Kiedy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla dziecka? Tak rozpoznasz uczulenie na komary

2022-04-19 15:31

Ugryzienie komara zazwyczaj pozostawia po sobie swędzący ślad. Czasem jednak wydzielina, którą wpuszcza owad w ciało dziecka, może wywołać drobne powikłania. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku alergii na ugryzienie komara. Jak zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu komara?

ugryzienie komara
Autor: Getty Images Jak rozpoznać uczulenie na ukąszenia komarów u dziecka?

Ugryzienie komara zwykle nie sprawia problemów zdrowotnych, ale np. dla alergików może być niekiedy uciążliwym problemem. Czerwone, swędzące bąble na skórze dziecka to typowe oznaki. Gdy tylko na dworze zrobi się ciepło, komary zaczynają atakować.

Spis treści

  1. Czy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla dziecka?
  2. Jak zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu komara?
  3. Alergia na ugryzienie komara
  4. Ukąszenie komara zwiększa ryzyko infekcji skórnych
  5. Ugryzienie komara a przenoszenie chorób
Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Czy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla dziecka?

Gryzą komarzyce, które potrzebuje krwi ssaków do rozwoju jaj, dlatego gryzą i wysysają krew, przy okazji pozostawiając w ciele ofiary ślinę. Zawarte w niej substancje są przyczyną uporczywego swędzenia i powstania bąbla w miejscu ugryzienia. Ślady po ugryzieniu komarów nie wywołują zwykle niepokoju wśród rodziców, bo nie są traktowane jako coś niebezpiecznego.

Owszem, starają się uchronić dzieci przed tymi owadami, ale to głównie dlatego, że swędzące bąble powodują rozdrażnienie maluchów, utrudniają im zasypianie, często też są rozdrapywane do krwi. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach jednak ukąszenie komara może zakończyć się nie tylko świądem, ale i poważniejszą dolegliwością. 

Zobacz także: Pierwsza pomoc przy ugryzieniach dzieci przez owady

5 domowych sposobów na komary

Środki na komary a ciąża

Plamki i krostki u dziecka - jak rozpoznać?

Zrób to koniecznie

Jak zmniejszyć obrzęk po ukąszeniu komara?

  • Zrób dziecku chłodny kompres z żelu przeciwobrzękowego lub sody oczyszczonej.
  • Stosuj żele antyhistaminowe, które łagodzą objawy alergii, m.in. świąd.
  • Spryskaj miejsce ukąszenia miejscowo działającym ziołowym preparatem przeciwzapalnym.

Alergia na ugryzienie komara

Ugryzienie komara i przedostanie się do organizmu substancji zawartych w jego wydzielinie uwalnia histaminę. To substancja, która pośredniczy między innymi w rozwoju alergii.

Po kontakcie z alergenem histamina wywołuje objawy uczulenia, takie jak obrzęk czy świąd. Dlatego szczególną ostrożność w kontakcie z komarami muszą wykazywać rodzice małych alergików.

Okazuje się, że niewielki procent dzieci jest uczulony na wydzielinę komarów. W ich przypadku ugryzienie może skutkować nie tylko małym bąblem, ale tzw. uogólnioną reakcją alergiczną, czyli dużą opuchlizną, obejmującą duży obszar ciała wokół miejsca ukłucia i silnym świądem.

Dzieciom uczulonym na ślinę komarów powinno się w takich przypadkach smarować zmienione miejsca i żelami antyhistaminowymi lub łagodnymi maściami sterydowymi, niekiedy także przyjąć lek antyalergiczny. W bardzo rzadkich przypadkach ugryzienie może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym.

Ukąszenie komara zwiększa ryzyko infekcji skórnych

Uporczywy świąd wywołany ukąszeniem komarzycy powoduje, że dziecko rozdrapuje swędzący bąbel. W takich przypadkach trzeba, jak najszybciej zdezynfekować ranę i zakleić plastrem, aby uniemożliwić dostęp drobnoustrojów.

Dzieci często mają brudne rączki, dlatego w skrajnych przypadkach może zdarzyć się, że do rozdrapanej ranki dostana się bakterie, np. z piasku, w którym dziecko się bawi. Mamy wówczas do czynienia z wtórną infekcją bakteryjną, która utrudnia szybkie zagojenie się rozdrapanego miejsca. W takiej sytuacji konieczne może być podanie maści z antybiotykiem, dlatego ranę warto pokazać lekarzowi.

Ugryzienie komara a przenoszenie chorób

Komary, podobnie, jak inne owady mogą przenosić choroby, zwłaszcza pasożyty.

Takie sytuacje są niezmiernie rzadkie, ale zdarzały się w Polsce przypadki, gdy po ukąszeniu tego owada w organizmie człowieka rozwinęło się zakażenie dirofilariozą. Dirofilaria to nicień pasożytujący u psów i kotów, które za pośrednictwem owada może być przeniesiony do organizmu człowieka. Objawem zakażenia są guzki, w których bytują pasożyty, warto jednak podkreślić, że tego typu przypadki należą w naszym klimacie do rzadkości.

Także słynny swego czasu wirus Zika, przenoszony przez komary i niebezpieczny szczególnie dla kobiet w ciąży, jest problemem Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Azji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza