Twoje dziecko czuje się kochane i wspierane na każdym kroku. 3 zalety bycia wysoko wrażliwym rodzicem

2023-02-16 12:55

Wysoko wrażliwi rodzice czują bardziej. Doświadczają zwiększonej wrażliwości na emocje i przetwarzanie sensoryczne. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie gdy towarzyszy temu nadwrażliwość na bodźce. Jednak bycie wysoko wrażliwym rodzicem ma też swoje mocne strony, o których warto mówić.

Mama z niemowlakiem
Autor: Getti Images Bycie wysoko wrażliwym rodzicem ma wiele zalet. Poznaj ich mocne strony

Bycie wysoko wrażliwym rodzicem jest dużym wyzwaniem. Osoby takie przeżywają bardziej, czują mocniej i odbierają bodźce ze zdwojoną siłą. Silniej przeżywają powodzenia swoich pociech, ale także porażki mogą być dla nich bardziej przytłaczające.

Rodzice wysoko wrażliwi doświadczają większej wrażliwości emocjonalnej i często są nadwrażliwi na bodźce. Krzyk dziecka może być dla nich znacznie donośniejszy, a zbyt dużo dotyku doprowadza nieraz do szału. Dlatego też tacy rodzice po bardzo intensywnym dniu potrzebują odrobiny ciszy i spokoju do czasu, aż ich układ nerwowy nieco się zrehabilituje.

Nie oznacza to jednak, że są złymi rodzicami. Wręcz przeciwnie. Wysoko wrażliwi rodzice mają wiele zalet. Mocne strony, które niezwykle korzystnie wpływają na ich dzieci.

Zobacz także: Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Rozwiąż test i sprawdź

Spis treści

  1. Bliskie relacje z dziećmi
  2. Częściej chronią dzieci przed niesprawiedliwością
  3. Doskonale rozumieją język ciała
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Bliskie relacje z dziećmi

Rodzice wysoko wrażliwi często mają bardzo bliskie relacje z dziećmi. Nawiązują z nimi głęboką więź, która jest bardzo trwała. Mają silne poczucie lojalności i zależy im na utrzymaniu dobrych relacji.

Ponadto dążą do wychowania na zasadzie świadomego rodzicielstwa i pozytywnej dyscypliny. Nie zależy im na kontrolowaniu, sprawdzaniu i ciągłym upewnianiu się, że ich dzieci postępują tak, jak im kazali.

Dzieci, których rodzice są wysoko wrażliwi, często czują się bardziej doceniane.

Częściej chronią dzieci przed niesprawiedliwością

Z uwagi na to, że rodzice wysoko wrażliwi bardziej przeżywają wszelkie emocje, czują więcej i są czujni na negatywny ton, częściej się zdarza, że wkroczą, aby chronić swoje dziecko.

Wrażliwi na emocje są gotowi do działania i mało prawdopodobne, że zbagatelizują negatywne emocje u dziecka. Jeżeli uznają, że ich dziecku dzieje się niesprawiedliwość, będą jednymi z pierwszych, którzy zechcą to wyjaśnić. Zawsze stają po stronie skrzywdzonych.

Doskonale rozumieją język ciała

Mózg rodziców wysoko wrażliwych jest doskonale wyczulony na język ciała. Dziecko może zaprzeczać, że nic się nie stało, rzucać znanym „wszystko w porządku” i udawać, że tak rzeczywiście jest. Oni widzą znacznie więcej. Obserwują mimikę twarzy, komunikację niewerbalną i wskazówki emocjonalne, które dziecko chce ukryć pod lekkim uśmiechem.

Dzięki umiejętności lepszego dostrzegania emocji drugiej osoby, rodzice tacy są obecni, świadomi tego, co się wokół nich dzieje. Dziecko, które jest w ten sposób widziane, nie zatraci się w bólu i rozpaczy. Otrzyma wsparcie, którym jest krótkie „Widzę, że coś mocno przeżywasz. Jeżeli będziesz gotowy, jestem tu”.

Czytaj także: Nie wzdychaj i nie poganiaj! To, jak witasz się z dzieckiem, wpływa na wasze relacje

7 prostych nawyków, które wzmocnią twoje relacje z dzieckiem. Numer 3 jest szczególnie ważny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza