Coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta i małe dzieci - dlaczego?

2021-12-27 13:05

Coraz mniej Polaków chrzci swoje dzieci. Winna jest pandemia, ale ona tylko zwiększyła i tak od lat odnotowywane spadki w liczbie ochrzczonych dzieci. Jakie są tego powody? Sprawdzamy kościelne dane i wasze opinie.

Chrzest
Autor: Getty Images Dlaczego coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta?

Kościół katolicki od lat przeżywa kryzys. Coraz mniej jest praktykujących wiernych, biorących udział w coniedzielnych mszach. Okazuje się też, że spada liczba chrztów. Coraz mniej rodziców decyduje się na ochrzczenie małych dzieci. Kiedyś większość niemowląt była chrzczona w pierwszych kilku miesiącach życia.

Jak jest teraz? Sprawdzamy dane z Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego i wasze opinie z funpage`a mjakmama. 

Spis treści

  1. Coraz mniej chrztów... ze względu na pandemię koronawirusa?
  2. Wcześniejsze lata także ze spadkami w liczbie chrztów
  3. "W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt..."
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Dowiedz się: Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice muszą mieć ślub?

Coraz mniej chrztów... ze względu na pandemię koronawirusa?

Wielu księży przyczyn spadków w udzielaniu sakramentów, dopatruje się w pandemii koronawirusa. Jak czytamy w statystykach z 2020 roku opublikowanych na stronie internetowej Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego:

Sytuacja epidemii COVID-19 w 2020 roku znacząco wpłynęła na praktyki niedzielne oraz życie sakramentalne polskich katolików. W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, co stanowi 16,3% mniej w porównaniu do roku 2019. Zdecydowana większość ochrzczonych przyjęła sakrament do pierwszego roku życia (90,9%). Między 1 a 7 rokiem życia przyjęło chrzest 8,2% osób, zaś po ukończeniu 7 roku życia jedynie 1%.

Wcześniejsze lata także ze spadkami w liczbie chrztów

Nie tylko epidemia covid19 zmniejszyła ilość wiernych podających swoje dzieci do sakramentu chrztu. Liczba ta zmniejszała się jeszcze przed pandemią. W 2019 roku księża udzielili 372,9 tys. chrztów. To o 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku

Dowiedz się: Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

Takie spadki w zainteresowaniu sakramentami wiążą się w znacznej mierze ze zmianami społecznymi. Coraz mniej ludzi boi się, że dzieci zostaną wykluczone z powodu np. nie pójścia do komunii, czy nie chodzenia na religię. Są też ludzie, którzy wraz z kryzysem wiary i spadkiem zaufania do kościoła katolickiego, odwlekają tą decyzję w czasie. 

"W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt..."

Zmiany społeczne, to także wzrost świadomości wiernych. Wielu z nich czyta Pismo Święte, dokonując samodzielnej interpretacji i postępując zgodnie z nią, a niekoniecznie z tym, co mówią księża. Pod jednym z naszych tekstów, opublikowanych na Facebooku, w temacie chrzczenia dzieci, nasi czytelnicy piszą: 

W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt i dzieci, ani jednej.

(...) Biblia jest całkowicie klarowna w kwestii tego czym jest chrzest, dla kogo on jest i jaką rolę spełnia. W Biblii tylko wierzący, którzy złożyli swą ufność w Chrystusie byli chrzczeni – jako publiczne świadectwo ich wiary i utożsamienia się z Nim (Dzieje Apostolskie 2:38; Rzymian 6:3-4). Chrzest wodny przez zanurzenie jest krokiem posłuszeństwa po uwierzeniu w Chrystusa. (...)

Nie powinno się chrzcić nieświadomych dzieci. To decyzja do podjęcia jak już jest się starszym

Przeczytaj: Kiedy robi się chrzest? W jaki wieku najlepiej jest ochrzcić dziecko?

Przesądy związane z chrzcinami - czy warto w nie wierzyć?

A Wy, ochrzciliście swoje dzieci? Jeśli tak, to w jakim wieku? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza