5 sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączki

2022-01-28 14:31

Bolesne miesiączki bywają nie do zniesienia. Cierpi na nie aż 40 proc. młodych kobiet. Jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami i skutecznie łagodzić bóle menstruacyjne?

5 sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączki
Autor: Getty images 5 sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne związane są z krwawieniem miesiączkowym, które powstaje w wyniku złuszczenia się śluzówki trzonu macicy i usunięcia jej fragmentów przez pochwę. Menstruacja to naturalny proces biologiczny w życiu każdej kobiety. Co robić jednak, gdy comiesięczne krwawienie staje się coraz bardziej uciążliwe? Oto sposoby na bolesne miesiączki.

Spis treści

  1. Objawy bolesnej miesiączki
  2. Przyczyny bolesnych miesiączek
  3. Kto najczęściej cierpi na bolesne miesiączki?
  4. 5 sposobów na bóle menstruacyjne - zobacz galerię
M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Objawy bolesnej miesiączki

Do objawów towarzyszących miesiączce zalicza się nawracające skurcze brzucha, które promieniują w okolicę lędźwiową. Wiele kobiet uskarża się w tym czasie na silne bóle głowy oraz krzyża, brak apetytu, dolegliwości gastryczne, a także mdłości i wymioty.

Do listy dokuczliwych symptomów, oprócz bólów menstruacyjnych, dołącza się również: napady duszności, przyspieszone tętno, omdlenia. Wśród objawów psychicznych należy wyróżnić zwiększoną podatność na stres oraz spadek koncentracji. Czas miesiączki zwiastuje też obniżenie odporności oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci.

Pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania (dysmenorrhea) utrudnia kobietom normalne funkcjonowanie i jest przyczyną nieobecności w szkole lub pracy. Uznaje się go za chorobę, która nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego.

Przyczyny bolesnych miesiączek

Bóle menstruacyjne zogniskowane są w obrębie macicy, która – jako mięsień – podlega skurczom. Większość z nich bywa prawie nieodczuwalna, dopiero częste i intensywne skurcze stają się przyczyną przeszywającego bólu podbrzusza. Zdarza się, że za silne skurcze macicy odpowiedzialna jest wada jej budowy lub zbyt duża ilość pewnych hormonów. Wszelkie wątpliwości rozwiać może wizyta u ginekologa. 

Badanie USG pomoże wykluczyć część przyczyn bolesnych miesiączek, takich jak mięśniaki czy polipy macicy. Kolejnym krokiem do rozwiania wątpliwości dotyczących obfitego miesiączkowania są badania hormonalne z krwi. – mówi lek. med. Ewelina Śliwka, ginekolog z grupy Luxmed.

Kto najczęściej cierpi na bolesne miesiączki?

Bolesne miesiączki dzielimy na pierwotne – pojawiające się po kilku latach regularnego miesiączkowania, oraz wtórne – związane z wystąpieniem określonych stanów chorobowych. Do najczęstszych zalicza się: endometriozę lub inne schorzenia endometrium, stan zapalny przydatków oraz mięśniaki macicy.

Nieregularne i bolesne miesiączki mogą wskazywać również na problemy z tarczycą. Przy bólach pierwotnych najbardziej charakterystyczne jest nasilenie objawów przed rozpoczęciem krwawienia i w pierwszych godzinach wystąpienia miesiączki. W tym czasie dochodzi do nasilenia bólów i zawrotów głowy oraz nudności.

Zobacz również:Seks podczas miesiączki. Czy zabezpiecza przed ciążą? [WADY I ZALETY] 

Psychoza menstruacyjna - czy w ogóle istnieje?

5 sposobów na bóle menstruacyjne - zobacz galerię

Pamiętaj! Jeśli ból miesiączkowy jest bardzo silny, należy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, które w 70 proc. przypadków skutecznie radzą sobie z męczącymi objawami. Warto pamiętać jednak, aby zażyć je w czasie, gdy ból jest jeszcze niewielki - zwiększy to ich skuteczność.

Jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, wybierz paracetamol. Zaleca się unikać w czasie menstruacji kwasu acetylosalicylowego (aspiryna), ponieważ obniża krzepliwość krwi, a w efekcie – nasila krwawienie.

Dobrze wiedzieć

Kiedy iść do lekarza z bolesnymi miesiączkami?

Wybierz się do ginekologa:

  • jeśli cierpisz na bolesne i nieregularne miesiączki po 45. roku życia – możliwe, że należy przeprowadzić badania diagnostyczne w kierunku menopauzy;
  • twoja menstruacja pojawia się częściej niż co 21 dni;
  • występują obfite miesiączki (przez kilka godzin konieczne jest zmienianie podpasek co godzinę);
  • ból pojawia się na długo przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu;
  • twoje miesiączki trwają dłużej niż 7 dni.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza