Majowe najzdrowsze, a październikowe najbardziej chorowite. Czy data urodzin wpływa na zdrowie?

2022-03-16 16:06

Od lat naukowcy z całego świata zastanawiają się nad związkiem między miesiącem narodzin, a zdrowiem, czy skłonnością do zapadania na pewne choroby. Ich wnioski są wspólne - takie powiązanie istnieje i ma związek głównie z porą roku.

mama i niemowlę
Autor: Getty Images W jakim miesiącu urodziło się twoje dziecko? Jaki ma to wpływ na jego zdrowie?

Związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do zapadania na pewne choroby badali między innymi naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zebrali dane medyczne od niespełna 1,7 mln osób, które pomiędzy 1985, a 2013 rokiem leczyły się w szpitalu akademickim.

Podobne badanie, na sporo mniejszą skalę, bo tylko u 30 tys. badanych przeprowadzili naukowcy z hiszpańskiego uniwersytety Alicante. Ich praca została opublikowana w piśmie naukowym Medicina Academica. 

Obydwie grupy doszły do podobnych wniosków. Jak chorowite będzie dziecko względem miesiąca urodzenia?

Spis treści

 1. Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?
 2. Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?
 3. Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?
Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?

Według ekspertów, znaczny wpływ na skłonność do pewnych chorób ma poziom ekspozycji na słońce i wytwarzania witaminy D3, alergeny występujące w danym okresie, a także zmiany w promieniach ultrafioletowych i krążące w powietrzu wirusy. Wszystko to oddziałuje na dziecko, już w łonie matki, a także tuż po narodzinach. 

Przeczytaj: Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?

 • styczeń i luty

Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu krążenia i miewają problemy z sercem. Według amerykańskich naukowców może mieć to związek z przeziębieniami ich matek w końcowych etapach ciąży, które nie pozostają bez wpływu na płód. 

 • marzec i kwiecień

Dzieci z tych miesięcy, są zdrowsze od rówieśników, jednak chorują nieco częściej niż te majowe. 

 • maj

Według obydwu badań, dzieci z tego miesiąca są znacznie zdrowsze od swoich rówieśników z innych miesięcy. 

 • czerwiec

Badania z Alicante wykazały, że czerwcowe dzieci należą do tych zdrowszych. Co więcej mają dużo mniejszą skłonność do depresji od ich rówieśników z innych miesięcy. 

Przeczytaj: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

 • lipiec

Wyniki hiszpańskich badań pokazały, że dzieci z tego miesiąca, zwłaszcza dziewczynki, są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi niż ich koleżanki z innych miesięcy. 

 • sierpień

Według hiszpańskich badań, dzieci urodzone w sierpniu mają aż dwukrotnie większe od dzieci ze stycznia ryzyko zachorowania na astmę

 • wrzesień

Zgodnie z badaniami Hiszpanów, dzieci wrześniowe, zwłaszcza chłopcy, mają trzy razy większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z tarczycą niż dzieci styczniowe, u których z kolei problemy z tarczycą są najrzadsze. 

 • październik i listopad

Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu oddechowego - od angin, zapaleń płuc, aż po astmę. Częściej też dotyka ich ADHD. 

Dowiedz się: Zapalenie oskrzeli u dziecka: objawy i leczenie

 • grudzień

Dzieci urodzone w grudniu mają słabsze kości, a w późniejszym wieku większą skłonność do reumatyzmu - zgodnie z badaniami hiszpańskimi. 

Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?

Z obydwu badań wyszła jednoznaczna konkluzja - dzieci z okresu od marca do czerwca są najzdrowsze, a te urodzone między październikiem, a lutym - chorują najczęściej. Mimo to jednak naukowcy uspokajają. Na występowanie chorób znacznie większy wpływ mają uwarunkowania genetyczne, dieta i styl życia. 

Dowiedz się: Choroby wieku dziecięcego - wiesz, na co choruje twoje dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza