Worki pod oczami po nieprzespanej nocy - skuteczne sposoby

2021-11-24 9:10

Worki pod oczami to powszechny problem natury zarówno estetycznej, jak i zdrowotnej. W wielu przypadkach są wynikiem zmęczenia i niewyspania, lecz mogą też świadczyć o poważniejszym problemie i nie należy ich lekceważyć. Dowiedz się czego unikać, aby worki pod oczami się nie pojawiły, a także jak się ich pozbyć, jeśli już wystąpią.

Worki pod oczami po nieprzespanej nocy - skuteczne sposoby na opuchliznę pod oczami

i

Autor: Getty images Skuteczne sposoby na opuchliznę pod oczami

Worki pod oczami to zmora wielu kobiet. Skóra w tym miejscu jest dużo cieńsza i posiada mniej gruczołów łojowych niż pozostałe części twarzy, w związku z czym dużo łatwiej pojawiają się tu zmarszczki, zasinienia czy ouchlizna.

Wraz z wiekiem zmniejsza się w skórze także zawartość kolagenu i elastyny, czyli białek nadających odpowiednią jędrność i napięcie. Worki pod oczami występują jednak często już u młodych osób. Zazwyczaj spowodowane są niezdrowym trybem życia.

Spis treści

  1. Worki pod oczami - skąd się biorą?
  2. Worki pod oczami - jak im zapobiegać?
  3. Worki pod oczami - jak się ich pozbyć?
Zabiegi chirurgii plastycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Worki pod oczami - skąd się biorą?

Brak odpowiedniej ilości snu, stres, słabe nawodnienie organizmu i nieodpowiednia dieta, bogata w sól i cukier są czynnikami sprzyjającymi zatrzymywaniu wody w organizmie i występowaniu obrzęków pod oczami.

Worki pod oczami mogą być też objawem choroby. Występują między innymi w alergiach, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, chorobach nerek oraz układu sercowo-naczyniowego. Do innych przyczyn należą niedobór witaminy K, niedobór żelaza, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu lub predyspozycje genetyczne.

Czytaj również: Joga twarzy – zachowaj młody wygląd na dłużej!

Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

Worki pod oczami - jak im zapobiegać?

Zapobieganie obrzękom pod oczami w dużym stopniu opiera się na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Oto kilka podstawowych zasad:

Odpowiednia ilość snu

Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin dziennie. Coraz szybszy tryb życia, nadmiar obowiązków i stres z pewnością temu nie sprzyjają, lecz warto próbować.

Na godzinę przed pójściem do łóżka powinno się odłożyć telefon i komputer, gdyż ekspozycja na światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny i utrudnia zasypianie. Dobrą praktyką jest również wieczorne wietrzenie sypialni. Podczas snu głowa powinna znajdować się na lekkim podwyższeniu, co usprawnia odpływ chłonki i zmniejsza obrzęk.

Zdrowa dieta

Wysokoprzetworzone produkty, bogate w sól i cukier nie sprzyjają pięknej cerze, warto zatem ograniczyć ich ilość. Zatrzymywaniu w organizmie wody sprzyja także picie dużych ilości alkoholu. Świetny wpływ na wygląd i samopoczucie ma natomiast spożywanie większej ilości owoców i warzyw, które są bogate w dobroczynne dla skóry witaminy.

Ostatni posiłek powinno się jeść 2-3 godziny przed snem. Kolacja taka powinna być sycąca, lecz lekkostrawna.

Odpowiednie nawodnienie

Mogłoby się wydawać, że przy nadmiernym gromadzeniu wody należy ograniczyć jej picie. Nic bardziej mylnego! Organizm, do którego dostarczane jest zbyt mało wody, zaczyna ją oszczędzać i odkładać jej zapasy w tkankach. Właśnie w ten sposób powstaje znaczna część obrzęków.

Aby pozbyć się z ciała nadmiaru wody, trzeba dużo jej wypijać. Zaleca się, aby dorosły człowiek spożywał co najmniej 2 litry wody. Dobrze jest rozsądnie rozplanować picie w ciągu dnia, gdyż dużo większe korzyści przyniesie częste picie mniejszych ilości, niż wypijanie na raz całego litra.

Oczywiście najlepszym produktem nawadniającym jest zwykła woda, ale część płynów można spożywać pod postacią ziołowych herbat lub wody z dodatkiem mięty, cytryny lub innych owoców. Ograniczyć należy natomiast soki, szczególnie te słodzone oraz kawę.

Odpowiednia pielęgnacja

Produkty do pielęgnacji twarzy powinny być dobierane szczególnie ostrożnie. Nie mogą uczulać ani podrażniać cery. Warto korzystać z kremów nawilżających oraz przeciwzmarszczkowych, dzięki którym skóra staje się bardziej jędrna i gładka. Niektóre składniki, takie jak: kofeina, aloes, ogórek czy bławatek poprawiają krążenie limfy i zmniejszają obrzęk.

W przypadku worków pod oczami niezwykle istotne jest również dokładne, ale delikatne zmywanie makijażu. Skóry nie wolno zbyt mocno pocierać, gdyż sprzyja to powstawaniu mikrouszkodzeń i podrażnień.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Na szczęście, dzięki wzrastającej świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości promieniowania słonecznego, mocna opalenizna wychodzi z mody i coraz powszechniejsze jest stosowanie kremów z filtrem UV. Wyjątkowo delikatna skóra powiek jest bardzo podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Oprócz kremów z filtrem należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi i kapeluszami.

Czytaj również: Opuchlizna w ciąży: jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami w ciąży?

Jak leczyć krwiaki, siniaki i opuchliznę?

Rozwiąż quiz i wróć do czytania artykułu

Typy urody: jakim typem jesteś?
Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?

Worki pod oczami - jak się ich pozbyć?

Prowadzenie zdrowego tryb życia, choć jest to tak istotne, nie zawsze się udaje. Jeśli już zdarzyło ci się zarwać noc, przesadzić z alkoholem lub najzwyczajniej w świecie wypić zbyt mało wody, to obrzęki pod oczami mogą wystąpić. Oto lista skutecznych sposobów na walkę z workami pod oczami:

1. Zimny okład

Niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i szybko zmniejsza opuchliznę. Specjalne kompresy oraz kremy chłodzące można nabyć w aptekach, ale równie dobrze sprawdzą się domowe sposoby. Można wykorzystać w tym celu kostki lodu, zawinięte w chusteczkę, mrożonki lub zwykłą zimną łyżeczkę.

2. Kremy

Wiedząc, że ma się tendencję do obrzęków pod oczami, warto zainwestować w odpowiedni krem. Powinien być lekki i nietłusty, aby dodatkowo nie obciążał delikatniej skóry okolicy oczu. W jego składzie istotna jest obecność ekstraktów z aloesu, skrzypu polnego, świetlika, miłorzębu japońskiego, bluszczu czy arniki, które są stosowane w zmniejszaniu opuchlizny.

Dobrymi dodatkami będą również witamina C oraz A, E i K, a także kwas hialuronowy, ceramidy, kolagen, aminokwasy i elastyna. Kremy powinny być nakładane na noc w niewielkiej ilości, czystymi dłońmi. Korzyści może przynieść trzymanie ich w lodówce, co łączy działanie substancji czynnych i niskiej temperatury.

3. Maseczka pod oczy

Na rynku dostępny jest szeroki wybór maseczek w postaci płatków pod oczy. Mogą być one hydrożelowe lub kolagenowe, zawierają zazwyczaj peptydy, witaminę C, a nawet złoto. Substancje te mają za zadanie nawilżyć i rozjaśnić skórę oraz wygładzić drobne zmarszczki.

W domowych warunkach można wykonać kompres z torebek herbaty, najlepiej zielonej lub z rumianku. Wystarczy pozostawić w gorącej wodzie dwie torebki herbaty na kilka minut, a następnie schłodzić je w lodówce i odciśnięte z wody nałożyć pod oczy.

4. Masaż

Odpowiednio wykonany masaż twarzy poprawia krążenie limfy i zmniejsza obrzęk powiek. Taką usługę oferuje większość salonów kosmetycznych, jednak jeśli efekt potrzebny jest na już, można wykonać go w domu. W tym celu należy wykorzystać posiadany krem pod oczy, serum lub olejek.

Masaż rozpoczynamy przykładając palec do zewnętrznego kącika dolnej powieki i przesuwamy w kierunku kącika wewnętrznego. Następnie przechodzimy na powiekę górną i kierujemy się od brzegu wewnętrznego do zewnętrznego. Ruchy powinny być zdecydowane i wykonywane z odpowiednim naciskiem.

Należy pamiętać, aby nie naciągać skóry, zadbać o odpowiedni poślizg i przede wszystkim nie uciskać oczu do bólu. Technika masażu jest prosta, ale niezmiernie istotna, gdyż wykonywanie go w drugą stronę może wywołać odwrotny efekt.

5. Makijaż

Makijaż nie zniweluje worków pod oczami, ale może sprawić, że staną się one niewidoczne. Aby perfekcyjnie zatuszować opuchliznę pod oczami wystarczą dwa kolory korektora i znajomość następującego triku. Na obrzęk nakładamy korektor odrobinę ciemniejszy niż kolor naszej skóry, natomiast korektor jaśniejszy stosujemy w dołeczek, nad którym worek się zaczyna.

Dzięki optycznej iluzji, w której ciemny kolor pomniejsza, a jasny powiększa i przybliża, opuchlizna zostaje wyrównana.

6. Leczenie choroby podstawowej

Opuchlizna pod oczami występująca nagminnie i niezanikająca po poprawie stylu życia może sugerować występowanie choroby, W takiej sytuacji niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza, w celu wykonania odpowiednich badań i zdiagnozowania problemu.

W wielu przypadkach odpowiednio dobrane leki wystarczą, aby poprawić stan zdrowia i pozbyć się nieestetycznych worków pod oczami. Przykładem mogą być leki antyhistaminowe, stosowane w alergiach.

Czytaj również: Must "do" młodej mamy - zabiegi, z których nie powinnaś rezygnować

Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży. Jakie zabiegi na twarz w ciąży są bezpieczne?

7. Mezoterapia igłowa

Jeśli worki pod oczami zagościły na twarzy na dobre i żadne domowe sposoby nie są w stanie ich zwalczyć, warto skorzystać z możliwości medycyny estetycznej. Metodą mezoterapii igłowej śródskórnie można podać osocze bogatopłytkowe.

Efektem takiego zabiegu jest skóra wzmocniona, pogrubiona, ujędrniona i lepiej ukrwiona okolica oczu, która staje się bardziej odporna na obrzęki.

8. Laserowy endolifting

Zabieg endoliftingu laserowego wykonywany jest przez lekarza specjalistę z użyciem znieczulenia oka kroplami. Wiązka lasera kierowana jest od zewnątrz na skórę powiek, okolicy skroni i brwi oraz od wewnątrz na błonę śluzową powiek. Powoduje to przebudowę włókien kolagenowych i wzrost sprężystości skóry wokół oczu.

Niepodważalną zaletą liftingu laserowego jest jego nieinwazyjność. Nie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, dzięki czemu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji.

9. Laser frakcyjny

Zabieg opiera się na naświetlaniu skóry laserem, który wywołuje w niej mikrouszkodzenia. W ich wyniki rozpoczyna się proces regeneracji kolagenu i elastyny, a skóra staje się bardziej napięta, znikają nierówności i zmarszczki. Od razu po samym procesie laserowania skóra może być spuchnięta, zaczerwieniona i podrażniona.

Efekt ten powinien minąć po 3 dniach, jednak pierwsze korzystne zmiany widoczne są zazwyczaj dopiero po tygodniu.

10. Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na podskórnym podawaniu dwutlenku węgla. Zwiększenie jego zawartości sprawia, że hemoglobina słabiej wiąże tlen i większe jego ilości zostają w tkankach. Naczynia krwionośne rozszerzają się, pobudzony zostaje proces angiogenezy oraz produkcji białek podporowych i regeneracji skóry.

Skóra staje się odżywiona i bardziej napięta, a dodatkowo zmniejszają się poduszeczki tłuszczowe obecne pod oczami. Zabieg jest krótki i bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji.

11. Blepharoplastyka

Korekcja plastyczna powiek, czyli blepharoplastyka to operacja, podczas której usunięty zostaje nadmiar skóry i tłuszczu z powiek. Metoda ta jest zalecana szczególnie w przypadku osób, u których workom pod oczami towarzyszy opadająca powieka górna. Zabieg wykonywany może być w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Przed zabiegiem wykonuje się szkic, według którego będą prowadzone nacięcia. Pozostałe po nich blizny, zostają ukryte przez naturalne załamania powieki. Przez pierwszy tydzień po operacji może występować obrzęk, zasinienie i szczypanie. Należy zachować wyjątkową ostrożność, nie wytężać wzroku, unikać wysiłku fizycznego, słońca, makijażu oraz spać na wznak.

Powrót do codziennej aktywności możliwy jest po około dwóch tygodniach. U niektórych pacjentów wykorzystuje się również połączenie dwóch metod leczenie obrzęków: blepharoplastyki i laserowego endoliftingu.