Coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta i małe dzieci - dlaczego?

2021-12-27 13:05

Coraz mniej Polaków chrzci swoje dzieci. Winna jest pandemia, ale ona tylko zwiększyła i tak od lat odnotowywane spadki w liczbie ochrzczonych dzieci. Jakie są tego powody? Sprawdzamy kościelne dane i wasze opinie.

Chrzest
Autor: Getty Images Dlaczego coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta?

Kościół katolicki od lat przeżywa kryzys. Coraz mniej jest praktykujących wiernych, biorących udział w coniedzielnych mszach. Okazuje się też, że spada liczba chrztów. Coraz mniej rodziców decyduje się na ochrzczenie małych dzieci. Kiedyś większość niemowląt była chrzczona w pierwszych kilku miesiącach życia.

Jak jest teraz? Sprawdzamy dane z Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego i wasze opinie z funpage`a mjakmama. 

Spis treści

  1. Coraz mniej chrztów... ze względu na pandemię koronawirusa?
  2. Wcześniejsze lata także ze spadkami w liczbie chrztów
  3. "W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt..."
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Dowiedz się: Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice muszą mieć ślub?

Coraz mniej chrztów... ze względu na pandemię koronawirusa?

Wielu księży przyczyn spadków w udzielaniu sakramentów, dopatruje się w pandemii koronawirusa. Jak czytamy w statystykach z 2020 roku opublikowanych na stronie internetowej Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego:

Sytuacja epidemii COVID-19 w 2020 roku znacząco wpłynęła na praktyki niedzielne oraz życie sakramentalne polskich katolików. W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, co stanowi 16,3% mniej w porównaniu do roku 2019. Zdecydowana większość ochrzczonych przyjęła sakrament do pierwszego roku życia (90,9%). Między 1 a 7 rokiem życia przyjęło chrzest 8,2% osób, zaś po ukończeniu 7 roku życia jedynie 1%.

Wcześniejsze lata także ze spadkami w liczbie chrztów

Nie tylko epidemia covid19 zmniejszyła ilość wiernych podających swoje dzieci do sakramentu chrztu. Liczba ta zmniejszała się jeszcze przed pandemią. W 2019 roku księża udzielili 372,9 tys. chrztów. To o 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku

Dowiedz się: Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

Takie spadki w zainteresowaniu sakramentami wiążą się w znacznej mierze ze zmianami społecznymi. Coraz mniej ludzi boi się, że dzieci zostaną wykluczone z powodu np. nie pójścia do komunii, czy nie chodzenia na religię. Są też ludzie, którzy wraz z kryzysem wiary i spadkiem zaufania do kościoła katolickiego, odwlekają tą decyzję w czasie. 

"W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt..."

Zmiany społeczne, to także wzrost świadomości wiernych. Wielu z nich czyta Pismo Święte, dokonując samodzielnej interpretacji i postępując zgodnie z nią, a niekoniecznie z tym, co mówią księża. Pod jednym z naszych tekstów, opublikowanych na Facebooku, w temacie chrzczenia dzieci, nasi czytelnicy piszą: 

W Biblii nie ma wzmianki o chrzczeniu niemowląt i dzieci, ani jednej.

(...) Biblia jest całkowicie klarowna w kwestii tego czym jest chrzest, dla kogo on jest i jaką rolę spełnia. W Biblii tylko wierzący, którzy złożyli swą ufność w Chrystusie byli chrzczeni – jako publiczne świadectwo ich wiary i utożsamienia się z Nim (Dzieje Apostolskie 2:38; Rzymian 6:3-4). Chrzest wodny przez zanurzenie jest krokiem posłuszeństwa po uwierzeniu w Chrystusa. (...)

Nie powinno się chrzcić nieświadomych dzieci. To decyzja do podjęcia jak już jest się starszym

Przeczytaj: Kiedy robi się chrzest? W jaki wieku najlepiej jest ochrzcić dziecko?

Przesądy związane z chrzcinami - czy warto w nie wierzyć?

A Wy, ochrzciliście swoje dzieci? Jeśli tak, to w jakim wieku? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza