Zespół Tourette’a: choroba genetyczna, której przyczyn nie znamy

2014-08-28 12:18 Agnieszka Paculanka
Zespół Tourette’a: choroba genetyczna, której przyczyn nie znamy
Autor: _photos.com|photos.com Zespół Tourette’a: choroba genetyczna, której przyczyn nie znamy

Zespół Tourette’a to choroba genetyczna pojawiająca się zwykle u dzieci między 2 a 15 rokiem życia, choć statystycznie najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku lat 7. Objawia się liczne tiki (niekontrolowane czynności) ruchowe i werbalne. zespół Tourette’a występuje 3-4 krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, a dotyka przeciętnie 4,3 osób na 10 tysięcy. W przebiegu choroby pojawiają się okresy remisji (ustępowania objawów choroby), ale schorzenie towarzyszy zazwyczaj do końca życia.

Nie jest znana zmiana genetyczna, która powoduje zespół Tourette’a. Po raz pierwszy ta choroba wrodzona została opisana w 1885 roku przez francuskiego neurologa Georges'a Gilles'a de la Tourette’a i od jego nazwiska wzięła swą nazwę.

Zespół Tourette’a ma charakterystyczne objawy

Zespół Tourette’a jest bardzo trudny do zaakceptowania przez otoczenie chorego dziecka. Choremu utrudnia życie i budzi niezdrowe zainteresowanie obserwatorów. Dlaczego? Bo objawem charakterystycznym zespołu Tourette'a jest nadpobudliwość ruchowa dziecka, pojawianie się niekontrolowanych tików, np. mrugania oczami, ruchy ramion lub głowy, grymasy, pochrząkiwanie, mlaskanie. Dziecko niekiedy zaczyna powtarzać wyrazy (perseweracje), wypowiadać wulgaryzmy (koprolalia) i choć zwraca mu się na to uwagę, to nie potrafi zapanować nad swoim zachowaniem. W przypadku ciężkiej postaci choroby mają miejsce tiki złożone, kiedy to dziecko podskakuje, dotyka siebie lub innych, kręci się w kółko, wypowiada słowa bez sensu. Niekontrolowane gesty występują w seriach i mają charakter napadowy. Specyfika objawów powoduje, że rodzice zwykle nie widzą w działaniu malca choroby, a nietypowe zachowania przypisują okresowi rozwojowemu i krnąbrności.

Zespół Tourette’a jest nieuleczalny

Zespół Tourette’a to choroba nieuleczalna, ale medycyna pomaga z nią funkcjonować za pomocą farmakoterapii, psychoterapii i terapii behawioralnej. W przypadku występowania tików o dużym nasileniu zaleca się stosowanie preparatów z grupy neuroleptyków, brokerów receptorów, brokerów kanału wapniowego, klonidyny, leków przeciwdepresyjnych. Psychoterapia dziecka z zespołem Tourette’a skupia się głównie na nauce kontroli tików oraz zmianach nieprawidłowych zachowań na formy zachowań bardziej akceptowalnych społecznie. Niektóre ośrodki w leczeniu zespołu Tourette’a stosują metodę EEG Biofeedback łączącą w sobie elementy psychoterapii i farmakoterapii. W naszym kraju porady można zasięgnąć w Polskim Towarzystwie Syndromu Tourette’a.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE