  7. Plastikowe butelki
W jakim wieku dziecko powinno samodzielnie siadać?

Parasolka i zawieszki

Mata edukacyjna to element, który znajdziemy u niemal każdego niemowlaka. Maluch może sięgać rączką po kolorowe elementy, poruszać nimi i im się przyglądać. Jeżeli nie masz w domu maty edukacyjnej, to z powodzeniem możesz zrobić ją samodzielnie.

Wystarczy do tego parasolka. Rozkładasz ją w bezpiecznym miejscu i zawieszasz od wewnątrz kolorowe zabawki. Może to być ulubiony gryzak, grzechotka lub mała maskotka.

Jeżeli chcesz uatrakcyjnić zabawę, lepiej wybrać coś znacznie ciekawszego dla niemowlaka, a mianowicie płyta CD. Nie tylko wygląda inaczej, ale również z jednej strony mieni się wieloma kolorami. Innym pomysłem może być zawieszenie trzepaczki kuchennej. Dziecko będzie zachwycone.

Hula hop i kolorowe wstążki

Jeżeli masz w domu hula hop i nie korzystasz z niego zbyt często, zrób z niego doskonałą zabawkę dla półrocznego smyka. Wystarczy do plastikowego kółka przyczepić kolorowe wstążki lub wycinki materiału, a następnie zawiesić kółko tak, aby materiał swobodnie dotykał ziemi. Maluch może wejść do kółka, a wokół mieć prawdziwy raj dla zmysłów.

Hula hop można również położyć na podłodze, a dziecko umieścić w samym centrum. Zamiast wstążek można wykorzystać szeleszczący materiał, stary szalik, sznureczki itp. Pamiętajmy, aby wszystko zostało dobrze zaczepione, a przedmioty nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa dziecka.

Aktywność polecana szczególnie dla maluchów, które uwielbiają metki i inne szeleszczące papierki.

Zabawa z lustrem

Nie masz pomysłu na zabawę z niemowlakiem? Ustaw na podłodze lustro. Pamiętaj, że powinno być zaczepione stabilnie lub trzymane przez osobę dorosłą, aby nie przewróciło się na dziecko.

Następnie rozrzuć kilka kolorowych piłeczek, umieść 6-miesięcznego smyka przed jego odbiciem i patrz, co zrobi. Warto podkreślić, że test lustra wiele mówi o rozwoju naszego dziecka.

Zabawa wodą

Kolejną niezwykle prostą aktywnością dla malucha jest zabawa wodą. Wystarczy wylać trochę wody na płaskie naczynie i pozwolić dziecku na odrobinę kreatywności. Dla urozmaicenia możemy wrzucić do wody kolorowe piłeczki, gryzaki lub inne elementy bezpieczne dla dziecka.

Zamiast płaskiego pojemnika można również wykorzystać po prostu miskę. Ciekawym urozmaiceniem w tym przypadku będzie pocięcie gąbek kuchennych i wrzucenie ich do wody.

Zobaczysz, że taka zabawa zajmie smyka na dłużej.

Mata sensoryczna

W tym wieku można również stworzyć dla dziecka pierwszą matę sensoryczną. Nie potrzebujemy do tego drogich elementów. Wystarczy to, co masz w domu. Ścinki różnych materiałów, filcowe kuleczki, korkowa podkładka, nieużywane podkładki pod krzesła i inne przedmioty o różnorodnej fakturze – gładkie, szorstkie, miękkie, twardsze.

Następnie za pomocą kleju na gorąco przyklejamy poszczególne elementy do maty. Możemy do tego użyć starej maty do ćwiczeń lub wykorzystać kawałek kartonu.

Mata sensoryczna nie musi być duża. Nie musimy od razu tworzyć całej ścieżki do przejścia. Wystarczy kawałek, aby maluch, siedząc lub leżąc na brzuchu, mógł jej dotykać i rozwijać swoje zmysły.

Pudełeczko z niespodzianką

Dla 6-miesięcznych dzieci, które dobrze już siedzą, możemy przygotować pudełko z niespodzianką. W tym celu wystarczy wyciąć kilka otworów w pudełku i w każdym z nich umieścić kolorową chusteczkę lub inny materiał.

Jeżeli nie mamy żadnych pudełek pod ręką, to może pozostało kilka po chusteczkach higienicznych? Te możemy także dla odmiany zamontować na ścianie i w każdym ukryć coś innego.

Maluch może wkładać i wyciągać rzeczy, a ty masz chwilę dla siebie.

Plastikowe butelki

Które dziecko nie jest niekiedy bardziej zainteresowane plastikowymi butelkami niż najwspanialszą zabawką? Butelka ma ciekawy kształt, można nią rzucać, turlać i obracać. Prawdziwy skarb.

Jeżeli dodatkowo plastikową butelkę wypełnimy płynem, ziarenkami, kamykami, grochem, fasolą lub małymi piłeczkami, to zabawy nie będzie końca.

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie wody i płynu do naczyń. Nie tylko coś się wewnątrz przelewa, ale do tego pieni. Prawdziwa magia.

Czytaj także: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza