Ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową - jakie kupować i jak je prać?

2020-09-04 11:41

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba, która wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Trzeba zadbać także o odpowiednią dietę dziecka z atopią, a także z rozwagą wybierać ubranka dla niemowlaka. Ważne jest też odpowiednie pranie ciuszków dziecka.

ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jakie ubranka są najlepsze dla dziecka z AZS?
  2. Jak prać ubranka dziecka z AZS?

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry jest szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Są nimi zarówno temperatura powietrza, jak i kosmetyki oraz detergenty, czy szorstkie tkaniny, z którymi się styka. Dlatego ubieranie dziecka z AZS to wyzwanie, i to dosłownie.

Jakie ubranka kupować dziecku z atopowym zapalenie skóry i jak je prać, aby zmniejszyć zmiany wywołane tą dolegliwością?

Jakie ubranka są najlepsze dla dziecka z AZS?

Niemowlę ze skórą atopową nie może nosić byle czego, nawet po domu. Ubranka, które mają styczność z chorą skórą, powinny być wykonane z bawełny i nie mogą mieć żadnych szwów, które mogłyby drażnić skórę. Unikaj syntetyków i wełny, bo również podrażniają.

Co ciekawe, wiele dzieci źle reaguje na barwniki używane do barwienia tkanin, dlatego maluszka najlepiej ubierać na biało albo pastelowo. Niektórzy lekarze zalecają, by nawet w ciepłe dni zakładać dziecku koszulki z długim rękawem i długie spodnie, by nie narażać chorej skóry na podrażnienia i ukąszenia owadów.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać o tym, by nie ubierać malca za ciepło, bo przegrzanie dodatkowo podrażnia skórę, jest też przyczyną nasilonego swędzenia.

Jak prać ubranka dziecka z AZS?

Wszystkie tkaniny, z którymi skóra malca ma kontakt, muszą być czyste. Nowe ubrania czy pościel koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. W czym i jak prać ubranka dziecka z AZS?

Sporo zależy od stopnia zabrudzenia tkanin. Niestety, ubranka atopika – zwykle jasne – bywają mocno pobrudzone, a niebagatelny udział w procesie ich brudzenia ma pielęgnacja. Tłuste maści i emolienty często osadzają się nie tylko na skórze, ale i na tkaninie.

By wywabić z nich tłuszcz, ubranka najpierw trzeba uprać w silnym detergencie, który go rozpuści – np. w płynie do naczyń (proszek do prania dla alergików sobie z tym nie poradzi), a dopiero potem w delikatnym proszku albo płynie.

Bardzo ważne jest staranne wypłukanie tkanin z resztek detergentów. Wiele nowych pralek mają specjalne programy prania dla alergików – w starszych pralkach dobrze jest włączyć płukanie jeszcze raz.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza