Pytamy farmaceutę, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022?

2022-06-07 15:07

Ochrona wrażliwej skóry dziecka przed słońcem jest niezwykle ważna. Jakie kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać, podpowiada Ewa Rola, farmaceutka. A my szukamy najlepszych produktów.

Pytamy farmaceutę, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022?
Autor: Getty images Pytamy farmaceutę, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022?

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna maluchów, to coś bez czego, zwłaszcza latem nie należy wychodzić z domu. Delikatna i jasna skóra małych dzieci, wyjątkowo szybko ulega poparzeniom słonecznym. Jakie kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt wybierać?

Spis treści

  1. Kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt - wywiad z farmaceutą
  2. Kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt - wybór redakcji
Parasole ogrodowe. Schowaj się przed słońcem

Kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt - wywiad z farmaceutą

  • Krem przeciwsłoneczny to nieodłączny element letniej kosmetyczki dziecka. Dlaczego jest tak istotny?

Ewa Rola*: Zadaniem preparatów przeciwsłonecznych jest ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVB jest wychwytywane częściowo przez atmosferę. Jego największe natężenie notuje się w godzinach od 10 do 15.

Nie wnika ono głęboko w skórę, tylko działa na poziomie naskórka. Odpowiedzialne jest za powstawanie opalenizny, ale także za występowanie rumienia posłonecznego oraz oparzeń słonecznych. Jest ponadto przyczyną stanów zapalnych i zmian skórnych, w tym także zmian nowotworowych (!), między innymi czerniaka.

Z kolei promieniowanie UVA wnika głęboko do skóry właściwej i niszczy jej struktury. Przenika przez chmury, szyby okien i aut. Nie jest pochłaniane przez atmosferę i działa nawet przy pochmurnej pogodzie. Wykazuje stałe natężenie niezależnie od pory dnia.

Jest odpowiedzialne za tak zwane fotostarzenie skóry, przedwczesne pojawienie się zmarszczek, występowanie przebarwień i utratę jędrności skóry.

Czytaj równieżGdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!

Udar u dziecka: udar słoneczny objawy i leczenie

  • Nie dziwi zatem fakt, że skórę przed słońcem należy chronić, zwłaszcza tę delikatną –dziecięcą.

Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa i podatna na  negatywne skutki promieniowania UV. Dzieci do 3. roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto ograniczyć ekspozycję na ich działanie w godzinach od 10 do 15, założyć czapeczkę, zamontować w wózku parasolkę czy przysłonić budę wózka i – jeśli to możliwe – jak najwięcej przebywać w cieniu.

Niezależnie od tego u wszystkich dzieci zaleca się stosowanie maksymalnej fotoprotekcji, czyli kremów z wysokim filtrem.

  • Jest ich tak dużo na rynku, że często nie wiadomo, który wybrać. Czym powinien kierować się rodzic, kupując krem przeciwsłoneczny dla swojego dziecka?

Dobry preparat przeciwsłoneczny powinien skutecznie chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Musi być dobrze tolerowany i nie wywoływać podrażnień skóry. Za działanie ochronne kosmetyków przeciwsłonecznych odpowiadają filtry UV. Preparaty do ochrony przeciwsłonecznej mogą zawierać dwa rodzaje filtrów ochronnych: filtry chemiczne oraz filtry mineralne.

  • Czym one się różnią?

Filtry chemiczne wnikają w naskórek i mogą wywoływać podrażnienia skóry i alergie kontaktowe. Filtry chemiczne chronią dobrze przed promieniowaniem UVB, a tylko niektóre chronią także przed promieniowaniem UVA.

Dla dzieci do 3. roku życia zaleca się stosowanie preparatów przeciwsłonecznych z filtrami mineralnymi. Nie wnikają one w skórę, a działają jak ekran – odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Filtry mineralne chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Nie powodują uczuleń, dlatego są dobre dla osób ze skłonnościami do alergii i skórą wrażliwą. Najczęściej stosowane w kosmetykach filtry mineralne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Wadą preparatów z filtrem mineralnym jest fakt, iż często nie najlepiej się rozprowadzają i pozostawiają na skórze biały nalot.

Czytaj równieżJak prawidłowo chronić skórę dziecka przed promieniami UV? 

Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

  • Kremy przeciwsłoneczne mają różne wartości SPF. Co one dokładnie oznaczają?

SPF (z ang. Sun Protection Factor) to stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej preparatem przeciwsłonecznym do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze bez ochrony.

Innymi słowy – im wyższy współczynnik SPF, tym lepiej nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB.  Dla dzieci do 3. roku życia na pewno zalecałabym preparat z filtrem ochronnym SPF 50. Korzystać z niego mogą i starsze dzieci, choć w ich przypadku sprawdziłby się również krem z filtrem SPF 30.

  • W jakiej postaci dostępne są kremy przeciwsłoneczne dla dzieci?

Wybór jest naprawdę duży. Sięgnąć można zarówno po kremy, emulsje i pianki. Pojawiają się również preparaty w spray’u. Sama jestem mamą dwójki dzieci i wiem, że z reguły nasze pociechy nie bardzo lubią się smarować.

Moim zdaniem ciekawą propozycją jest więc spray przeciwsłoneczny, ewentualnie pianka z uwagi na stosunkowo łatwy sposób aplikacji. Myślę również, że poza wyborem odpowiedniego kosmetyku niezmiernie ważną kwestią jest jego prawidłowa aplikacja.

  • O czym więc powinni pamiętać rodzice, kiedy wybiorą już odpowiedni krem przeciwsłoneczny?

Preparat taki powinien być nanoszony na skórę dziecka minimum 20-30 minut przed ekspozycją na słońce, a nie tuż przed wyjściem, na przykład na plażę. Co 2-3 godziny powinno się ponawiać aplikację kremu, ale też robić to należy po każdej kąpieli, wysuszeniu i otarciu skóry ręcznikiem.

Środek przeciwsłoneczny powinien być również stosowany w odpowiedniej ilości, a więc około 2mg/cm3. I bardzo ważna uwaga, o której często zapominamy – każdy kosmetyk ma określoną przydatność do użycia po otwarciu, a więc krem ochronny z ubiegłego sezonu nie będzie już skuteczny.

*Ewa Rola – mgr chemii oraz mgr farmacji, kierownik apteki ogólnopolskiej; prywatnie mama dwójki dzieci; autorka bloga www.zapytaj-farmaceute.blogspot.com

Kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt - wybór redakcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza