Ten dźwięk przy oddechu niemowlęcia to dla pediatry sygnał alarmowy. Uwaga, bo łatwo go pomylić

2023-02-06 17:07

Lekarze mówią, że taki dźwięk wydawany przy oddychaniu przez niemowlę, to dla nich czerwona flaga, ale rodzice mogą go nieświadomie zignorować. Chrząkanie przy wydychaniu powietrza przez dziecko jest objawem niewydolności oddechowej i wymaga natychmiastowej interwencji pediatry.

Dziecko płacze w ramionach matki
Autor: GettyImages Chrząkanie przy wydychaniu powietrza przez dziecko jest objawem niewydolności oddechowej i

Każdy rodzic to zna – budzenie się na każde kwilenie dziecka lub wsłuchiwanie się w nocnej ciszy w posapywanie niemowlęcia: oddycha czy nie? Ale są dźwięki, które ignorujesz, bo nie wydają ci się groźne. Tak jest z chrząkaniem podczas wydychania powietrza, które – jak pokazują obserwacje pediatrów – często są traktowane przez rodziców jako stękania spowodowane zaparciem.

Pediatrzy alarmują, to nie problemy z brzuszkiem, ale groźny sygnał niewydolności oddechowej, który wymaga natychmiastowej reakcji. Brak równowagi między zapotrzebowaniem dziecka na tlen a ilością tlenu we krwi to jeden z głównych powodów hospitalizacji niemowląt i małych dzieci.

Spis treści

  1. Chrząkanie przy wydechu - zapamiętaj ten dźwięk
  2. Objawy niewydolności oddechowej
  3. Jak leczy się niewydolność oddechową u niemowląt?  
  4. Jak brzmi dźwięk chrząkania, który powinien wzbudzić niepokój?
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie

Chrząkanie przy wydechu - zapamiętaj ten dźwięk

Uporczywe chrząkanie czy jak niektórzy rodzice myślą, stękanie w czasie wydychania powietrza pojawia się, gdy niemowlę wydycha powietrze przy częściowo zamkniętej głośni. "To zjawisko fizjologiczne oznacza zamknięcie głośni pod koniec wydechu, co powoduje wytworzenie dodatniego ciśnienia końcowo wydechowego. W wielu stanach chorobowych jest ono niezbędne do uruchomienia zagrożonych pęcherzyków płucnych przed zapadaniem się. Takie stękanie chrząkanie jest poważnym objawem u chorego dziecka z zaburzeniami oddechowymi" - czytamy w materiałach Medycznego Centrum Szkoleniowego.

Niestety, to objaw, który jest często błędnie interpretowany jako problemy z wypróżnieniem. Nic dziwnego, działa tu podobny mechanizm. Jak tłumaczą specjaliści, niemowlęta, które mają problemy z oddychaniem, chrząkają czy stękają, ponieważ potrzebują więcej siły na oddychanie, tak samo jak w czasie zaparcia (taki sam dźwięk wydajemy również my, dorośli, gdy np. podnosimy coś ciężkiego).

Czytaj również: Nie tylko wysoka temperatura. Te paramenty życiowe dziecka pokażą, czy dzieje się coś złego

Nieprawidłowy oddech u dziecka. Pediatra alarmuje: w tych sytuacjach od razu jechać do szpitala

Objawy niewydolności oddechowej

Najbardziej narażone na niewydolność oddechową są niemowlęta i małe dzieci, ponieważ ich układ oddechowy nie jest w pełni rozwinięty. Ściany ich klatek piersiowych chroniące płuca, nie są w pełni uformowane, a żebra otaczające ten obszar to nadal chrząstki, które dopiero przekształcą się w kości. Z tego powodu noworodki mają trudności z braniem głębokiego oddechu.

Lekarze podpowiadają, że odróżnienie chrząkania spowodowanego niewydolnością oddechową u malutkiego dziecka od stękania przy zaparciach może być dla rodzica trudne. Dlatego radzą, aby zwracać uwagę na inne objawy problemów z oddychaniem.

Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że chrząkanie jest oznaką niewydolności oddechowej, jeśli dziecko jest lub niedawno przechodziło infekcję: chorowało na grypę, RSV lub inną chorobę układu oddechowego. U niemowląt niewydolność oddechowa często wiąże się z zaczerwienieniem nosa, i odchylaniem się jego płatków przy oddychaniu, czego nie obserwuje się, gdy dziecko zaczyna wypróżniać się. Przy zaparciach malec raczej podkurcza nóżki i czerwieni się na całej buzi  z wysiłku.

Dziecko z problemami oddechowymi nie może jeść, czasem blednie, choć - pediatrzy podkreślają, że sinienie nie zawsze jest pierwszym, a często dopiero późnym objawem niedotlenienia.  

Jak leczy się niewydolność oddechową u niemowląt?  

Chociaż to poważna i zagrażające życiu dolegliwość, to jednak może być skutecznie leczona. Leczenie jest w dużej mierze objawowe i wspomagające - dziecko dostaje tlen i jest wspomagane oddechowo, ale również leczona jest przyczyna niewydolności, czyli np. infekcja układu oddechowego. 

Najczęstsze przyczyny niewydolności oddechowej to: infekcje bakteryjne lub wirusowe, astma, często wywołana alergią, choroba dróg oddechowych polegająca na zwężeniu dróg oddechowych, często spowodowanym przez alergeny lub infekcje.

Jak brzmi dźwięk chrząkania, który powinien wzbudzić niepokój?

Możesz posłuchać go tutaj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza