Wiązanie sznurówek - łatwe sposoby i triki, jak nauczyć dziecko

2021-08-02 13:59

Wiązanie sznurówek nie musi być trudne dla dziecka. Wystarczy poznać kilka trików i sztuczek, żeby ułatwić dziecku to zadanie. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby nauka wiązania sznurówek zamieniła się w wesołą zabawę, a nie trudną lekcję.

wiązanie sznurówek
Autor: Getty Images wiązanie sznurówek

Nauka nowych rzeczy zawsze wymaga czasu i cierpliwości. Może się też kojarzyć ze żmudnym powtarzaniem tych samych czynności. Nawet podczas nauki wiązania sznurówek nie da się tego uniknąć, ale można sprawić, że czynność ta stanie się zabawą. Oto kilka pomysłów, dzięki którym dziecko nie tylko chętniej będzie się uczyło, ale także zdecydowanie szybciej przyswoi nową umiejętność, jaką jest wiązanie sznurówek!

Spis treści

  1. Kiedy zacząć uczyć dziecko wiązania sznurówek?
  2. Nauka wiązania sznurówek na szablonie
  3. Wierszyki i bajki, które ułatwiają naukę wiązania sznurówek
  4. Szybki trik, który ułatwia zawiązanie sznurówek
Dodatki do pokoju dziecięcego- zabawa i edukacja

Kiedy zacząć uczyć dziecko wiązania sznurówek?

Mogłoby się wydawać, że nauka wiązania sznurówek jest zbędnym męczeniem zarówno dziecka, jak i siebie. Po co uczyć wiązać sznurówki, gdy teraz w sklepach mamy dostępne buty na rzepy, z suwakami czy zwyczajnie wsuwane, bez konieczności wiązania sznurówek. Okazuje się jednak, że nauka wiązania sznurówek jest ważna dla rozwijającego się mózgu dziecka.

Wszelkie odręczne i manualne prace, jak właśnie sznurowanie, szydełkowanie, rysowanie lub lepienie figurek z plasteliny rozwijają mózg oraz pomagają trenować dłonie. Nie warto pomijać tego etapu dla zwyczajnej wygody. Tym bardziej że nauka wiązania sznurówek może być mile spędzonym z dzieckiem czasem. Pytanie tylko, kiedy zacząć uczyć dziecko wiązania sznurówek?

Mówi się, że już 6-letnie dziecko powinno zawiązać sobie sznurówki bez większych problemów. Nie ma jednak przeszkód, by zacząć uczyć dziecko znacznie wcześniej. Obserwuj swoją pociechę, zobacz, jak sobie radzi z pracami manualnymi i zacznij naukę, jak najwcześniej.

Zobacz również: Trampki dla dziecka - sportowe buty na lato, któe przydadzą się każdemu maluchowi

Nauka wiązania sznurówek na szablonie

Jednym ze sposobów nauki wiązania sznurówek jest wykorzystanie do tego szablonu. Dlaczego nie zwykłych dziecięcych bucików? Przede wszystkim szablon możesz narysować wraz z dzieckiem i pozwolić mu pokolorować go oraz dobrać sznurówki. Już ta czynność może być elementem zabawy. Niech dziecko narysuje swój wymarzony bucik, dobierze kolory, wzorki, może nawet udekorować go ulubionymi naklejkami. Potem wystarczy wyciąć szablon buta, zrobić w nim dziurki i nawlec sznurówki - najlepiej różnokolorowe, aby ułatwić naukę. Dopiero wtedy możemy przystąpić do nauki wiązania sznurówek. A jest na to kilka sposobów!

Wierszyki i bajki, które ułatwiają naukę wiązania sznurówek

Dobrym pomysłem na naukę wiązania sznurówek jest wykorzystanie do tego zabawnych i działających na wyobraźnię bajek oraz wierszyków. Jedną z najpopularniejszych bajek, a przy okazji prezentujących najszybszą do nauczenia metodą wiązania sznurówek jest bajka o króliczku.

Powiedz dziecku, że ze sznurówek może stworzyć małego króliczka - niech złapie dwie sznurówki i złoży je na wzór króliczych uszu. Następnie wystarczy skrzyżować ze sobą dwie powstałe pętelki - "królicze uszy".Niech teraz jedno "ucho" przełoży pod drugiem "uchem".Niech dziecko pociągnie za oba "uszy" i zaciśnie sznurówki.Gotowe!

Warto też skorzystać z wesołego wierszyka, który został opublikowany na stronie teczoweprzedszkole24.pl. Wierszyk pomoże zamienić naukę wiązania sznurówek w wesołą zabawę myszkami Miki i Piki. Nauka składa się z siedmiu kroków, a każdemu towarzyszy inny fragment wierszyka.

1. Były sobie dwie myszki Miki i Piki. Miały długie ogonki - w tym momencie dziecko powinno złapać oba sznurowadła.

2. Zamieniły się miejscami - dziecko krzyżuje sznurówki.

3. Jedna myszka weszła do norki - dziecko tworzy oczko i wkłada w nie jeden koniec sznurowadła.

4. Druga ją zamknęła - dziecko zaciska supeł.

5. Jedna wystawiła uszko - dziecko powinno zrobić małą pętelkę z jednego końca sznurowadła.

6. Druga ją okrążyła i wystawiła swoje - dziecko owija sznurówkę dookoła pętelki i przez otwór wypycha drugie sznurowadło.

7. Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki - dziecko łapie palcami obu rąk za oba uszka i zaciska oba sznurowadła.

Czytaj także: Kapcie dla przedszkolaka. Jakie wybrać?

Szybki trik, który ułatwia zawiązanie sznurówek

Jeśli powyższe sposoby wiązania butów sprawiają trudność twojemu dziecku, to istnieje jeszcze jeden szybki trik. Tę metodę każdy maluch opanuje błyskawicznie. Wystarczy, że koniec prawego sznurowadła włoży do prawej dziurki, a koniec lewego do lewej. W ten sposób stworzy dwie pętelki, które musi ze sobą zawiązać dwukrotnie. I gotowe! Beskidzka mama nagrała ze swoim dzieckiem nawet krótki film instruktażowy. Jej córka przyznaje na nagraniu, że dzięki tej metodzie nauczyła się wiązać buty w jeden dzień.

Koniecznie obejrzyj nagranie z dzieckiem i powtórzcie wszystkie kroki razem!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza