Jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?

2021-11-24 15:50

Okulary dla dziecka warto wybierać szczególnie uważnie. Podstawową choć funkcją okularów jest korygowanie wady wzroku, jednak wiadomo, że odpowiednio dopasowane mogą być świetną ozdobą twarzy, zaś źle dobrane, po prostu szpecą i są niewygodne. Czym się kierować w wyborze okularów dla dziecka? Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze oprawki dla dziecka?

Jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?
Autor: Getty images

Pierwsze okulary dla dziecka to ważna kwestia. Wśród dzieci – nawet niemowląt – można zauważyć coraz to większą tendencję do problemów wzrokowych. Jeśli maluch mruży oczy, przekrzywia głowę, gdy na coś patrzy lub uskarża się na ból głowy to znak, że być może widzi niewyraźnie.

W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty i kupno okularów. Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze oprawki dla dziecka?

Spis treści

  1. Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?
  2. Najczęstsze wady wzroku u dzieci
  3. Jak wybrać pierwsze okulary dla dziecka?
  4. Z jakiego tworzywa powinny być wykonane?
  5. Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?
Maseczka ochronna a okulary - jak ją nosić, by nie parowały?

Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

Wzrok dziecka po raz pierwszy badany jest po urodzeniu. Wraz z rozwojem maluszka warto kontrolować go raz w roku, a gdy rozwija się prawidłowo – raz na dwa lata. Jednak kiedy rodzice zauważą, że dzieje się coś niepokojącego, niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Powodem do niepokoju jest:

  • częsty ból głowy,
  • mrużenie oczu,
  • częste mruganie oczami,
  • przekrzywianie głowy na boki podczas patrzenia na dany przedmiot,
  • wodzenie palcem po słowach podczas czytania,
  • zez okresowy lub stały,
  • zbyt bliskie siadanie przy telewizorze,
  • oczopląs, błądzenie wzrokiem,
  • przewlekłe stany zapalne spojówek i powiek.

Czytaj również: Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Jak chronić oczy malucha?

Krótkowzroczność – najczęstsza obecnie wada wzroku u dzieci

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Wady wzroku u dzieci są dość powszechną przypadłością. Tuż po urodzeniu noworodek widzi słabo, nie potrafi skoncentrować swojego wzroku na jednym przedmiocie. Jednak w trzecim miesiącu maluszek powinien wodzić oczami za przedmiotem i skupiać na nim wzrok.

Niestety, brak kontaktu wzrokowego, najprawdopodobniej jest oznaką problemów z widzeniem. Nieprawidłowości mogą pojawić się również w późniejszych latach. Do najczęstszych wad wzroku u dzieci zaliczymy:

krótkowzroczność -

kiedy to światło wpadające do oka skupia się przed siatkówką, a nie na niej. W konsekwencji powstały obraz jest niewyraźny, zamazany. Maluch zmagający się z krótkowzrocznością w miarę dobrze widzi z bliska, jednak z daleka słabo. Dziecko siada zbyt blisko telewizora, słabo widzi po zmroku i wytęża wzrok, by zobaczyć przedmioty znajdujące się daleko. Krótkowzroczność może być uwarunkowana genetycznie lub środowiskowo.

nadwzroczność -

światło wpadające do gałki ocznej skupia się za siatkówką, na której powstaje niewyraźny obraz. Maluch niewyraźnie widzi przedmioty znajdujące się w pobliżu, dlatego siada daleko od telewizora, odsuwa od siebie rzeczy znajdujące się blisko, by je lepiej widzieć, potyka się o zabawki leżące w pobliżu. Nadwzroczność najczęściej rozwija się we wczesnym dzieciństwie.

astygmatyzm -

wada wzroku będąca wynikiem nieprawidłowej budowy rogówki. Obraz powstaje w dwóch punktach – przed i za siatkówką, dlatego też dziecko widzi zniekształcone przedmioty.

zez -

polega na odchyleniu oczu od równoległego ustawienia. Jedno lub dwoje oczu zbiega się do środka lub na zewnątrz. Co ważne, rozbieganie lub zbieganie się gałek ocznych, do 6 miesiąca życia dziecka jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jednak zaniedbanie zeza może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, nawet i ślepotą.

Jak wybrać pierwsze okulary dla dziecka?

By okulary mogły dobrze spełniać swoją rolę, powinny być odpowiednio dobrane – muszą dobrze trzymać się na nosie. Nieprawidłowo ułożone oprawki okularów skutkują ich ciągłym zsuwaniem się. Choć właściwy dobór okularów może wydawać się łatwy i bezproblemowy, to bywa różnie. Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze okulary dla dziecka?

Dobrze dobrane okulary są wygodne w użytkowaniu, do tego stopnia, że niekiedy dziecko zapomina, że ma je na nosie. Nie zsuwają się, nie uciskają i nie powodują dyskomfortu podczas noszenia. Istotna jest również długość zausznika, który nie powinien być zbyt długi. Oko musi mieścić się dokładnie w środku tarczy.

Noszenie okularów dla większości dzieci jest przymusem, dlatego tak ważne jest by, oprawka podobała się maluchowi. W przeciwnym razie nie będzie chciał ich zakładać, a wszystkie prośby będą kończyły się płaczem. Co ważne, oprawki, tak jak i soczewki, powinny być zaakceptowane przez specjalistę, który oceni, czy dobrze spełniają najważniejszą rolę.

Z jakiego tworzywa powinny być wykonane?

Rodzice często zastanawiają się, z jakiego materiału powinny być wykonane okulary dla dziecka. Lepszy będzie metal, a może tworzywo sztuczne? Oprawki metalowe są delikatniejsze, mniej zauważalne i łatwiejsze w regulacji.

Z kolei te z tworzywa sztucznego, są stosunkowo wytrzymałe i wygodne, a ogromny wybór kolorów i kształtów sprawia, że są zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym. Przykuwają uwagę najmłodszych i zachęcają do noszenia.

Czytaj również: Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?

Zez u noworodka: czy to normalne? Przyczyny zeza u noworodka

Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Dzieci często nie akceptują okularów, nie chcą ich nosić okularów, bo nie są do nich przyzwyczajone. W takim przypadku należy wprowadzać je stopniowo. Najpierw podczas oglądania telewizji, rysowania czy czytania ulubionej książeczki. Jeśli dziecko na ekranie telewizora niewyraźnie widzi głównego bohatera, chętniej założy okulary by go dokładnie zobaczyć.

Warto przekonać malucha do noszenia okularów, bo rezygnacja i niechęć mogą doprowadzić do niekorzystnych dolegliwości w przyszłości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza