Przy tych objawach u dziecka lepiej nie czekać - natychmiast zgłoś się do lekarza

2022-03-16 17:01

W życiu każdego rodzica zdarzają się momenty, w których zastanawia się, czy powinien z dzieckiem już jechać do lekarza, czy może poczekać 2-3 dni, by poobserwować malucha. Aby rozwiać te wątpliwości, omawiamy najczęstsze sytuacje, w których pomoc lekarska powinna być udzielona bez większej zwłoki.

Przy tych objawach u dziecka lepiej nie czekać z wizytą u lekarza.
Autor: Getty images Przy tych objawach u dziecka lepiej nie czekać z wizytą u lekarza.

Najczęściej zdarza się, że wszelkie zdrowotne kataklizmy z udziałem dzieci zdarzają się właśnie w weekedny, długie weekedny, święta lub na wyjazdach. Rodzice stają wtedy przed dylematem: jechać na ostry dyżur, szukać lekarza prywatnie, udać się do punktu nocnej i świątecznej pomocy medycznej, a może odczekać i pojechać do swojego pediatry za 2-3 dni? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam ostatnio dr n. med. Aleksandra Piotrowska, pediatra z Centrum Medycznego CMP podczas webinaru organizowanego przez mjakmam24.pl pt. “Jak radzić sobie z najczęstszymi schorzeniami u dzieci?”. Oto jakie sytuacje nasza ekspertka wskazała jako te, które wymagają szybkiej porady lekarskiej:

Spis treści

 1. Pierwszy katar u pierworodnego
 2. Niepokojąca gorączka
 3. Wymioty, które występują w zespole innych objawów
 4. Niepokojące zmiany skórne
 5. Urazy związane z kontaktem ze zwierzęciem
 6. Rany, które zwiększają ryzyko zachorowania na tężca
 7. Niepokój lub wewnętrzna obawa rodzica
M jak mama: Objawy bostonki

Pierwszy katar u pierworodnego

Mówimy tu o noworodku lub niemowlaku, który jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Warto wtedy udać się do lekarza nie tylko po to, aby zbadał maluszka i zlecił leki, ale także po to, by otrzymać od niego cenne wskazówki, jak postępować z malutkim dzieckiem przy katarze.

Wydzielina i obrzęk przy katarze może uniemożliwiać niemowlęciu oddychanie. Dziecko może sprawiać wrażenie, że się dusi, więc cała sytuacja może być dla świeżo upieczonego rodzica bardzo traumatyczna. Wizyta lekarska w tym momencie może go bardzo uspokoić. Pediatra wytłumaczy:

 • jak łagodzić i zwalczać objawy kataru u tak małego dziecka;
 • zleci odpowiednie preparaty na katar;
 • poinstruuje, jak je odpowiednio podawać;
 • wyjaśni, jak odciągać wydzielinę;
 • opowie o higienie snu, która jest bardzo istotna w walce z katarem.

Polecamy: Katar u dziecka: co na katar u dziecka?

Niepokojąca gorączka

Pisząc “niepokojąca gorączka” mamy na myśli przede wszystkim trzy sytuacje. Po pierwsze gorączkę, która pojawia się u malutkiego dziecka (jedno-, dwu-, trzymiesięcznego). Takie dziecko zawsze musi obejrzeć lekarz pediatra. Druga sytuacja to taka, w której gorączka nie jest jedynym objawem choroby u dziecka, ale występuje w zespole innych symptomów. Mamy np. przy gorączce także wymioty, wysypkę, ból głowy itp. W tej sytuacji również nie czekamy, ale staramy się dostać do lekarza jak najszybciej. I w końcu trzecia sytuacja, kiedy mimo podawania leków przeciwgorączkowych, temperatura ciała dziecka nie spada.

Przeczytaj także: Czy obniżać gorączkę u dziecka, czy czekać? Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Wymioty, które występują w zespole innych objawów

Objawem bardzo niepokojącym są wymioty, które występują w zespole innych objawów – np. przy gorączce, przy bólu głowy, przy nagłym zezie itp. W tej sytuacji jak najszybciej trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Polecamy także: Rotawirusy. Objawy zakażenia u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka rotawirusowa

Niepokojące zmiany skórne

Mówimy w tym momencie o wszystkich zmianach skórnych o charakterze wysypki, krostek, plam itp. Są one niepokojące czterech sytuacjach. Po pierwsze, gdy występują jako jeden objaw w całym zespole symptomów chorobowych. Po drugie, gdy szybko postępują – w ciągu krótkiego czasu jest ich coraz więcej, dziecko obudziło się np. z kilkoma krostkami, a w niedługim czasie jest ich kilkadziesiąt. Po trzecie, gdy zmiany skórne mają morfologię wybroczyn. Co to znaczy? Gdy naciskając na zmianę skórną, ona nie blednie pod naciskiem, ale cały czas jest taka sama. I wreszcie mówimy o czwartej sytuacji, kiedy dziecko chorujące na jakąś przewlekłą chorobą, która objawia się zmianami skórnymi, nagle doświadcza zaostrzenia choroby – zmiany skórne znacznie się zwiększyły lub ich wygląd zmienił charakter. W tych 4 sytuacjach nie czekamy, ale staramy się, jak najszybciej pokazać dziecko lekarzowi.

Przeczytaj także: Od małej plamki na ciele do hospitalizacji dziecka w 12 h - jak rozpoznać zagrożenie?

Urazy związane z kontaktem ze zwierzęciem

Jak podkreśliła nasza ekspertka podczas wspomnianego webinaru każdy uraz związany z kontaktem ze zwierzęciem również wymagają wizyty lekarskiej. Szczególnie ugryzienia tego wymagają, ponieważ w jakie ustnej zwierząt jest bardzo dużo zarazków, które stwarzają realne zagrożenie dla dziecka. Lekarz w takiej sytuacji rozważy podanie antybiotyku. Musi się też zastanowić, czy nie potrzebna jest obserwacja w kierunku wścieklizny, a także zdecyduje, czy nie zasadne będzie podanie dodatkowej dawki szczepionki przeciw tężcowi. Bywa i tak, że rana po ugryzieniu czy zadrapaniu wymaga interwencji chirurgicznej.

Polecamy: Uwaga pies! Jak nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania wobec obcych zwierząt?

Rany, które zwiększają ryzyko zachorowania na tężca

Nie wolno bagatelizować też urazów, które powstały w kontakcie z ziemią, rdzą, kurzem, brudnymi narzędziami. Lekarz tej sytuacji zdecyduje, czy nie trzeba oczyścić rany i podać dziecku dodatkowej dawki szczepionki na tężca.

Niepokój lub wewnętrzna obawa rodzica

Nie sposób w jednym artykule spisać wszystkie niepokojące sytuacje, które wymagają szybkiej interwencji lekarza, dlatego jako jego puentę i jednocześnie ostatni punkt, przytaczamy myśl naszej ekspertki.

- Prawda jest taka, że rodzice znają swoje dzieci najlepiej i każdy rodzic jest najlepszym lekarzem dla swojego dziecka. My lekarze staramy się oczywiście pomóc, ale jeśli mają Państwo niepokój, wewnętrzne przekonanie, że musicie dziecko pokazać lekarzowi, to proszę starać się zrealizować to swoje przekonanie – mówi dr n. med. Aleksandra Piotrowska.

Najważniejsze to działać zgodnie ze swoją rodzicielską intuicją i nie pozwolić uśpić w sobie czujności na różne niebezpieczne sytuacje.

Polecamy także: Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza