Majowe najzdrowsze, a październikowe najbardziej chorowite. Czy data urodzin wpływa na zdrowie?

2022-03-16 16:06

Od lat naukowcy z całego świata zastanawiają się nad związkiem między miesiącem narodzin, a zdrowiem, czy skłonnością do zapadania na pewne choroby. Ich wnioski są wspólne - takie powiązanie istnieje i ma związek głównie z porą roku.

mama i niemowlę
Autor: Getty Images W jakim miesiącu urodziło się twoje dziecko? Jaki ma to wpływ na jego zdrowie?

Związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do zapadania na pewne choroby badali między innymi naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zebrali dane medyczne od niespełna 1,7 mln osób, które pomiędzy 1985, a 2013 rokiem leczyły się w szpitalu akademickim.

Podobne badanie, na sporo mniejszą skalę, bo tylko u 30 tys. badanych przeprowadzili naukowcy z hiszpańskiego uniwersytety Alicante. Ich praca została opublikowana w piśmie naukowym Medicina Academica. 

Obydwie grupy doszły do podobnych wniosków. Jak chorowite będzie dziecko względem miesiąca urodzenia?

Spis treści

 1. Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?
 2. Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?
 3. Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?
Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?

Według ekspertów, znaczny wpływ na skłonność do pewnych chorób ma poziom ekspozycji na słońce i wytwarzania witaminy D3, alergeny występujące w danym okresie, a także zmiany w promieniach ultrafioletowych i krążące w powietrzu wirusy. Wszystko to oddziałuje na dziecko, już w łonie matki, a także tuż po narodzinach. 

Przeczytaj: Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?

 • styczeń i luty

Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu krążenia i miewają problemy z sercem. Według amerykańskich naukowców może mieć to związek z przeziębieniami ich matek w końcowych etapach ciąży, które nie pozostają bez wpływu na płód. 

 • marzec i kwiecień

Dzieci z tych miesięcy, są zdrowsze od rówieśników, jednak chorują nieco częściej niż te majowe. 

 • maj

Według obydwu badań, dzieci z tego miesiąca są znacznie zdrowsze od swoich rówieśników z innych miesięcy. 

 • czerwiec

Badania z Alicante wykazały, że czerwcowe dzieci należą do tych zdrowszych. Co więcej mają dużo mniejszą skłonność do depresji od ich rówieśników z innych miesięcy. 

Przeczytaj: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

 • lipiec

Wyniki hiszpańskich badań pokazały, że dzieci z tego miesiąca, zwłaszcza dziewczynki, są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi niż ich koleżanki z innych miesięcy. 

 • sierpień

Według hiszpańskich badań, dzieci urodzone w sierpniu mają aż dwukrotnie większe od dzieci ze stycznia ryzyko zachorowania na astmę

 • wrzesień

Zgodnie z badaniami Hiszpanów, dzieci wrześniowe, zwłaszcza chłopcy, mają trzy razy większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z tarczycą niż dzieci styczniowe, u których z kolei problemy z tarczycą są najrzadsze. 

 • październik i listopad

Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu oddechowego - od angin, zapaleń płuc, aż po astmę. Częściej też dotyka ich ADHD. 

Dowiedz się: Zapalenie oskrzeli u dziecka: objawy i leczenie

 • grudzień

Dzieci urodzone w grudniu mają słabsze kości, a w późniejszym wieku większą skłonność do reumatyzmu - zgodnie z badaniami hiszpańskimi. 

Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?

Z obydwu badań wyszła jednoznaczna konkluzja - dzieci z okresu od marca do czerwca są najzdrowsze, a te urodzone między październikiem, a lutym - chorują najczęściej. Mimo to jednak naukowcy uspokajają. Na występowanie chorób znacznie większy wpływ mają uwarunkowania genetyczne, dieta i styl życia. 

Dowiedz się: Choroby wieku dziecięcego - wiesz, na co choruje twoje dziecko?