Tego na koniec roku chce nauczyciel twojego dziecka. Nie kwiatka ani bransoletki

2024-06-21 9:33

Koniec roku szkolnego to dzień, w którym nauczyciele dostają mnóstwo prezentów - od kwiatów i czekoladek po droższe i bardziej wyszukane podarunki. Nauczycielka podsumowała, czego jako pedagog oczekuje od uczniów i ich rodziców.

Tego na koniec roku chce nauczyciel twojego dziecka. Nie kwiatka ani bransoletki
Autor: getty images/ Screen Instagram @pani_zuzia Tego na koniec roku chce nauczyciel twojego dziecka. Nie kwiatka ani bransoletki

Zakończenie roku szkolnego zwykle obchodzi się w sposób uroczysty. Jest apel, uczniowie młodszych klas śpiewają piosenki i mówią wierszyki, starsi osobiście dziękują nauczycielom za mijający rok. W ten sposób doceniają włożony w ich naukę trud.

Oprócz wystąpienia dyrektora szkoły, nierzadko głos zabierają także rodzice z trójek klasowych. Wychowawcom i pozostałym nauczycielom wręcza się prezenty. Najczęściej prezent dla nauczyciela to bukiet kwiatów, czekoladki, ale zdarzają się także mniej konwencjonalne prezenty.

Czytaj też: „Cały rok obgadują nauczycielkę, a teraz krzyknęli po 100 zł na prezent. To chyba pomyłka!"

Nauczyciel Roku 2023 jest z warszawskiej Pragi! Radosław Potrac dla "SE": Moje przesłanie jest z Muminków

Co kupić nauczycielowi na zakończenie roku szkolnego?

Choć nauczyciele są różni - jedni bardziej, inni mniej zaangażowani w swoją pracę, warto pamiętać o tym, że jest to zawód szczególny. Gdzie jak nie w szkole znajdziemy osoby, które każdego dnia wkładają tyle serca i pasji w to, by przekazywać wiedzę, służyć swoim zaangażowaniem i zachęcać do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące młode osoby pytanie. Sam zwrot "obyś cudze dzieci uczył" dowodzi tego, jak trudna, a czasem i niewdzięczna bywa ta praca.

Jednak na koniec roku szkolnego pedagodzy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą i poczuć, że zarówno uczniowie jak i ich rodzice doceniają ten trud. Na szkolnym placu czy na korytarzu, gdzie odbywa się wręczanie uczniom świadectw, oprócz uścisków dłoni otrzymują prezenty, choćby kwiaty i słodkości.

Nauczycielka aktywna w mediach społecznościowych wyjaśnia, że to nie prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego są ważne. Przy okazji wspomniała, że nauczyciele nie mają wakacji, ale zasłużony urlop.

Czytaj też: Co nauczyciele dostają od dzieci na koniec roku? Ten prezent wychowawczyni zapamięta na długo

"Kwiaty, złote łańcuszki i bombonierki to jakieś żarty"

Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, nauczycielka matematyki na Instagramie znana jako @pani_zuzia postanowiła rozprawić się z krążącym wśród wielu przekonaniem, że ona i jej koledzy liczą na prezenty na koniec roku.

"Chodzi przede wszystkim o to, aby z serca usłyszeć "dziękuję" oraz o wzajemne wsparcie przez cały rok szkolny" - pisze na swoim profilu na Instagramie.

Nauczycielka przekonuje, że o życzliwości dla nauczycieli warto pamiętać także podczas całego roku szkolnego, a nie tylko tego ostatniego dnia.

Wszystkim nauczycielom świętującym dziś zakończenie roku szkolnego życzymy więc udanego urlopu, a uczniom - radości z rozpoczynających się właśnie wakacji. To nie średnia na świadectwie świadczy o tym, czego nauczyli się w mijającym roku szkolnym.

Czytaj też: Sfrustrowana nauczycielka pochwaliła się pensją. "Odechciewa się w tym kraju pracować"

Czy mógłbyś zostać nauczycielem?

Pytanie 1 z 7
Lubisz dzieci?