Podawanie dziecku antybiotyków jest stresujące? Ten trik ratowniczki rozwiąże problem

2022-02-01 16:31

Antybiotyki to poważne lekarstwa. Trzeba je podawać w odpowiednich, wyliczonych dawkach, w równych odstępach czasu. Rodziców często stresuje ta sytuacja. Czy dziecko nie otrzymało za dużej, albo za małej ilości leku? Czy niechcący nie pominęliśmy dawki? Ten trik ratowniczki medycznej jest prosty i ułatwi należytą dokładność w podawaniu antybiotyków.

lekarstwo
Autor: Getty Images Jak podawać dzieciom antybiotyki?

Zazwyczaj najprostsze metody, są tymi najlepszymi. Tak jest z tym trikiem na podawanie dziecku leków. Sprawdzi się on zwłaszcza w kwestii antybiotyków. Bo tu liczą się równe, dokładnie odmierzone dawki i regularne odstępy między porcjami leku. Tylko wtedy kuracja będzie bezpieczna i skuteczna.

Sprawa jest prostsza, gdy do antybiotyku dołączona jest strzykawka, odmierzająca ilość leku, co do mililitra. Trochę trudniej podać lek, gdy jego ilość odmierza specjalna, płaska łyżeczka. I wtedy warto zastosować ten trik z instagrama. 

Przeczytaj także: Antybiotyki dla dzieci: czy antybiotyki są szkodliwe dla dziecka, jak je stosować i o czym pamiętać? [WYWIAD Z PEDIATRĄ]

Przyda się on też rodzicom, którzy zmęczeni chorobą dziecka, a często też opiekujący się na raz dwojgiem lub trojgiem chorych maluchów, z roztargnienia nie są pewni, czy już podawali lek.

Po wymieszaniu antybiotyku w zawiesinie i otrzymaniu syropu, gdy znamy jego dokładną ilość, jaką ma wybrać dziecko, wystarczy narysować na butelce markerem tabelę. Płyn w ten sposób podzielimy na ilość dni i dziennych dawek. Mało, że będziemy mieć kontrolę nad jego ilością ubywającą z butelki, to i będziemy mogli w prosty sposób zaznaczyć dawki, które już podaliśmy.

Dowiedz się: Jakie stosować leki na grypę u dziecka i dlaczego nie antybiotyk?

W pionowym rzędzie można oznaczyć nazwy dni tygodnia, albo dni miesiąca w liczbach, a w poziomym rzędzie - pory dnia, w których lek należy podać. Dla dodatkowego ułatwienia kontroli nad podawaniem leku, warto nastawiać sobie budzik na wyznaczone godziny, w których lek trzeba podać. 

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza