Pierwsza klasa

Pasowanie na ucznia, zwane oficjalnie ślubowaniem klas pierwszych to uroczyste i symboliczne wejście w życie szkolne. Jak sprawić by ten dzień był wyjątkowy? Zobacz nasze pomysły na uczczenie tego dnia, a także dekoracje i prezenty na ślubowanie pierwszaków.
Plan lekcji w szkole mojego dziecka zakłada naukę na dwie zmiany. Trzy razy w tygodniu lekcje zaczną się około 12:00. Wychodzi na to, że przez pół dnia będzie siedzieć na świetlicy.
Dziecko idące do szkoły przeżywa po raz pierwszy bardzo wiele nowych sytuacji. Istotne jest nie tylko to, jakie wyniki w nauce osiąga, ale i to, jak radzi sobie w towarzystwie rówieśników. Jak możemy wesprzeć nasze dziecko w nawiązywaniu pierwszych relacji z rówieśnikami?
Rodzice posyłający dziecko do pierwszej klasy, martwią się, czy zaaklimatyzuje się ono w szkole. Problemy z aklimatyzacją w klasie mogą mieć również dzieci, które zmieniają szkołę. Jak ułatwić dziecku adaptację szkolną? Co sprawia, że niektóre dzieci mają kłopoty z aklimatyzacją w klasie?
Sierpień to czas na kompletowanie wyprawki pierwszoklasisty. Zobacz, co powinno wchodzić w skład wyprawki pierwszoklasisty i sprawdź ceny przyborów szkolnych.
Co robić, gdy dziecko odczuwa lęk przed szkołą? Jak pomóc uczniowi pokonać stres szkolny? Odpowiada Mateusz Kempiński, psycholog z Centrum Medycznego CMP.
Jak co roku, pojawia się ten sam problem: w co ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego? Kiedyś tradycyjnie: biała bluzka, granatowa spódniczka lub spodnie. Sprawdź, jak obecnie ubrać dziecko, aby wyglądało modnie i elegancko.
Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka jeden z najważniejszych momentów w życiu. Już nie zabawa, ale nauka będzie dla niego najważniejsza. Jak pomóc dziecku polubić szkołę, zachęcić do zdobywania nowych umiejętności, ułatwić kontakty z grupą rówieśników? Jak zorganizować mu jak najlepsze warunki do nauki w domu?
Odkąd została podjęta decyzja o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, wielu rodziców zadaje sobie to pytanie – „Czy ono jest już gotowe do szkoły?”. Pomagamy rozwiać wątpliwości dotyczące gotowości szkolnej i podpowiadamy, co robić, gdy uważamy, że jeszcze jest za wcześnie.
Twoje dziecko idzie w tym roku do szkoły? Zanim zacznie naukę, warto wykonać parę podstawowych badań. Kilka godzin w szkolnej ławce to szok dla młodego organizmu przyzwyczajonego do ruchu i zabawy, ograniczonej jedynie porami posiłków w przedszkolu. Na różne niedogodności związane z rozpoczęciem nauki narażony jest wzrok i słuch dziecka (specjaliści porównują hałas na przerwie do tego, jaki wywołuje młot pneumatyczny) oraz jego kręgosłup i zęby.
Wydatki rodziców na szkolną wyprawkę dla dziecka bardzo obciążają domowy budżet. W roku szkolnym 2013-2014 przeciętna rodzina wydała na ten cel 1199 zł według badań CBOS. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło projekt, mający na celu udostępnienie uczniom darmowych podręczników.
Już niedługo połowa sześciolatków trafi do pierwszej klasy: urodzone w pierwszej połowie 2008 roku założą plecaki, podrepczą do szkół i będą rozwijały swoje zdolności. Zanim tak się stanie, sprawdzone zostanie czy mają tak zwaną podstawę.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza