Czy to bezpieczne? Sprawdź, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielne wyjście na podwórko

2022-05-02 13:47

Rodzice od najmłodszych lat chcą dla dzieci wszystkiego, co najlepsze. Dlatego pozwalają maluchom na swobodną zabawę, rozwijają ich talenty, a także uczą samodzielności. Kiedy w związku z tym można pozwolić dzieciom na zabawę na dworze bez opieki rodzica? Kiedy to jest bezpieczne?

Czy to bezpieczne? Sprawdź, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielne wyjście na podwórko
Autor: Getty images Czy to bezpieczne? Sprawdź, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielne wyjście na podwórko

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy można pozwolić dziecku wyjść samodzielnie na dwór. Niektórzy opiekunowie wykazują się nadopiekuńczością i nie pozwalają na to nawet wtedy, gdy dziecko chodzi już do szkoły.

Inni natomiast puszczają je na głęboką wodę i już w wieku przedszkolnym umożliwiają samodzielną zabawę na placu zabaw – zupełnie bez dozoru dorosłych. Jaki jest optymalny wiek, kiedy możemy pozwolić dziecku na samodzielna zabawę na podwórku?

Czytaj również: Kiedy można zostawić dziecko samo w domu? Czy kilkulatek może zostać bez opieki dorosłego?

Spis treści

  1. Co brać pod uwagę puszczając dziecko samo na dwór?
  2. Dziecko na dworze bez opieki - co na to prawo?
  3. Kto może sprawować opiekę nad dzieckiem na dworze?
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Co brać pod uwagę puszczając dziecko samo na dwór?

Jakie zachowanie jest odpowiedzialne i zapewnia dziecku bezpieczeństwo? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to zależne od wielu kwestii.

  • Podstawową jest wiek dziecka oraz poziom jego samodzielności.
  • Istotne są także okoliczności oraz miejsce zabawy – inna decyzja zapadnie, gdy zabawa ma mieć miejsca na oddalonym placu zabaw, gdy dziecko będzie musiało przekroczyć przejście dla pieszych, a inna, gdy będzie to piaskownica pod blokiem, a rodzice mieszkają na parterze i widzą ją z każdego okna.Warto także ocenić, kto będzie w tym czasie bawił się z dzieckiem, a także, kto będzie obecny w pobliżu (np. czy będą tam tylko maluszki, czy będą też starsze dzieci).
  • Trzeba wziąć również pod uwagę to, czy dziecko radzi sobie samodzielnie z różnymi sytuacjami, które mogą mieć tam miejsce (np. czy poradzi sobie, gdy dojdzie do konfliktu z innym dzieckiem) oraz czy jest w stanie dotrzymać umowy, która dotyczy powrotu o konkretnej godzinie, a także, że np. nie będzie wychodziło poza teren placu zabaw.
  • Dziecko, które ma się bawić samodzielnie na dworze, powinno także znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym takie jak mówienie rodzicom o podejrzanych osobach, które je zaczepiały, nieprzyjmowanie niczego od nieznajomych, a także niesłuchanie innych dorosłych, którzy mówią, że np. przyszli po nie, bo mama kazała je zabrać do domu i te mają z nimi pójść.

Chociaż każdy rodzic wielokrotnie mówi o tym swojemu dziecku, to warto być przekonanym o tym, że dziecko w pełni rozumie te zasady, zanim wyjdzie z domu, by samodzielnie się bawić na dworze.

Czytaj również: Nauka samodzielności - jak sprawić, by dziecko było samodzielne?

Otwierasz taras i dzieci bawią się w ogródku? Do pełni szczęścia brakuje ci tylko takich piaskownic

Dziecko na dworze bez opieki - co na to prawo?

Należy podkreślić, że prawo nie określono jasno, kiedy dziecko może wychodzić samo na dwór. Każdy rodzic powinien jednak wiedzieć, że istnieją pewne zapisy prawne, które można odnieść do sytuacji, gdy dziecko pozostanie bez opieki dorosłego.

W Kodeksie wykroczeń można przeczytać, że rodzic pozostawiający dziecko „do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

W tej sytuacji teoretycznie możne znaleźć się dziecko przebywające samo na podwórku lub placu zabaw, dlatego też w tej kwestii to rodzic podejmuje ostateczną decyzję.

W tym samym Kodeksie można znaleźć także zapis, według którego każdy „kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Tutaj artykuł nie precyzuje, jakiego rodzaju niebezpieczeństwa dotyczy. Tym samym do takich niebezpieczeństw można zaliczyć praktycznie wszystko – zarówno przejeżdżający samochód, złodzieja, wściekłego psa, a nawet urywająca się nagle gałąź drzewa. Istotne jest także to, że tym razem artykuł może dotyczyć także dzieci mające więcej niż 7 lat.

Istotnym zapisem tego Kodeksu jest także artykuł, w którym można przeczytać, że „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Przy tym należy pamiętać, że drogą publiczną według prawa jest każda droga, krajowa, wojewódzka, powiatowa i gminna, a także należące do nich ulice.

Czytaj również: Aktywność na świeżym powietrzu: zapomniane gry i zabawy dla chłopców

Bezpiecznie na hulajnodze - nowe przepisy dotyczące kierowania hulajnogą

Kto może sprawować opiekę nad dzieckiem na dworze?

Ważny jest także przepis z ustawy Prawo o ruchu drogowym, w którym można przeczytać, że „dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.”

Przy tym z kolei należy pamiętać, że „drogą” jest wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych.

Tym samym warto znać przepisy prawne, zachować rozsądek i spokój oraz każdorazowo oceniając okoliczności, podejmować odpowiedzialne decyzje. Każdy rodzic zna swoje dziecko, dlatego wie, na ile będzie ostrożne oraz gotowe, by samodzielnie o siebie zadbać podczas zabawy na dworze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza