Siniaki u dziecka. Kiedy mogą być objawem choroby?

2021-10-12 14:25

Siniaki u dziecka to powszechne zjawisko, dlatego rzadko wzbudzają niepokój rodziców. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre zasinienia na ciele dziecka mogą być objawem poważnych chorób. Kiedy siniak u dziecka powinien zwrócić naszą uwagę?

siniaki u dziecka
Autor: Getty images Gdy siniak u dziecka nie powstał w wyniku uderzenia, może zwiastować chorobę.

Spis treści

  1. Siniaki u dziecka: kiedy mogą niepokoić?
  2. Co mogą zwiastować nieuzasadnione siniaki u dziecka?

Siniaki u dziecka, szczególnie w takich miejscach jak nogi czy głowa, najczęściej są wynikiem uderzenia o coś twardego. Dzieci poprzez swoją ruchliwość są niemal ciągle narażone na jakieś urazy. W momencie uderzenia dochodzi do pęknięcia naczynia krwionośnego i wypływająca z niego krew zbiera się pod skórą, jednocześnie ją rozpierając.

Stąd bierze się obrzęk i czerwony ślad na skórze. Z każdym dniem krew zmienia kolor, więc i siniak z czerwonego robi się fioletowy, a w końcowej fazie zielony i żółty, by ostatecznie zniknąć, gdy krew spod skóry całkowicie się wchłonie.

M jak mama: Nauka chodzenia

Siniaki u dziecka: kiedy mogą niepokoić?

Nie zawsze jednak siniak u dziecka powstaje na skutek uderzenia, wtedy jednak jest to znak, że może on zwiastować jakąś chorobę. Kiedy siniaki u dziecka mogą być niepokojącym objawem i powinno się je pokazać lekarzowi?

  • Siniaki, które powstały w dziwnych miejscach – takich, które nie mają związku z uderzeniem się dziecka np. na stopach, dłoniach, ramionach czy brzuchu.
  • Siniaki, które powstają nawet po dotknięciu – gdy u dziecka obserwujemy ogromną podatność na siniaki.
  • Siniaki bardzo bolesne – uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
  • Siniaki bardzo rozległe – nieadekwatne do urazu.
  • Siniaki, które powstają bez urazu – pojawiają się w jednej chwili i nie mają związku z uderzeniem.

Przeczytaj: Urazy głowy u dzieci: co robić, by ich uniknąć? [WYWIAD z neurologiem dziecięcym]

Co mogą zwiastować nieuzasadnione siniaki u dziecka?

Jest wiele chorób, które charakteryzują podskórne wylewy lub tendencja do ich częstego tworzenia się. W najlepszym przypadku może to być spowodowane niedoborami witaminy C, która odpowiada za wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych.

Nadmiar wylewów podskórnych u dziecka najczęściej powodują choroby krwi lub zaburzenia w budowie naczyń krwionośnych (tzw. kruchość naczyń). Za skłonność do tworzenia się siniaków na ciele może odpowiadać choroba zwana hemofilią.

To obniżona krzepliwość krwi (inaczej skaza krwotoczna), za którą odpowiada niedobór we krwi czynnika krzepnięcia. Pochodną skazy krwotocznej jest choroba von Willebranda, która oznacza, że krew pozbawiona jest czynnika zlepiającego ścianki naczynia. W jej przypadku również objawem będą podskórne wylewy krwotoczne. 

Nieuzasadnione siniaki na ciele dziecka mogą być również jednym z objawów (poza zmęczeniem i bladością) białaczki. To wynik niedoboru we krwi  trombocytów i zbyt mała ilość erytrocytów.

Czasem siniaki u dziecka mogą również zwiastować problemy z wątrobą lub nerkami. W przypadku wątroby, nieuzasadnione siniaki tworzą się głównie na nogach i towarzyszy im obrzęk.

Zwykle jednak siniaki są tylko jednym z wielu objawów choroby, tym bardziej ważne jest by nie bagatelizować ich, gdy ogólne samopoczucie dziecka nie jest najlepsze i zgłaszać się do lekarza z pełną listą zaobserwowanych niepokojących symptomów.

Przeczytaj: Jak leczyć krwiaki, siniaki i opuchliznę?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza