Maluszek jest chory i nie wiesz, czy oddycha normalnie? Tak wygląda niewydolność oddechowa u niemowląt [wideo]

2022-09-29 13:09

Czy sposób w jaki oddycha moje dziecko jest normalny? Czy może już stanowiący zagrożenie dla jego życia i zdrowia? Wielu rodziców, mających w domach chore maluszki zastanawia się nad ich objawami. Zwłaszcza, jeśli chodzi o prawidłowe oddychanie. Chore dziecko oddycha specyficznie, ale niewydolność oddechowa charakteryzuje się typowymi sygnałami ze strony organizmu dziecka. Jakimi?

niemowlę
Autor: Getty Images Czy chore niemowlę nie zdradza objawów niewydolności oddechowej?

Niewydolność oddechowa jest niekiedy powikłaniem wcześniactwa. Może też pojawiać się w następstwie przebytych chorób, np. zakażenia pneumokokami. W skrajnych wypadkach, niewydolność oddechowa zdarza się przy ciężkim przebiegu, np. wirusa RSV, czy Covid-19. 

Jak rozpoznać nieprawidłowości, by móc szybko zareagować i zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku?

Zobacz też: Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać?

Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Przeczytaj: Dziecko zanosi się aż do bezdechu? Ratownik radzi, jak prawidłowo zareagować

Jak rozpoznać niewydolność oddechową u maluszka?

Jak odróżnić typowe utrudnione oddychanie spowodowane infekcją, od poważnego stanu jakim jest niewydolność oddechowa? Ta druga wygląda wyjątkowo charakterystycznie, pojawiają się:

  • kołysanie głową,
  • szybkie oddychanie,
  • rozszerzenie nozdrzy,
  • spadek apetytu,
  • zmniejszenie ilości mokrych pieluszek, 
  • zasysanie wokół brzucha spowodowane wykorzystywaniem dodatkowych mięśni, aby pomóc sobie oddychać. 

Najłatwiej rozpoznać niewydolność oddechową u niemowlęcia, gdy już się ją zobaczyło. Właśnie dla przestrogi, takie nagranie własnego synka z niewydolnością pokazała pewna mama. 

Wideo nakręciła mama czwórki dzieci, która mimo doświadczenia, nigdy wcześniej nie widziała niewydolności oddechowej u niemowlaka. U jej synka niewydolność pojawiła się jako powikłanie wirusa RSV. Takie nagrania mogą być bardzo pomocne, dla zestresowanych zdrowiem swoich dzieci rodziców. 

"Na wypadek, gdybyś kiedyś miała wątpliwości co do zdrowia swojego dziecka, zapisz ten filmik w telefonie" - radzi ratowniczka medyczna, Nikki Jurcutz z platformy edukacyjnej Tiny Hearts Education. 

Zobacz też: Nigdy nie kładź malucha spać w ten sposób. Mama przeżyła chwile grozy, teraz przestrzega innych rodziców