Ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową - jakie kupować i jak je prać?

2020-09-04 11:41 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Dorota Kwiatkowska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z warszawskich klinik SkinClinic Med & Beauty
ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową
Autor: Getty images

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba, która wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Trzeba zadbać także o odpowiednią dietę dziecka z atopią, a także z rozwagą wybierać ubranka dla niemowlaka. Ważne jest też odpowiednie pranie ciuszków dziecka.

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry jest szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Są nimi zarówno temperatura powietrza, jak i kosmetyki oraz detergenty, czy szorstkie tkaniny, z którymi się styka. Dlatego ubieranie dziecka z AZS to wyzwanie, i to dosłownie.

Jakie ubranka kupować dziecku z atopowym zapalenie skóry i jak je prać, aby zmniejszyć zmiany wywołane tą dolegliwością?

Jakie ubranka są najlepsze dla dziecka z AZS?

Niemowlę ze skórą atopową nie może nosić byle czego, nawet po domu. Ubranka, które mają styczność z chorą skórą, powinny być wykonane z bawełny i nie mogą mieć żadnych szwów, które mogłyby drażnić skórę. Unikaj syntetyków i wełny, bo również podrażniają.

Co ciekawe, wiele dzieci źle reaguje na barwniki używane do barwienia tkanin, dlatego maluszka najlepiej ubierać na biało albo pastelowo. Niektórzy lekarze zalecają, by nawet w ciepłe dni zakładać dziecku koszulki z długim rękawem i długie spodnie, by nie narażać chorej skóry na podrażnienia i ukąszenia owadów.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać o tym, by nie ubierać malca za ciepło, bo przegrzanie dodatkowo podrażnia skórę, jest też przyczyną nasilonego swędzenia.

Jak prać ubranka dziecka z AZS?

Wszystkie tkaniny, z którymi skóra malca ma kontakt, muszą być czyste. Nowe ubrania czy pościel koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. W czym i jak prać ubranka dziecka z AZS?

Sporo zależy od stopnia zabrudzenia tkanin. Niestety, ubranka atopika – zwykle jasne – bywają mocno pobrudzone, a niebagatelny udział w procesie ich brudzenia ma pielęgnacja. Tłuste maści i emolienty często osadzają się nie tylko na skórze, ale i na tkaninie.

By wywabić z nich tłuszcz, ubranka najpierw trzeba uprać w silnym detergencie, który go rozpuści – np. w płynie do naczyń (proszek do prania dla alergików sobie z tym nie poradzi), a dopiero potem w delikatnym proszku albo płynie.

Bardzo ważne jest staranne wypłukanie tkanin z resztek detergentów. Wiele nowych pralek mają specjalne programy prania dla alergików – w starszych pralkach dobrze jest włączyć płukanie jeszcze raz.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE