Zabawa

Gdy czas dziecka w przedszkolu jest dobrze zorganizowany i obfituje w różnorodne gry i zabawy ruchowe, dziecko nie może narzekać na nudę. Należy jednak pamiętać, że przez cały ten okres to właśnie zabawa będzie sposobem poznawania świata przez dziecko – ważne jest więc, aby łączyć ją z edukacją. Zawsze warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, która przyniesie szereg korzyści dla zdrowia dziecka i pozwoli rozładować jego energię. Gdy ...

Wakacyjne wyjazdy, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z podróżowaniem. Z kolei przemieszczanie się z miejsca na miejsce dla wielu rodzin stanowi synonim koszmaru. No bo co można zrobić, gdy upał daje nam się we znaki, pociąg opóźnia się o kolejną godzinę, a nasze zdenerwowanie rośnie wprost proporcjonalnie do znudzenia odbijającego się w oczach dzieci? Wystarczy wyciągnąć grę, żeby zająć czymś ręce i umysł, zanim wszyscy oszaleją.

Materiał sponsorowany

Wakacje to okres, kiedy częściej widujemy się z naszymi najbliższymi: czy to rodziną, czy też znajomymi. Zdarza się, że spędzamy czas w grupach bardzo zróżnicowanych pod względem wieku. Niby chcielibyśmy robić coś razem, ale wiadomo, jak jest – dzieci nie zawsze są zainteresowane zajęciami czy rozmowami dorosłych, a jednocześnie chcą, aby poświęcać im maksimum uwagi.

Materiał sponsorowany

Gry planszowe wielu osobom kojarzą się z długimi jesienno-zimowymi wieczorami, kiedy to nie chce się wychodzić z domu, za to przyjemnie jest spędzić czas przy stole. Wówczas nie straszne nam długie rozgrywki i bardziej rozbudowane zabawy. A latem, kiedy słońce zachęca do opuszczenia czterech ścian? Cóż, nawet w takich chwilach grom nie mówimy nie!

Materiał sponsorowany

Współczesne dzieci wychowują się w zupełnie innych warunkach niż ich rodzice – postęp technologiczny, który był naszym udziałem przez ostatnie 30 lat, jest ogromny. To, co dla nas było ekskluzywnym dodatkiem (przenośny komputer, telefon z aparatem), dla naszych pociech jest elementem codzienności. Wraz z rosnącą dostępnością technologii zmienia się również świat.

Materiał sponsorowany

Zabawy urodzinowe obowiązkowo muszą pojawić się na każdym kinderbalu. W dużej mierze to od nich będzie zależo czy urodziny będą udane, a dzieci miło spędzą czas. Jakie zabawy urodzinowe zaplanować dla dzieci? Prezentujemy ciekawe pomysły na konkursy urodzinowe dla dzieci, które na pewno spodobają się maluchom!
Codzienna zabawa jest bardzo ważna. Rodziny, które spędzają ponad 5 godzin tygodniowo na wspólnej zabawie, są szczęśliwsze niż te, którym brakuje czasu. Niestety, tych drugich jest coraz więcej. Dlaczego warto bawić się z dziećmi?
Domek na drzewie to marzenie niejednego malucha. Ile kosztuje i jak zbudować domek na drzewie - taki, w którym dziecko spędzi niezapomniane chwile swojego dzieciństwa?
Prezent na Dzień Dziecka nie musi być bardzo kosztowny i oryginalny. Najważniejsze, by ucieszył smyka. Dzień Dziecka coraz bliżej – jeśli nie wiesz co kupić, zapoznaj się z naszymi pomysłami na prezenty dla dziecka. Być może znajdziesz tu inspirację i łatwiej będzie ci wybrać odpowiedni podarunek.
Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy. W Polsce znamy ich przynajmniej kilkaset. Poznaj pięć najsłynniejszych.  
Jak powstała Warszawa, gdzie mieszkała Złota Kaczka, skąd przypłynęła Syrenka Warszawska? Tego wszystkiego można dowiedzieć się  z legend warszawskich. Prześledźmy zatem najsłynniejsze z nich. 
Według psychologów, najlepszym momentem na zapoznanie dziecka z telewizorem to ukończenie 2. roku życia. Jakie bajki dla dziecka są najlepsze na początek tej przygody? Oto 10 najlepszych bajek dla dwulatka.
Wierszyki na dobranoc to dobry pomysł, by zachęcić swoje dziecko do spania, a przy okazji wprowadzić w jego życie stały wieczorny rytuał. Jakie są najlepsze rymowanki dla dzieci na dobranoc?

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19

Warto zaopatrzyć się również w planszowe gry edukacyjne. Dziecku należy pozwalać też na swobodną zabawę, która sprzyja rozwojowi wyobraźni i uczy samodzielności. Wszystkie zajęcia dodatkowe powinny być dla dziecka przyjemnością, a pomóc w ich wyborze powinien sam maluch – po stopniu zaangażowania dziecka w niektóre zajęcia można wyczuć oznaki uzdolnienia w danym kierunku. Zawsze warto pamiętać, że charakter takich zajęć powinien być ogólnorozwojowy i nie przypominać zajęć lekcyjnych. Należy zadbać o to, żeby dziecko spędzało odpowiednią ilość czasu z rodzicami – aby wśród codziennych obowiązków znaleźć czas na rozmowę z dzieckiem oraz wspólne czytanie książek.