Gdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!

2021-06-25 13:27

Twoje dziecko ma urodzić się w lipcu? Sprawdź, o czym pamiętać i co załatwić w związku z lipcowym terminem porodu.

Gdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!
Autor: Getty images Gdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!

Poród w lipcu różni się od porodu np. styczniowego. Inne warunki pogodowe, wakacje, owady itd. - to wszystko sprawia, że do lipcowego porodu trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawdź, o czym pamiętać i co załatwić, gdy twoje dziecko ma urodzić się w lipcu.

Spis treści

  1. Lepiej zrezygnuj z wakacji, jeśli dziecko ma urodzić się w lipcu 
  2. Uważaj na alergie przed lipcowym terminem porodu
  3. Jeśli dziecko urodzić się w lipcu, chroń je przed słońcem
  4. Uwaga na kleszcze w czasie spacerów z noworodkiem
  5. Ubieraj dziecko odpowiednio do lipcowej pogody

Gdy dziecko urodzi się w lipcu, czyli na początku drugiej połowy roku jest podobno pewne siebie i odważne. I rodzi się ich ponoć więcej niż winnych miesiącach. Jeśli zaliczasz się do grona mam, które są odpowiedzialne za ten kilkuprocentowy wzrost lipcowych narodzin, przeczytaj, jak się przygotować do porodu, który przypada na czas kwitnienia lip, pierwszy miesiąc wakacji i najbardziej burzowy okres w roku.

Lepiej zrezygnuj z wakacji, jeśli dziecko ma urodzić się w lipcu 

W lipcu miasta pustoszeją, bo ich mieszkańcy jadą na wakacje. Ty zostaniesz w domu, ale możesz dzięki temu liczyć na mniejsze korki w drodze na porodówkę. A mówiąc poważnie: okres wakacyjny w dużym stopniu cię nie dotyczy.

Szpitale pracują przez okrągły rok, jednak jeśli masz własną położną lub lekarza, z którymi chcesz rodzić, upewnij się, czy w lipcu będą dostępni, czy też zaplanowali na ten czas urlop. Także urzędy i przychodnie na pewno będą otwarte, chociaż być może ograniczą liczbę pracowników. Dlatego nie będziesz mieć problemów ani z zarejestrowaniem maluszka, ani z zapisaniem go na pierwszą wizytę czy szczepienie.

Uważaj na alergie przed lipcowym terminem porodu

Upalna pogoda i brak deszczu sprzyjają alergiom na pyłki roślin. Wiesz już na pewno, że w ciąży nie można sięgać po krople do nosa ani po leki antyhistaminowe.

Zatkany nos może utrudnić jednak oddychanie w czasie porodu, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą na porodówkę soli fizjologicznej albo wody morskiej w sprayu. To idealne i bezpieczne preparaty, które udrożnią nos i ułatwią ci oddychanie. 

Jeśli dziecko urodzić się w lipcu, chroń je przed słońcem

Jeśli już zaczniesz wychodzić z dzieckiem na pierwsze spacery, pamiętaj o smarowaniu jego ciała kremami z filtrem. Skóra noworodka jest bardzo cienka i podatna na oparzenia słoneczne. O przegrzanie niemowlaka znacznie łatwiej niż o przegrzanie kilkulatka.

W upalny dzień, leżąc w wózku w samym body, maluszek będzie wystawiony na działanie promieni słonecznych nawet mimo budki czy parasolki. Dlatego musisz chronić go odpowiednimi preparatami przeznaczonymi dla noworodków i malutkich dzieci.

Kupując krem, sprawdź, czy można go stosować od pierwszych dni życia. Gdy na dworze panuje upał (30°C), w ogóle nie wychodź z dzieckiem na dwór. Spacery przenieś na wczesny poranek lub późny wieczór, gdy zrobi się chłodniej.

Czytaj: Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Jak prawidłowo chronić dziecko przed słońcem?

Sonda
Co zakładasz dziecku latem?

Uwaga na kleszcze w czasie spacerów z noworodkiem

W tym roku pojawiły się już wczesną wiosną i nie były im straszne nawet marcowe przymrozki. Te niewielkie pajęczaki mogą być źródłem boreliozy lub odkleszczowego zapalenia mózgu.

Na tę drugą chorobę istnieje szczepionka, jednak nie podaje się jej noworodkom i małym dzieciom (do ukończenia 1. roku życia). Maluszka lepiej nie smarować też jeszcze preparatami odstraszającymi owady (są zwykle przeznaczone dla dzieci od 3. miesiąca życia).

Dlatego noworodka trzeba chronić w inny sposób. Jeśli spacerujesz z nim wśród drzew i krzewów, zawsze zakładaj na wózek moskitierę. Nie kładź malucha na ziemi na kocyku, bo kleszcze są też w trawie.

Czytaj: Jak wygląda kleszcz i jak się przed nim chronić?

Opaski na kleszcze dla dzieci

Ubieraj dziecko odpowiednio do lipcowej pogody

Jeśli dziecko ma urodzić się w lipcu, może go powitać rożna pogoda. Lipiec może być upalny, ale może być też chłodny i deszczowy. To tylko argument za tym, że szykując wyprawkę dla malca, musisz kupić zarówno lekkie ubranka, jak i cieplejsze sweterki, a potem dostosowywać ich wybór do temperatury panującej za oknem.

Noworodek nie ma dojrzałego systemu termoregulacji, ale to nie znaczy, że wychodząc z nim ze szpitala w słoneczny lipcowy dzień, musisz założyć na niego 10 warstw ubrań i owinąć go szczelnie kocem.

Ale jeśli urodzisz w pierwszej połowie lipca, która jest bardziej deszczowa, zrezygnuj z body z krótkimi rękawami i nie wahaj się założyć malcowi bluzy lub kurteczki oraz cienkiej czapki.

Czytaj: Czy latem zakładać dziecku czapkę?

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza