Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?

2023-03-27 14:42

Nie każda gorączka u małego dziecka wymaga interwencji lekarza, ale zawsze, gdy malec gorączkuje należy go uważnie obserwować i właściwie pielęgnować. Podpowiadamy, co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy ma gorączkę.

Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?
Autor: Getty images Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?

Spis treści

  1. Co podawać do jedzenia i picia gorączkującemu niemowlakowi?
  2. Co dawać do jedzenia i picia gorączkującemu przedszkolakowi?

Co podawać do jedzenia i picia gorączkującemu niemowlakowi?

Gorączkujący niemowlak nie ma zwykle apetytu. Nie należy go więc karmić na siłę. Dziecko z gorączką musi przede wszystkim dużo pić. Jeśli jest karmione piersią, należy je często przystawiać do piersi, ale na krótko, bo w początkowej fazie karmienia mleko jest rzadsze i dobrze gasi pragnienie.

Jeśli dziecko jest karmione butelką, trzeba mu systematycznie i w małych porcjach podawać picie. Najlepsza będzie przegotowana woda albo dostosowane do wieku dziecka herbatki oraz – jeśli nie ma biegunki - soki owocowe rozcieńczone wodą - pamiętaj jednak, że soki są kaloryczne i traktuje się je jako przekąski, więc staraj się kontrolować ich ilości.

Starszemu niemowlęciu, które je już nie tylko pokarmy mleczne, możesz dać kilka łyżek przetartej zupy jarzynowej z kawałkiem mięsa drobiowego albo deser owocowy. Pokarmy, które podajemy dodatkowo oprócz mleka, powinny być lekkostrawne.

Sprawdź również: Kalendarz rozwoju dziecka

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Gorączka u małych dzieci cz. 1

Co dawać do jedzenia i picia gorączkującemu przedszkolakowi?

Gorączka u przedszkolaka powoduje, że dziecko mocno się poci, a co za tym idzie – traci wodę i cenne dla organizmu elektrolity. Dlatego trzeba często dawać mu picie, by nie doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, czysta bądź z dodatkiem soków owocowych. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty.

Dobrze jest podawać gorączkującemu dziecku pokarmy o delikatnej konsystencji: kaszki, jogurty, twarożki, kisiele, budynie. Na początku najlepsza będzie dla niego dieta płynna (kleik ryżowy, kleik owsiany, rosół), półpłynna (zupki, kaszki) lub dieta papkowata. Gdy temperatura spadnie można wdrożyć dietę lekkostrawną, by powoli powrócić do normalnego żywienia.

Przeczytaj również: Przeziębienie u dziecka. Jak reagować?

Jak zachęcić dziecko do picia wody? Co, gdy kilkulatek odmawia picia wody?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza