Popędzasz dziecko przy jedzeniu? Nie rób tego - im wolniej, tym zdrowiej

2022-03-07 12:43

Zazwyczaj rodzice narzekają, że ich maluchy jedzą zbyt wolno, ale są i tacy, którzy martwią się, że ich dziecko pochłania jedzenie zbyt szybko. Dotyczy to zwykle starszych dzieci, które jedzą nieregularnie, w przerwie między zajęciami lub które traktują posiłek jako dodatek do zabawy.

Popędzasz dziecko przy jedzneiu? Nie rób tego - im wolniej, tym zdrowiej
Autor: Getty images Szybkie jedzenie zwiększa ryzyko otyłości

Znacie na pewno takie dzieci, które nie potrafią chodzić, tylko biegają, nie potrafią stać w miejscu, tylko skaczą… Takie maluchy również często nie "jedzą", a pochłaniają jedzenie. Zdaniem naukowców charakteryzują się one dużą energicznością, otwartością i towarzyskością i... skłonnością do otyłości.

Spis treści

  1. Nie popędzaj, to niezdrowo!
  2. Szybkie jedzenie zwiększa ryzyko otyłości
  3. Dlaczego dzieci jedzą szybko?
  4. Jak sprawić, żeby dziecko jadło wolniej?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Nie popędzaj, to niezdrowo!

Ile razy zdarzyło ci się popędzać dziecko, aby szybciej zjadło obiad, bo musi biec na angielski, bo musi zdążyć na autobus do szkoły? Ile razy słyszałaś, że przerwa była za krótka, więc nie zdążyło zjeść całej kanapki, mimo że się spieszyło... To skutki szybkiego stylu życia, któremu ulegają równie dzieci.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak pośpiech przy jedzeniu, mają fatalne konsekwencje, ponieważ odbijają się na zdrowiu dziecka. Nie od dziś wiadomo, że tempo jedzenia wpływa na kondycję organizmu (tempo jedzenia specjaliści opisują jako ilość pokarmu spożywanego w danym przedziale czasowym).

Szybkie jedzenie zwiększa ryzyko otyłości

Lekarze przyjrzeli się dzieciom w wieku 4-8 lat, które szybko jedzą, aby ocenić ich stan zdrowia. Badania wykazały, że szybkie jedzenie w dzieciństwie wiąże się z otyłością i przyspieszonym przyrostem masy ciała.

Dlaczego? Brak dokładnego żucia sprzyja spożywaniu większej ilości jedzenia i tym samym - większej liczby kalorii. Szybkie jedzenie może też zaburzać proces wydzielania substancji, które odpowiadają za regulację apetytu i informują mózg, kiedy człowiek jest najedzony.

Zbyt duże tempo jedzenia wiąże się zresztą również z całym szeregiem innych zagrożeń dla zdrowia, zwłaszcza małego człowieka. Obok otyłości, najpoważniejszym jest ryzyko insulinooporności (badania pokazały, że szybkie tempo jedzenia upośledza działanie insuliny), zapalenia żołądka czy nawet... zakrztuszenia.

Dlaczego dzieci jedzą szybko?

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Pediatric Obesity naukowcy opisali związek między temperamentem dziecka a jego zachowaniami żywieniowymi. Badacze poprosili rodziców-wolontariuszy o wypełnienie dwóch oddzielnych kwestionariuszy dotyczących ich dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

Jeden dotyczył zachowań związanych z jedzeniem, drugi - z temperamentem malucha. Okazało się, że dzieci energiczne i ekstrawertyczne jedzą szybciej.

Mali introwertycy jedli wolniej, ale za to wykorzystywali jedzenie do radzenia sobie z emocjami, czyli po prostu zajadali stres czy smutek.

Jak sprawić, żeby dziecko jadło wolniej?

Specjaliści podkreślają, że zaangażowanie wszystkich zmysłów spowalnia proces jedzenia. Im bardziej dziecko skupi się na jedzeniu, tym będzie jadło wolniej. Dlatego nie pozwól dziecku jeść przy biurku w czasie odrabiania lekcji czy scrollowania stron na smartfonie.

Posiłki powinno jeść przy stole, bez rozpraszaczy typy telewizor czy telefon. Staraj się też zwrócić uwagę dziecka na jedzenie, zadając mu pytania, czy mu smakuje, czy nie potrzebuje więcej przypraw lub podgrzania? To sprawi, że dziecko będzie uważniejsze, a jego mózg lepiej zareaguje na sygnał z żołądka, że jest już pełen.