Bolesne kopnięcia dziecka w brzuchu - czy można jakoś ich uniknąć?

2022-02-21 12:45

Bolesne kopnięcia to rzeczywistość każdej przyszłej mamy. Z początku delikatne muśnięcia, pod koniec ciąży mogą zamienić się w nieprzyjemne i uciążliwe kopniaki i kuksańce. Jak reagować, gdy malec w brzuszku za bardzo się rozpycha?

Bolesne kopnięcia
Autor: Getty images Pod koniec ciąży możesz czuć nieprzyjemne i uciążliwe kopniaki i kuksańce

Bolesne kopnięcia przyszłe mamy odczuwają zwykle pod koniec ciąży. Paradoksalnie - kopniaki, czyli ruchy płodu, na które wcześniej czekały z niecierpliwością, w ostatnich tygodniach oczekiwania na dziecko mogą być bolesne i uciążliwe.

Spis treści

  1. Kiedy kobieta czuje kopnięcia dziecka?
  2. Dlaczego kopniaki są bolesne?
  3. To może pomóc na bolesne kopnięcia
  4. Kiedy iść do lekarza z powodu kopniaków?
Jak liczyć ruchy płodu?

Kiedy kobieta czuje kopnięcia dziecka?

Jeśli to twoja pierwsza ciąża, pierwsze ruchy malca poczujesz zapewne około 20. tygodnia. Na początku będą przypominały muśnięcia motyla, jednak z dnia na dzień będą przybierać na sile.

Pod koniec drugiego trymestru i na początku trzeciego możesz wyraźnie czuć, kiedy maluszek w twoim brzuchu będzie się poruszał: fikał koziołki, obracał czy przeciągał. A nawet to zobaczysz – gdy brzuch w jednym miejscu zmieni nagle kształt.

Dla rozwoju płodu ruchy te są bardzo ważne: pomagają wzmacniać mięśnie i rozwijają stawy. Jednak to cudowne dla wielu mam uczucie może być też bardzo bolesne: kopiący nóżkami maluszek nierzadko trafia w żebro czy któryś z narządów wewnętrznych, może także boleśnie uciskać któryś z nerwów, co odczuwa się jako nieznośne kłucie i pulsowanie.

Czytaj: RUCHY DZIECKA: kiedy powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka?

Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Dlaczego kopniaki są bolesne?

Dr Krzysztof Kucharski, ginekolog z CM Damiana, podkreśla, że w pewnym momencie ciąży na bolesne, gwałtowne kopnięcia narzekają niemal wszystkie pacjentki. – Zwykle ma to miejsce w III trymestrze, co jest normalne: im bardziej zaawansowana ciąża, tym dziecko większe, a więc silniejsze, bardziej też ruchliwe.

Najboleśniej ruchy te można odczuwać w 7.–8. miesiącu ciąży, kiedy dziecko jest już spore, a w macicy ma jeszcze wokół siebie trochę przestrzeni pozwalającej na gwałtowne rozprostowanie nóżek i rączek. Pod koniec ciąży tej przestrzeni ubywa (bo ciągle rosnący płód wypełni ją niemal w całości), kopnięcia będą więc mniej odczuwalne.

Sporo też zależy od tego, w jaki sposób malec ułożony jest w macicy. Dr Krzysztof Kucharski wyjaśnia, że jako nieprzyjemne mogą być odczuwalne zwłaszcza ruchy dziecka leżącego w położeniu miednicowym – gdy dziecko ma pupę na dole, nóżkami kopie w pęcherz moczowy.

Bolesne bywają również kopnięcia serwowane przez maluszka ułożonego poprzecznie – wtedy znaczny dyskomfort powoduje już samo ułożenie dziecka, gdyż brzuch ma inny kształt, a dodatkowo mogą go nasilać kopnięcia w wątrobę czy inne narządy wewnętrzne.

Wiele przyszłych mam narzeka, że szczególnie bolesne kopnięcia odczuwają wieczorem, tuż przed snem. Nie tylko dokuczają, ale też zakłócają nocny odpoczynek, który w tym okresie ciąży i tak jest utrudniony.

Zobacz, jak dziecko rozpycha się w brzuchu mamy

To może pomóc na bolesne kopnięcia

Niestety, nie istnieje jedna skuteczna metoda, która pozwoliłaby zmniejszyć uciążliwe, nieprzyjemne doznania odczuwane wtedy, gdy dziecko w brzuszku zanadto się rozpycha. Doktor Kucharski radzi, żeby spróbować wtedy przede wszystkim zmienić pozycję: jeśli kobieta siedzi – powinna wstać i przespacerować się, a jeśli leży w łóżku – przekręcić się na drugi bok.

Niektórym mamom pomaga też taka pozycja: trzeba uklęknąć i podeprzeć się dłońmi, tak by brzuszek swobodnie zwisał – wtedy dziecko zwykle się uspokaja. Można też spróbować pobujać się na piłce. A gdy maluch ułoży się w takiej pozycji, że uciska na nerw, powodując silny ból, można doraźnie zażyć paracetamol.

Kiedy iść do lekarza z powodu kopniaków?

Do lekarza należy pojechać jak najszybciej, kiedy z dnia na dzień – albo nawet z godziny na godzinę – ruchy dziecka staną się niezwykle gwałtowne. – Tak może objawiać się konflikt pępowinowy, czyli sytuacja, w której pępowina jest uciśnięta i częściowo lub nawet całkowicie zablokowany zostaje przepływ przez naczynia pępowinowe – wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski. – Może tak być, jeśli pępowina owinie się wokół szyi dziecka lub jego rączki.

I choć zdarza się to rzadko, wymagana jest wówczas obserwacja mamy, zwykle w warunkach szpitalnych. Gwałtowne kopnięcia mogą też oznaczać, że malec jest niedotleniony (czego przyczyną może być m.in. wspomniany już konflikt pępowinowy lub problemy z łożyskiem) lub w pęcherzu płodowym jest zbyt mało płynu owodniowego, co też wymaga kontroli u lekarza.

Czytaj: Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

Czym jest pępowina? Gdy pępowina jest za krótka, za długa, owinięta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza