Na czym polega nacięcie krocza i czy można go uniknąć? [Film]

2013-10-18 17:12

Nacięcie krocza podczas porodu (epizjotomia), mimo że od lat krytykowane, należy do najczęściej stosowanych zabiegów chirurgicznych. W Polsce nacięcie krocza stosuje się rutynowo w większości szpitali. Dowiedz się, na czym polega zabieg nacięcia krocza i czy można tego uniknąć? Zobacz film.

lęk przed porodem
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Nacięcie krocza podczas porodu – na czym polega?
  2. Nacięcie krocza podczas porodu – czy można go uniknąć?
  3. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza podczas porodu zaczęto stosować w latach 20. XX w. Uważano, że zabieg ten chroni mięśnie zwieracza odbytu, który często pęka podczas porodu dużego dziecka lub gdy mięśnie krocza u kobiety rodzącej nie są wystarczająco elastyczne. Długo twierdzono, że gojenie naciętych tkanek wiąże się z mniejszą liczbą powikłań i trwa krócej niż gojenie rozerwanych fragmentów krocza. Dzisiejszy stan wiedzy na temat nacięcia krocza pozwala z całą pewnością stwierdzić, że zabieg ten przynosi więcej szkody niż pożytku.

Nacięcie krocza podczas porodu – na czym polega?

Zabieg ten polega na nacięciu nożyczkami ściany pochwy i mięśni krocza podczas końcowej fazy parcia, na szczycie skurczu, tzn. wtedy, gdy tkanki krocza są napięte przez napierającą główkę dziecka. Zabieg wykonuje lekarz ginekolog lub położna. Rana po nacięciu krocza jest po narodzinach dziecka (i po urodzeniu łożyska) zszywana i wymaga założenia szwów, które powinny się rozpuścić w ciągu 2-3 tygodni.

>> Co cię czeka po porodzie? Dolegliwości w połogu.

Nacięcie krocza podczas porodu – czy można go uniknąć?

Kampanie promujące poród bez nacięcia krocza, a także coraz większa świadomość kobiet w kwestii powikłań po tym zabiegu sprawiają, że ciężarne coraz częściej domagają się, by nacięcie krocza było stosowane tylko w sytuacjach, gdy jest naprawdę uzasadnione i konieczne. Ponadto coraz głośniej mówi się o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie mięśni krocza do porodu, dzięki czemu zabiegu nacięcia krocza można uniknąć. Dowiedz się więcej o nacięciu krocza, obejrzyj FILM.

>> Ochrona krocza. Poród bez nacięcia jest możliwy.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza