Kaszki dla niemowląt: jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

2020-11-19 10:17
Kaszki dla niemowląt:
Autor: Getty images

Od jakich kaszek dla niemowląt zacząć rozszerzanie diety, ile razy dziennie i w jaki sposób je podawać? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania o kaszki dla dzieci.

Błyskawiczne kaszki dla niemowląt zajmują sporo miejsca na półkach z żywnością dla najmłodszych dzieci. Mimo to dla wielu rodziców jako posiłek są jedną wielką niewiadomą.

Nie wszyscy pediatrzy polecają je jako jeden z pierwszych elementów rozszerzania diety. Warto jednak je uwzględnić w codziennym menu malca, bo to produkt wartościowy i sycący.

W składzie kaszek dla dzieci są m.in. żelazo, wapń, magnez, witaminy B, E i PP, błonnik, niekiedy producenci wzbogacają je również dodatkowo witaminami.

Od kiedy można wprowadzić kaszki dla niemowląt?

Malec karmiony piersią może spróbować kaszki po 6. miesiącu życia, niemowlęciu karmionemu mlekiem modyfikowanym można ją podać po ukończeniu 4. miesiąca życia. Może to być pierwszy posiłek inny niż mleko, jeszcze przed zupką jarzynową.

Czytaj: Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Jaką kaszkę podać jako pierwszą?

Najlepiej zacząć od takiej, która ma neutralny smak, a po przygotowaniu ma delikatną, płynną konsystencję. Takie kryteria spełniają zarówno kleiki, jak i mleczne oraz bezmleczne kaszki bez owoców.

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Na początku musi to być kaszka bezglutenowa, potem glutenowa. Niewielkie ilości glutenu wprowadzamy do diety dziecka już w 5.–6. miesiącu życia - pełną porcję kaszki glutenowej można podać maluchowi, który z glutenem jest już oswojony.

Specjaliści zalecają, aby nie zwlekać z podawaniem glutenu do pierwszych urodzin, lecz zrobić to przed skończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia.

W jaki sposób przygotować kaszę dla niemowląt?

Kaszki bezmleczne (np. ryżowe) mieszamy z zalecaną przez producenta ilością mleka modyfikowanego (można ją też zmieszać z mlekiem odciągniętym z piersi). Kaszkę mleczną mieszamy z wodą, której ilość i temperatura również musi być dostosowana do wytycznych na etykiecie.

Jak nakarmić malca kaszką?

Najlepsze dla zgryzu jest karmienie łyżeczką. Niewielką porcję kaszki nakładamy na czubek łyżeczki, pozwalając dziecku ją zebrać ustami. Jeśli karmisz butelką albo maluszkowi karmionemu piersią trudno się przyzwyczaić do łyżeczki, na początku kaszkę można podawać z butelki – w tym celu trzeba kupić specjalny smoczek.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką? Nauka samodzielnego jedzenia

Na który posiłek najlepiej podawać kaszkę?

Podczas pierwszych prób nie ma to znaczenia. Ale ponieważ kaszka jest dość sycąca, warto dążyć do tego, by docelowo stanowiła albo śniadanie malca, które da mu energię na kilka następnych godzin, albo kończyła dzień. W tym drugim przypadku nakarmiony kaszką malec dłużej pośpi w nocy.

Czytaj: Co i ile powinien jeść niemowlak, żeby przespał całą noc? Czym karmić dziecko przed snem?

Ile razy dziennie dziecko może jeść kaszkę?

Jedna porcja kaszki zastępuje jedną porcję mleka. Jednak kaszka to produkt dość kaloryczny, dlatego warto dawać ją dziecku raz, najwyżej dwa razy dziennie.

Czy różne rodzaje kaszek można podawać na zmianę?

Nie ma przeciwwskazań, by jednego dnia podać dziecku kaszkę ryżową, innego kukurydzianą, jeszcze innego taką z dodatkiem owoców. Trzeba tylko przestrzegać zasady, by były to kaszki bez glutenu, i że do każdego z tych produktów trzeba malca wcześniej przyzwyczaić, podając mu go przez kilka dni z rzędu i nie wprowadzając w tym czasie żadnych innych nowych produktów.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza