Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

2020-09-07 12:47

Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry? Jego objawy łatwiej powstrzymać, jeśli skórę dziecka będziesz właściwie pielęgnować i odpowiednio zadbasz o jego otoczenie. Zobacz jak postępować z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?
Autor: Getty images

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która wymaga stosowania leczniczych preparatów i kosmetyków z apteki. Wśród osób cierpiących z powodu atopii jest jednak wiele takich, które stosują domowe sposoby leczenie AZS z pozytywnym skutkiem.

Domowe metody leczenia AZS skutecznie łagodzą objawy atopii – zaczerwienie skóry, jej suchość i szorstkość, ale przede wszystkim  uporczywe swędzenie, które jest najbardziej męczącym objawem AZS.

Oto domowe sposoby na AZS, które warto wypróbować:

  • używaj nawilżacza, suche powietrze bardzo nasila objawy AZS,  nawilżanie - przeciwnie: łagodzi swędzenie i łuszczenie skóry
  • używaj wody termalnej w sprayu – spryskiwanie skóry wodą termalną nawilża skórę, łagodzi zmiany alergiczne i poprawia samopoczucie. 
  • uciskaj i masuj skórę zamiast ją drapać. Drapanie zwiększa ryzyko zakażenia i potęguje podrażnienie i tak już wrażliwej skóry.
  • zakryj swędzące miejsca ubraniem lub bandażem – przykrywanie dotkniętego obszaru bandażami pomaga chronić skórę i zapobiega rozdrapywaniu podrażnionych miejsc do krwi.
  • weź letnią kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub płatków owsianych.
  • noś chłodną, ​​gładką odzież. Szorstkie, wełniane i ciasne ubrania podrażniają skórę, a przegrzanie ciała potęguje objawy AZS.
  • pamiętaj o relaksie –  stres i niepokój oraz inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilać atopowe zapalenie skóry.
  • stosuj olej kokosowy z pierwszego tłoczenia lub tłoczony na zimno bezpośrednio na miejsca zmienione AZS–em. Olej nawilża i działa antybakteryjnie.  
  • unikaj alergenów, potęgujących zmiany: dziecko z atopowym zapaleniem skóry nie może mieć kontaktu z kurzem, substancjami zapachowymi, dymem z papierosów, sierścią zwierząt
  • wietrz pokój, w którym śpisz i wyrzuć z niego dywany, zasłony, tapicerowane meble, bo kurz, który lubi się gromadzić w ich zakamarkach, może być przyczyną zaostrzenia choroby. Podłoga powinna być drewniana, pokryta nietoksycznym lakierem.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

Wsparcie psychologiczne dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Warto wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - co z zabawkami?

Nie wszystkie nadają się dla atopika, choć na ich opakowaniach raczej nie znajdziesz żadnych ostrzeżeń. Dziecko mogą uczulać pluszaki (zwłaszcza te z długim włosiem, w którym gromadzą się roztocza i zanieczyszczenia), a także niektóre zabawki wykonane z barwionego tworzywa.

Warto się zawczasu upewnić, czy do wyprodukowania zabawki użyto bezpiecznych, nietoksycznych barwników (poświadcza to m.in. certyfikat CE na opakowaniu). Nie kupuj zabawek z niepewnego źródła, np. na bazarze – nie masz gwarancji, że tworzywo użyte do ich wyprodukowania było przez kogokolwiek badane, i że zabawka będzie dla dziecka bezpieczna.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza