Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Poznaj niepokojące objawy!

2021-11-12 12:45

Cukrzyca u dzieci ma bardziej gwałtowny przebieg niż u dorosłych. Jest też bardziej niebezpieczna, dlatego istotne jest, by szybko ją zdiagnozować. Jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na cukrzycę?

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na cukrzycę wśród dzieci, szczególnie na cukrzycę typu I, której nie da się zapobiegać. Ogromnym problemem  tej choroby jest zbyt późne jej rozpoznanie i w następstwie większe szkody, jakie poczyna ona w organizmie dziecka.

Tylko szybkie zdiagnozowanie cukrzycy u dzieci może zapobiec jej powikłaniom i zapewnić w miarę normalne życie. Jakie objawy, sugerujące cukrzyce, powinny nas zaniepokoić?

Czytaj: Stan przedcukrzycowy - jak uniknąć rozwoju cukrzycy?

Cukrzyca typu 2 - kiedy się rozwija i czy może być skutkiem cukrzycy ciążowej?

Spis treści

 1. Cukrzyca u dzieci: co to za choroba?
 2. Objawy cukrzycy u dziecka
 3. Czym grozi zbyt późne rozpoznanie cukrzycy u dzieci?
Dłuższe życie z cukrzycą

Cukrzyca u dzieci: co to za choroba?

Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, w przeciwieństwie do typu II, gdzie za wystąpienie choroby odpowiadają czynniki takie jak otyłość, styl życia czy sposób odżywiania. 

Cukrzyca typu I to choroba insulinozależna, której przyczyną jest błędna praca systemu odpornościowego, który niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny.

Sama insulina to hormon, który utrzymuje właściwy poziom cukru we krwi i odpowiada za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów. Bez niej składniki odżywcze nie docierają do wszystkich komórek i mięśni.

Czytaj również: Słodycze w diecie dzieci: jak dużo można podawać i od jakiego wieku?

Wielomocz (poliuria) a cukrzyca - przyczyny i leczenie

Objawy cukrzycy u dziecka

Choć objawy cukrzycy są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć, pojawiają się dopiero na zaawansowanym etapie choroby, kiedy doszło już m.in. do poważnych zmian w trzustce.

Pierwszymi niepokojącymi symptomami cukrzycy typu I mogą być:

 • ogromne pragnienie – dziecko niemal nieustannie domaga się picia i często oddaje mocz,
 • bladość – dziecko nie wygląda na zdrowe, jest blade
 • senność, zmęczenie – dziecko pokłada się, długo śpi, nie ma energii do zabawy,
 • zajady na ustach – trudno się ich pozbyć, po zaleczeniu często tworzą się nowe,
 • pogarszający się wzrok – dziecko zaczyna mrużyć oczy, patrząc na coś przekręca głowę,
 • złe samopoczucie, rozdrażnienie - nie cieszy go ulubiona zabawka, nie ma ochotę na zabawę,
 • wymioty,
 • utrata masy ciała, brak apetytu lub wręcz ogromny apetyt – dziwne zachwiania

Ponieważ objawy nie są jednoznaczne, czasem są błędnie interpretowane jako np. infekcja. Często występują jednocześnie, dlatego warto szukać związku pomiędzy nimi i zgłaszać swoje obserwacje lekarzowi – zanim będzie za późno.

Tylko przedstawienie lekarzowi pełnego obrazu wszystkich niepokojących objawów może sprawić, że dziecko zostanie skierowane na odpowiednie badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy.

Sprawdź koniecznie: Masz problem z cukrzycą i nie wiesz, jak się odżywiać? Wypróbuj nowy program dietetyczny

Jakie składniki, dodawane do słodyczy, mogą zaszkodzić dziecku?

Czym grozi zbyt późne rozpoznanie cukrzycy u dzieci?

Postępująca u dziecka cukrzyca może doprowadzić do poważnych zmian. W pierwszej kolejności niszczy naczynia krwionośne, dlatego często dochodzi do zaburzeń wzroku, problemów z układem nerwowym i nerkami.

W najgorszym momencie choroba wyniszcza nerki do tego stopnia, że konieczne stają się dializy i przeszczep narządów.

Niedocukrzenie u dziecka grozi zmianami w mózgu. Zaczyna się niewinnie – od problemów z koncentracją, poddenerwowaniem czy poceniem się, by w ostateczności doprowadzić do głębokich zaburzeń świadomości, drgawek i utraty przytomności, a nawet śpiączki.

Bardzo poważna cukrzyca, długo nierozpoznana, może zagrażać życiu dziecka, dlatego obserwując swoją pociechę, należy być niezwykle czujnym i w porę reagować na pierwsze niepokojące sygnały.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza