Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

2020-09-07 12:47

Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry? Jego objawy łatwiej powstrzymać, jeśli skórę dziecka będziesz właściwie pielęgnować i odpowiednio zadbasz o jego otoczenie. Zobacz jak postępować z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?
Autor: Getty images

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która wymaga stosowania leczniczych preparatów i kosmetyków z apteki. Wśród osób cierpiących z powodu atopii jest jednak wiele takich, które stosują domowe sposoby leczenie AZS z pozytywnym skutkiem.

Domowe metody leczenia AZS skutecznie łagodzą objawy atopii – zaczerwienie skóry, jej suchość i szorstkość, ale przede wszystkim  uporczywe swędzenie, które jest najbardziej męczącym objawem AZS.

Oto domowe sposoby na AZS, które warto wypróbować:

  • używaj nawilżacza, suche powietrze bardzo nasila objawy AZS,  nawilżanie - przeciwnie: łagodzi swędzenie i łuszczenie skóry
  • używaj wody termalnej w sprayu – spryskiwanie skóry wodą termalną nawilża skórę, łagodzi zmiany alergiczne i poprawia samopoczucie. 
  • uciskaj i masuj skórę zamiast ją drapać. Drapanie zwiększa ryzyko zakażenia i potęguje podrażnienie i tak już wrażliwej skóry.
  • zakryj swędzące miejsca ubraniem lub bandażem – przykrywanie dotkniętego obszaru bandażami pomaga chronić skórę i zapobiega rozdrapywaniu podrażnionych miejsc do krwi.
  • weź letnią kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub płatków owsianych.
  • noś chłodną, ​​gładką odzież. Szorstkie, wełniane i ciasne ubrania podrażniają skórę, a przegrzanie ciała potęguje objawy AZS.
  • pamiętaj o relaksie –  stres i niepokój oraz inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilać atopowe zapalenie skóry.
  • stosuj olej kokosowy z pierwszego tłoczenia lub tłoczony na zimno bezpośrednio na miejsca zmienione AZS–em. Olej nawilża i działa antybakteryjnie.  
  • unikaj alergenów, potęgujących zmiany: dziecko z atopowym zapaleniem skóry nie może mieć kontaktu z kurzem, substancjami zapachowymi, dymem z papierosów, sierścią zwierząt
  • wietrz pokój, w którym śpisz i wyrzuć z niego dywany, zasłony, tapicerowane meble, bo kurz, który lubi się gromadzić w ich zakamarkach, może być przyczyną zaostrzenia choroby. Podłoga powinna być drewniana, pokryta nietoksycznym lakierem.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

Wsparcie psychologiczne dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Warto wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - co z zabawkami?

Nie wszystkie nadają się dla atopika, choć na ich opakowaniach raczej nie znajdziesz żadnych ostrzeżeń. Dziecko mogą uczulać pluszaki (zwłaszcza te z długim włosiem, w którym gromadzą się roztocza i zanieczyszczenia), a także niektóre zabawki wykonane z barwionego tworzywa.

Warto się zawczasu upewnić, czy do wyprodukowania zabawki użyto bezpiecznych, nietoksycznych barwników (poświadcza to m.in. certyfikat CE na opakowaniu). Nie kupuj zabawek z niepewnego źródła, np. na bazarze – nie masz gwarancji, że tworzywo użyte do ich wyprodukowania było przez kogokolwiek badane, i że zabawka będzie dla dziecka bezpieczna.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza