Wrzody żołądka u dzieci: objawy i leczenie

2015-01-23 10:28

Czy dzieci mogą cierpieć na wrzody żołądka? Maluchy często skarżą się na bóle brzucha. Jak więc rozpoznać, czy mogą być one spowodowane poważniejszą przyczyną, taką jak wrzody żołądka? I jak je leczyć wrzody żołądka u dzieci? Opowiada pediatra dr Aneta Górska-Kot.

Ból brzucha, wrzody żołądka
Autor: thinkstockphotos.com Wrzody żołądka u dzieci wywołuje bakteria Helicobater pyloti lub czynniki etiologiczne.

Spis treści

  1. Wrzody żołądka u dzieci: przyczyny
  2. Wrzody żołądka u dzieci: objawy
  3. Wrzody żołądka u dzieci: leczenie
  4. Wrzody żołądka u dzieci - jaka dieta?

Wrzody żołądka u dzieci i u dorosłych powstają gdy w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub dolnej części przełyku tworzą się ubytki. Mogą być one niewielkie i mieć wielkość kilkunastu milimetrów, a mogą osiągać kilka centymetrów.

Przyczyny wrzodów żołądka są różne: działanie bakterii Helicobakter pylori, nadmiar kwasu solnego i zarzucanie żołądka żółcią, długotrwałe przyjmowanie leków, czynniki genetyczne czy stres. Czy wrzody żołądka mogą wystąpić u dzieci? Niestety, mogą i to nawet u niemowląt.

Czytaj też: Choroba Leśniowskiego-Crohna: tajemnicze zapalenie jelit u dzieci

Wrzody żołądka u dzieci: przyczyny

Wrzody żołądka u dzieci wywołuje bakteria Helicobater pylori. Na szczęście choroba ta nie występuje powszechnie i tylko u nielicznych dzieci, skierowanych do szpitala z bólem brzucha, rozpoznawane są wrzody żołądka. Z danych epidemiologicznych wynika, że 30 procent dzieci ulega zakażeniu bakterią Helicobater pylori.

U niemowląt i małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z chorobą wrzodową wtórną, którą powodują czynniki etiologiczne inne niż bakteria Helicobater pylori. - Głównie tu chodzi o urazy, np. znaczne urazy mózgowo-czaszkowe, oparzenia, posocznica, niewydolność oddechowa. U noworodków może to być również stres związany z porodem. We wszystkich tych sytuacjach dochodzi do niedokrwienia błony śluzowej żołądka i to powoduje powstanie wrzodu żołądka - tłumaczy pediatra dr Aneta Górska-Kot.

U dzieci powyżej 6. roku życia objawy choroby wrzodowej są podobne jak u dorosłych: bóle nawrotowe, gniecenie, kłucie. W takim przypadku mamy do czynienia z chorobą pierwotną, którą wywołuje bakteria Helicobater pyroli.

Wrzody żołądka u dzieci: objawy

W przypadu niemowląt i małych dzieci objawów wrzodów żołądka nie da się zlekceważyć ani pomylić ich np. z kolką. Wrzody żołądka objawiają się nagłym krwawieniem z układu pokarmowego. - To objaw najczęstszy, mający dramatyczny przebieg - podsumowuje pediatra.

U starszych dzieci objawy wrzodów żołądka są inne - przypominają zwykły ból brzucha, który pojawia się po jedzeniu. Dziecko zarażone Helicobater pylori może mieć mdłości, wymiotować, stracić apetyt, często wpadać w złe nastroje. W tym wypadku choroba wrzodowa nie dotyka żołądka, ale dwunastnicy.

>> "Mamo, boli mnie brzuch". Jak dziecko może próbować zwrócić uwagę rodzica? >>

Wrzody żołądka u dzieci: leczenie

W przypadku zdiagnozowania wrzodów żołądka dzieciom podaje się antybiotyki oraz lek, który zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Dziecko powinno przyjmować również osłonkę na żołądek. Jeśli kuracja przeprowadzona jest do samego końca, w 90 procentach kończy się wyleczeniem wrzodów żołądka u dzieci.

Dobrze wiedzieć

Wrzody żołądka u dzieci - jaka dieta?

Podczas leczenia wrzodów żołądka u dzieci konieczna jest również zmiana diety na lekkostrawną i mało obciążającą dla żołądka. Nie dajemy dziecku do jedzenia: pieczywa żytniego i razowego, naleśników, makaronów i grubych kasz, smażonych potraw, żółtego sera, kiełbas, roślin strączkowych. Wykluczamy również czekoladę nadziewaną i mleko - lepiej zastąpić je jogurtami czy kefirami, ponieważ mleko zwiększa wydzielanie kwasu solnego. Przy wrzodach żołądka u dzieci nie podajemy również soków owocowych.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza