14-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:35

Kalendarz rozwoju dziecka: 14 miesiąc życia dziecka. 14-miesięczne dziecko zaczyna powoli stawiać pierwsze kroki. Jeżeli upada, wraca do raczkowania, co ma już opatentowane. Nie zmuszaj go więc, aby chodziło, jeszcze przyjdzie na to czas. Coraz bardziej zaczyna je interesować elektronika.

14 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 14 miesiąc życia dziecka.

14-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko co prawda nadal preferuje marynarski chód, ale coraz pewniej stawia nóżki i coraz rzadziej upada. Bywa, że gdy bardzo mu się spieszy, po staremu pada na kolana i raczkując pędzi do celu. Jeśli jakiś bolesny upadek zraził dziecko do pozycji pionowej, nie zmuszaj go do chodzenia, poczekaj spokojnie, aż zapomni o bólu i sam powróci do nauki chodzenia.

Dowiedz się także, czy warto kupić dziecku chodzik >>

  • Dziecko kuszą i nęcą wszystkie przedmioty, a szczególnie te najczęściej używane przez rodziców. Telefon i pilot do telewizora czy laptop są na czele listy zagrożonych gatunków. Jeśli coś im się stanie, nie wińcie dziecka – to wy jesteście dorośli i powinniście przewidzieć zagrożenie. Dziecko nie psuje nic złośliwie, po prostu zżera je ciekawość. Ważne, by nie zabraniać dziecku eksperymentów (oczywiście w granicach bezpieczeństwa), bo tylko w ten sposób ma szansę zdobyć doświadczenie i powiązać przyczynę ze skutkiem.

Czy 14-miesięczne dziecko powinno samodzielnie jeść łyżką? Zobacz WIDEO

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Sprawdź, dlaczego warto pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie >>

14-miesięczne dziecko: obowiązki

Możesz powoli wdrażać dziecko w domowe obowiązki, szczególnie, że wszystko, co pozwala na samodzielność sprawia mu wielką radość. Oczywiście nie chodzi o samodzielne przygotowanie obiadu z trzech dań, ale o np. wrzucenie papierka do kubła na śmieci. Nawet jeśli niemowlakowi coś nie wyjdzie, przymykajcie oko, na perfekcję jeszcze za wcześnie.

14-miesięczne dziecko a zwierzęta

W dzieciach, które nie mają w domu zwierzątek, budzi się teraz zainteresowanie nimi. Może warto pomyśleć o kupieniu psa lub kota? Ważne, by od samego początku uczyć dziecko postępowania z pupilem oraz tego, że zwierzę to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność.

Przeczytaj także o sterylizacji butelek dla niemowlaka >>

14-miesięczne dziecko: nocne karmienie

Najwyższy czas na zakończenie nocnego karmienia. Będzie wam zdecydowanie łatwiej, gdy będziecie mieli pod ręką butelkę z czystą wodą – nawet jeśli dziecko się raz czy drugi obudzi, to szybko zrezygnuje, bo komu by się chciało przerywać sen dla łyka wody. Nie podawaj w takiej sytuacji żadnych atrakcyjnych napojów czy kaszy, bo zamiast pożądanych efektów skończy się próchnicą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza