Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych

2021-03-03 10:13 Redakcja, Anna Skórkowska
Dzieci w ogrodzie
Autor: Getty images Jak bawić się z dziećmi w ogrodzie?

Dzieci w ogrodzie to dla rodziców nie lada wyzwanie. Pełne energii biegają i krzyczą, trudno nad nimi zapanować. Dobrym sposobem na ich okiełznanie i zapanowanie nad wszechogarniającym chaosem jest zaproponowanie małym ogrodnikom ciekawych zabaw i prac w ogrodzie. Jak to zrobić?

Dzieci w ogrodzie są nie do okiełznania. Korzystają z dobrodziejstw otwartej przestrzeni i pięknej pogody, jak tylko mogą. W końcu mają gdzie się wyszaleć: pobiegać, pokrzyczeć, pobawić się. Przebywanie na świeżym powietrzu daje im jeszcze więcej energii. Jak urządzić ogród dla dziecka i jakie zabawy dla dzieci w ogrodzie sprawdzą się najlepiej?

Spis treści

  1. Bezpieczny ogród dla dzieci - jak go urządzić?
  2. Dzieci w ogrodzie - dobra zabawa
  3. Dzieci w ogrodzie i praca z rodzicami

Bezpieczny ogród dla dzieci - jak go urządzić?

Planując zagospodarowanie ogrodu, pamiętajmy: dzieci potrzebują nieco przestrzeni i swobody. Ile, to zależy od wieku i liczby dzieci. Im mniejszy ogród, tym trudniej wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce do zabawy. Jednak warto próbować.

Nawet jeśli na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z uporządkowanego, zielonego wnętrza wypełnionego wypielęgnowanymi roślinami. Ogród dla dzieci to nie tylko piaskownica, huśtawka. Jak może urządzić ogród, aby dziecko mogło odkrywać w nim tajemnice jakie kryje w sobie przyroda?

  • Roczne i 2-letnie dzieci

Maluchy roczne i dwuletnie chętnie grzebią w piasku i bawią się na trawie zabawkami. Wystarczy im piaskownica, rozłożony kocyk, a w upały plastikowy basenik z wodą.

  • Między 3. a 6. rokiem życia

Dzieci trzy-sześcioletnie z uwagą słuchają dorosłych, bo rozpiera je potrzeba zgłębiania tajemnic świata. Zadają setki pytań. Chcą wszystko zbadać, obejrzeć, posmakować. Zaczynają poznawać świat przyrody. Dla takich pociech stwórzmy przestrzeń ogrodową z trawnikiem, po którym można biegać, zrywać kwiaty i cieszyć się krążącymi nad nimi motylami.

Wystarczy w jednym miejscu pozostawić kępy rzadziej koszonej trawy albo niewielki fragment terenu przeznaczyć na łąkę kwietną czy też wysiać tam mieszankę kwiatów jednorocznych.

Warto też postawić namiot i huśtawkę oraz posadzić jeden-dwa krzewy, za którymi znajdzie się zaciszny kącik do tajemniczych zabaw. Dzieci w tej grupie wiekowej to doskonali pomocnicy z entuzjazmem grabiący i kopiący grządki, sadzący kwiaty i zbierający owoce. Wspólne działania mogą dostarczyć i dzieciom, i dorosłym wiele satysfakcji.

  • Dla 7-, 8-, 9-letnich dzieci

Dzieci siedmio-dziewięcioletnie zazwyczaj najchętniej bawią się jeszcze koło domu, ale potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych zabaw. Dla nich warto zbudować domek (najlepiej na drzewie, jeżeli jest ono odpowiednio stare). Przyda się też przydomowy plac zabaw: huśtawka i urządzenie do wspinania (z drabinkami, linami i na przykład zjeżdżalnią).

  • Dzieciaki 10-letnie i starsze

Dzieciaki dziesięcioletnie i starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Tylko nieliczne cieszy zakładanie własnych grządek i pielęgnowanie roślin czy pomaganie rodzicom w ogrodzie.

Dzieci w ogrodzie - dobra zabawa

Gdy rodzice będą już mieć pewność, że dzieciom w ogrodzie nie dzieje się nic złego, mogą zorganizować dla nich kilka zabaw. Wystarczy, że zaopatrzą się w akcesoria ogrodnicze dla dzieci, a zapewnią im zajęcie na długie godziny. Drugim świetnym sposobem na zapewnianie dziecku atrakcji w ogrodzie jest zaangażowanie go do wykonywanych przez siebie prac. W ten przyjemny sposób spędzimy kilka bezcennych chwil razem z dzieckiem.

Oczywiście, aby dzieci w ogrodzie naprawdę zaangażowały się w wykonywane zajęcia, trzeba dostosować je do ich wieku i zainteresowań. Co innego zajmie rocznego bobasa, a co innego - siedmiolatka. Dziecko, które uwielbia czytać książki, może nie chcieć angażować się w prace, które wymagają dużego wysiłku fizycznego.

I odwrotnie - pełne temperamentu dziecko raczej długo samodzielnie na kocyku nie usiedzi. Oto nasze propozycje na podarowanie dzieciom w ogrodzie tego, co w zieleńcu najlepsze.

Czytaj również: To moja łopatka! Jak reagować na kłótnie dzieci w piaskownicy? Psycholog radzi

Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

Hulajnogi dla dzieci: działanie na rozwój najmłodszych i pomoc w wyborze

Dzieci w ogrodzie i praca z rodzicami

Dzieci kilkuletnie bawią się w ogrodzie najchętniej. Jest on tak różny od tego, gdzie przebywają na co dzień: mieszkania, przedszkola, osiedlowego parku, że chłoną wszystkie nowe doświadczenia. Dlatego śmiało można im kupować zabawkowe kosiarki, narzędzia ogrodowe. Świetnie sprawdzi się karmnik, dzięki któremu będą mogły troszczyć się o ptaki. Dzieciom w ogrodzie przyda się także konewka i grabie - wszystkie sprzęty jak te dla dorosłych, tylko w wersji dla małego ogrodnika.

Rodzic, który razem z dzieckiem zabierze się za prace ogrodowe nie tylko spędzi z nim cenny czas, ale również przyczyni się do odkrywania przez nie świata. Trudniej sprawa wygląda z nastolatkami. Wiadomo, że młodzież chętniej spędza czas samodzielnie lub z rówieśnikami niż z rodzicami. Nastolatka trudniej zaangażować do prac ogrodowych niż młodsze rodzeństwo. Dlatego można spróbować sobie poradzić inaczej.

Zachęcić do prawdziwie dorosłych prac. Podcinania krzewów, zbierania owoców, dbania o pielęgnację roślin. Dzieci w ogrodzie, a zwłaszcza nastolatki lubią mieć wytyczony cel i móc się na nim skupić. Każdego nastolatka zachwycą słowa aprobaty odnośnie dobrze przez niego wykonanego zadania. Życzymy udanych chwil spędzonych wspólnie z dziećmi w ogrodzie!

Zobacz nasze propozycje ciekawych zabawek do ogrodu: 

Kosiarka dziecięca Little Tikes
94,00 zł

Kosiarka dziecięca Little Tikes

Kosiarka Little Tikes to wspaniała propozycja dla małych ogrodników, którzy teraz mogą kosić trawę, tak jak ich tata! Dzieci czeka pyszna zabawa, a lekka, bezpieczna i wygodna dla małych rączek kosiarka, zachwyci je żywą i ładną kolorystyką.

Taczka z akcesoriami Lean
62,15 zł

Taczka z akcesoriami Lean

Dzięki taczce ogrodowej Lean każde dziecko będzie mieć możliwość robienia tego, co uwielbia — naśladować swoich opiekunów, mając z tego wielką radość. W zestawie razem z taczką; konewka, łopatka i dwustronna motyka. 

Zestaw Mały ogrodnik Janod
122,97 zł

Zestaw Mały ogrodnik Janod

Zestaw narzędzi ogrodowych z konewką Mały ogrodnik francuskiej marki Janod to idealna zabawka dla dziecka, lubiącego aktywność w ogrodzie i naśladowanie dorosłych. W zestawie znajdują się: konewka, rękawice, łopatka i grabki. 

Bramka do piłki nożnej Clementoni
112,74 zł

Bramka do piłki nożnej Clementoni

Bramka marki Clementoni to produkt 2 w 1: bramka do piłki nożnej i zabawka edukacyjna, która będzie towarzyszyła dziecku przez wiele godzin beztroskiej zabawy. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie, jak i w domu w pochmurne dni. 

Jeździk koparka Malplay
149,90 zł

Jeździk koparka Malplay

Rewelacyjny realistyczny jeździk koparka dla dziecka w wieku od 1-3 roku życia. Pojazd jest całkowicie bezpieczny, a dzięki dużym kółkom zwiększa komfort w czasie jazdy oraz cechuje się dużą stabilnością. Jeździk prowadzi się odpychając nóżkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE