To świetnie, że dziecko cię wkurza! 2 powody, dla których będziesz za to wdzięczna

2024-02-13 13:14

Rodzice niesfornych dzieci często lawirują na krawędzi wybuchu. Gdy są małe, trzeba bezustannie pilnować, by nie zrobiły sobie krzywdy i znosić bunty. Gdy podrosną, mają zdanie na każdy temat i są dalekie od posłusznego wykonywania poleceń. Inni mówią: "żywe srebro", "poradzi sobie w życiu". I choć takie zdania rodziców niekiedy denerwują, to jak się okazuje, mają w sobie wiele mądrości.

Dziecko cię wkurza? To dobry objaw!
Autor: Getty Images Dziecko cię wkurza? To dobry objaw!

Są dzieci, która zwłaszcza w okresie dorastania, czyli począwszy od jakiegoś 7-8 roku życia doprowadzają rodziców do tak zwanej szewskiej paski. Wydaje się, że wiecznie badają granice rodzica, robią co chcą, podważają zdanie opiekunów i nauczycieli...  Wychowywanie ich nie jest łatwe, ale jak twierdzą specjaliści - kiedyś podziękujemy za ich "charakterek". Jak to możliwe, że dzisiejsze problemy dadzą kiedyś pozytywne skutki?

Przeczytaj też: Taki styl rodzicielski to przemoc. 5 rzeczy, które świadczą o toksycznym wychowywaniu

Spis treści

  1. Nie podcinajmy skrzydeł "niesfornym" dzieciakom
  2. Jakie są plusy asertywności u dzieci?
#placzabaw - Przedszkole to dżungla

Dowiedz się: 5 grzechów głównych rodziców. W ten sposób koncertowo rozwalamy relacje

Nie podcinajmy skrzydeł "niesfornym" dzieciakom

Jak przekonują specjaliści z dziedziny pedagogiki, terapii rodzin i psychologii dziecięcej zrzeszeni na platformie Create Kids, nie wolno całkowicie tłumić "charakterku" naszych dzieci. To, że sprawiają rodzicielskie kłopoty, to paradoksalnie dobry znak na przyszłość.

Dziecko, które ma swoje zdanie, nie zawsze wykonuje polecenia i kwestionuje opinie dorosłych to dziecko, które jest pewne siebie, asertywne i żyjące w zgodzie ze sobą. A te cechy są przecież pozytywne. Warto je pielęgnować na przyszłość. I to nie tylko dla dobra dziecka.

Jakie są plusy asertywności u dzieci?

Podczas gdy dziecięce bunty - coś, co nazywamy niekiedy upartością i nieposłuszeństwem - to dla rodzicielstwa spore wyzwanie, warto zdać sobie sprawę, że w przyszłości, te same cechy dadzą dziecku siłę w kluczowych momentach jego życia. Jak podkreślają eksperci, te cechy charakteru budują siłę, która może się okazać potrzebna w kryzysowych momentach dorosłości. 

  • Asertywne dzieci szybciej zakończą niezdrowy, toksyczny związek, a może nawet nie uwikłają się w taki z poczucia niezależności i własnej wartości.
  • Bez problemu porzucą wyniszczającą pracę czy nie dadzą się mobbingowi w pracy. Będą mieć bowiem siłę i wiarę w siebie, szukając innej, lepszej posady. 

Jak oceniacie zdanie psychologów? Jesteście team - "wolę posłuszne dzieci", czy team - "moje dziecko ma 'charakterek' i dobrze mi z tym"?

Zobacz też: 5 zachowań poniżających dzieci. Tak rodzice niszczą ich poczucie wartości