Okulary dla dziecka: jak je wybrać i dopasować?

2013-02-07 16:37 Materiał sponsorowany Elżbieta Oszer
Okulary dla dziecka
Autor: materiały prasowe|Materiały PR

Okulary dla dziecka warto wybierać szczególnie uważnie. Podstawową choć funkcją okularów jest korygowanie wady wzroku, jednak wiadomo, że odpowiednio dopasowane mogą być świetną ozdobą twarzy, zaś źle dobrane, po prostu szpecą i są niewygodne. Czym się kierować w wyborze okularów dla dziecka?

Okulary dla dziecka stają się koniecznością, gdy lekarz stwierdzi u malucha wadę wzroku. Co może na nią wskazywać? Jeśli zauważysz, że twoje dziecko narzeka na bóle głowy i oczu, siedzi zbyt blisko telewizora i – gdy każesz mu się odsunąć – protestuje, bo twierdzi, że nie widzi, mruży i często przeciera oczy lub zasłania jedno oko, np. podczas oglądania telewizji czy przy komputerze, pochyla za bardzo głowę podczas nauki czytania, pisania i rysowania lub też potyka się i wpada na różne przedmioty – powinnaś koniecznie udać się z nim do okulisty. Prawdopodobnie twoja pociecha ma wadę wzroku i konieczne będą okulary (soczewki korygujące). To bardzo ważne, by jak najwcześniej rozpocząć korygowanie wady wzroku – po pierwsze okulary sprawią, że dziecko odzyska komfort widzenia, po drugie wczesna korekcja zwiększy szanse na przywrócenie ostrości widzenia.

Dobrze wiedzieć

Czy okulary dla dziecka mogą być... wygodne?
Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland: Nie tylko mogą, ale wręcz muszą być wygodne. Dzieci mają malutkie nosy, z których okulary często spadają – a to może wzmacniać ich niechęć do noszenia oprawek okularów. Z tego właśnie powodu okulary powinny być idealnie dobrane do noska dziecka, by były lekkie i praktycznie niewyczuwalne.

Z jakich materiałów powinny być wykonane soczewki okularowe dla dziecka, by były wytrzymałe i odporne na upadki?
Okulary dla dziecka powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze, muszą być odporne. Materiałem idealnym jest PNX, który jest ekstremalnie wytrzymały. Będą świetnie chroniły oczy maluszka, a dziecko nie będzie w stanie zniszczyć takich soczewek. Może jedynie je porysować, ale oczy pozostaną bezpieczne. Po drugie, okulary dla dziecka muszą być lekkie. PNX to najlżejszy materiał stosowany w optyce okularowej. I po trzecie, okulary muszą posiadać filtry UVA/UVB.

 

Okulary dla dziecka: jak kupować

Wybór okularów dla dzieci w salonach optycznych może przyprawić o zawrót głowy - na szczęście często sami sprzedawcy potrafią doradzić, jakie szkła i oprawki z dostępnych u nich w salonie będą najlepsze. Dobre okulary to przede wszystkim właściwie dobrane szkła, które zapewnią dziecku odpowiednie widzenie, bezpieczeństwo i komfort, a także ładna i estetyczna oprawka. Wybierając oprawki, pozwólmy, by dziecko miało wpływ na ich wygląd – to sprawi, że chętniej będzie je nosić. Fachowcy twierdzą, że najodpowiedniejszym modelem dla dziecka są oprawki z większymi szkłami, takimi, które nie zawężają pola widzenia. Ważny jest materiał, z jakiego są zrobione – najlepsze będą te z tworzywa odpornego na rozciąganie i wyginanie.  Żeby dziecko nie zdejmowało okularów, można wybrać oprawki ze specjalnie zagiętymi zausznikami, które sprawią też, że nie będą się one zsuwać z noska.

Dobrze wiedzieć

Dlaczego rodzice powinni wybierać dla swoich dzieci okulary z filtrami UVA/UVB?
Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland:Gdy dziecko spędza dużo czasu na zewnątrz, ochrona UVA/UVB jest absolutnie niezbędna. Szczególnie istotne jest to w sezonie wiosenno-letnim, kiedy maluchy chętnie uprawiają aktywność fizyczną: grają w piłkę, jeżdżą na rowerze; oraz letnim, gdy spędzają czas na plaży. Pamiętajmy też o ochronie w okresie zimowym, gdy śnieg dodatkowo odbija promieniowanie UV, zwiększając jeszcze jego działanie. Najdelikatniejszą skórę mamy wokół oczu, a rogówka w żaden sposób nie jest chroniona przed promieniowaniem UV. Dlatego tak ważny jest zakup soczewek okularowych zawierających filtr UVA/UVB. Okulary PNX Kids posiadają taką ochronę w 100 procentach.

Wybierając szkła, pamiętajmy, że najlepsze dla dziecka będą plastikowe soczewki - odporne, bezpieczne i co najważniejsze – lekkie. Te wszystkie cechy są bardzo ważne, bo wiadomo przecież, że dzieci są ruchliwe i w ferworze zabawy okulary nie raz z hukiem spadną na podłogę. Przyda się też powłoka  antyrefleksyjna, która ochroni wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz olśnieniem słonecznym.

Dobrze wiedzieć

Pamiętajmy, że właściwie dobrane okulary nie mogą utrudniać dziecku aktywnego trybu życia, ponadto powinny być bezpieczne, lekkie i oczywiście ładne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka